اشتراک گذاری

همه چیز درباره دوربین EOS R3 کانن

کانن مدتیست از توسعه دوربین بدون آینه جدیدی به نام EOS R3 مخصوص عکاسان حرفه‌ای خبر داده است که از نظر کلاس کاری در جایی بین دو مدل خانواده R5 و 1DX قرار می‌گیرد. این دوربین که برای نخستین بار از یک سنسور BSI CMOS توسعه پیدا کرده توسط کانن استفاده می‌کند، حرف‌های زیادی از نظر سرعت برای گفتن دارد. دوربین EOS R3 وقتی عرضه شود، تکمیل کننده دو لنز جدید سوپر تله فوتو RF400mm f/2.8 L IS USM و RF600mm f/4 L IS USM با مانت RF خواهد بود. کانن وعده می‌دهد این دوربین یک دسته‌بندی جدید را به دوربین‌های سری ‌EOS R اضافه می‌کند و تأکید زیادی روی عملکرد و سرعت فوکوس خودکار بسیار عالی آن در مواجهه با سوژه‌های سریع دارد.

دوربین EOS R3 ؛ نخستین دوربین کانن با سنسور BSI CMOS

دوربین EOS R3 اولین دوربین توسعه پیدا کرده توسط شرکت کانن است که از یک سنسور BSI CMOS استفاده می‌کند. این سنسور با هدف سرعت خواندن سریع‌تر اطلاعات هنگام عکاسی ثابت طراحی شده است. سرعت خواندن سریع‌تر اطلاعات سنسور به معنای تحریف کمتر رولینگ شاتر (یک نوع مکانیزم شاتر در دوربین‌ها) هنگام عکاسی با شاتر الکترونیکی است. کانن می‌گوید R3 با استفاده دائمی از سیستم فوکوس خودکار با پیکسل دوگانه CMOS و حالت نوردهی خودکار، می‌تواند به سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه برسد. البته سرعت عکاسی پیاپی بسته به لنزی که از آن استفاده می‌کنید و شرایط محیطی که در آن عکاسی انجام می‌شود، می‌تواند کاهش پیدا کند. در ادامه شما را با فناوری‌ها و امکانات به کار رفته در دوربین R3 کانن آشنا خواهیم کرد. هنوز اطلاعاتی از رزولوشن سنسور جدید BSI CMOS کانن در دست نیست.

دوربین EOS R3 کانن

فوکوس خودکار در Canon EOS R3

دوربین EOS R3 با استفاده از فناوری فوکوس خودکار پیشرفته به کار رفته در دو دوربین R5 و R6 می‌تواند بدن و چشم در سوژه‌ها را تشخیص دهد. اما به لطف فناوری یادگیری عمیق، عکاسی با این دوربین از سوژه‌های در حرکت و سریع خیلی بهتر انجام می‌شود. کانن می‌گوید این دوربین از فناوری فوکوس خودکار با ردیابی سوژه نیز برخوردار است که تشخیص سوژه‌های جدیدتر را به سیستم فوکوس خودکار اضافه می‌کند و توانایی فوکوس در شرایط دشوار عکاسی را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه فوکوس لنز کانن را تنظیم کنیم؟

منظره‌یاب الکترونیکی در Canon EOS R3

کانن می‌گوید منظره‌یاب الکترونیکی (EVF) در دوربین EOS R3 به قابلیت انتخاب اولیه برای ردیابی فوکوس خودکار تنها با نگاه کردن در منظره‌یاب مجهز است. این فناوری که Eye Control AF نامیده می‌شود، با ترکیب فناوری Servo AF برای فوکوس و ردیابی سوژه‌های متحرک استفاده می‌شود. به لطف این دو فناوری، شما به هر بخش از منظره‌یاب الکترونیکی که نگاه کنید، سوژه در حال حرکت تشخیص داده می‌شود و روی آن فوکوس خواهد شد. البته زمانی که عینک آفتابی یا عینک آینه‌ای و یا حتی برخی لنزها را به چشم زده باشید، نمی‌توانید از این فناوری استفاده کنید. این فناوری ترکیبی برای استفاده از جهت چشم شما روی منظره‌یاب استفاده می‌کند تا فوکوس را روی سوژه انجام دهد و عینک می‌تواند جلوی عملکرد آن را بگیرد.

دوربین ناحیه‌ای از منظره‌یاب الکترونیکی که کاربر به آن نگاه می‌کند را مهم‌ترین اولویت فوکوس هنگام تشخیص یک سوژه قرار می‌دهد تا وقتی شما روی سوژه مورد نظر فوکوس می‌کنید، اول از هر چیزی روی ناحیه‌ای که شما نگاه می‌کنید فوکوس انجام شود. البته این فناوری برای نخستین بار در سال ۱۹۹۸ با دوربین EOS-3 کانن به عنوان یک دوربین پیشرفته SLR معرفی شده بود و تازگی ندارد.

بدنه دوربین کانن EOS R3

دوربین EOS R3 کانن یک دوربین جدید با بدنه‌ای خاص و یکپارچه است که به یک گریپ باتری عمودی مجهز شده است. این دوربین مثل دوربین‌های DSLR سری ۱ کانن در برابر باران و گرد و خاک مقاوم است و با اپلیکیشن جدید Android Mobile File Transfer که کانن همراه این دوربین برای دو پلتفرم اندروید و آی او اس منتشر کرده است نیز کار می کند.

گریپ باتری یکپارچه با بدنه دوربین EOS R3

از آنجا که دوربین EOS R3 برای عکاسان حرفه‌ای طراحی شده، یک گریپ باتری دوربین مشابه آنچه در دوربین‌های DSLR سری ۱ کانن وجود دارد را در بر می‌گیرد تا به عکاسان اجازه دهد حتی همگام کار در شرایط چالش برانگیز نیز شارژ دوربین‌شان به زودی تمام نشود و فرصت کافی برای خلق تصویر مدنظرشان را داشته باشند.

Rate this post