اشتراک گذاری

یونیت لیزر فتوکپی کانن

یوینت لیزر یکی از اصلی‌ترین قطعات بکاررفته در انواع دستگاه کپی از جمله دستگاه کپی کانن است که بروز خرابی در آن، تأثیری محسوس بر عملکرد سایر قطعات و به تبع آن نتیجه نهایی چاپ خواهد داشت. یونیت لیزر یکی از قطعات محوری در ساختار دستگاه کپی کانن است که خود، متشکل از قطعات برد لیزر، لیزر، برد موتور گرداننده و آینه کوچک عدسی است.

خرابی و اختلالات لیزر کپی، نشانه هایی دارد که توجه به این نشانه ها می توانند در شناسایی سریع اشکال پیش آمده و تشخیص منشاء آن، کاربر را یاری کند. اختلالات شناسایی شده در یونیت لیزر، به دلیل تأثیر مستقیم بر کیفیت چاپ، می بایست بلافاصله تعمیر و رفع گردد. برخی از مواردی که با مشاهده آنها تمیز کردن و تعمیر یونیت لیزر فتوکپی کانن ضروری می‌گردد عبارتند از:

کثیفی آینه ها و یا لنزهای یونیت لیزر، تار بودن تصویر کپی شده توسط دستگاه کانن، خرابی سوکت یونیت لیزر، در آمدن پین آینه ی هندسی شکل یونیت لیزر (این اتفاق تأثیرات مخربی بر روی فرایند چاپ می گذارد) و در نهایت خرابی لیزر.

یونیت لیزر فتوکپی کانن

تعمیر یونیت لیزر فتوکپی کانن

برخی اشکالات پیش امده در واحد لیزر فتوکپی کانن به دلیل بروز اختلال در تنظیمات و محل جاگیری این قطعه است. بنابراین توصیه می‌شود در وهله نخست، محل قرار گیری یونیت لیزر، بررسی گردد و جابجایی‌های مورد نیاز انجام شود. برای این کار یک برگ را به عنوان الگو پرینت بگیرید تا زاویه تنظیم مورد نیاز را تخمین بزنید.

در ادامه شیشه اسکن را خارج کنید و کاور موتور چند ضلعی را خارج کنید. کاور سمت راست را نیز خارج کنید. پیچ های یونیت لیزر فتوکپی کانن را شل کنید و همزمان با این که مراقب درجه A هستید از یک پیچ گوشتی دو سو B برای حرکت دادن یونیت لیزر دستگاه کپی کانن به چپ یا راست برای تنظیم موقعیت یونیت استفاده نمایید. (مطابق تصویر روبه رو)

تعمیر یونیت لیزر

پس از این کار موقعیت یونیت اسکن لیزر را تنظیم کنید. در صورتی که الگو در گوشه لبه بیرون آمده از دستگاه کج باشد، یونیت را به گونه‌ای حرکت دهید که چاپ را روی درجه به سمت عقب حرکت دهد. و در صورتی که الگو در گوشه سمت چپ پایین لبه انتهایی کج شده باشد، یونیت را طوری حرکت دهید که چاپ را روی درجه به سمت جلو حرکت دهد. توجه داشته باشید که درجه موجود به منظور افزایش 1 میلی متری تنظیم شده است. پس از تنظیم یونیت لیزر فتوکپی کانن، پیچ های روی یونیت را محکم کنید، دستگاه را اسمبل کنید و کپی بگیرید. الگو را بررسی کنید و در صورت نیاز مراحل ذکر شده را مجدداً تکرار نمایید.

آموزش تمیز کردن یونیت لیزر فتوکپی کانن

شما کاربران گرامی می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل درج شده در بخش زیر تمیز کردن لیزر فتوکپی کانن را انجام دهید. برای شروع درپوش جلویی دستگاه را بردارید و محفظه‌ی جوهر مازاد را جدا سازید. ابزار خاکستری‌ رنگی را که شرکت سازنده در اختیار شما قرار داده است و برروی درب دستگاه –از داخل- قرار دارد بردارید. این ابزار برای تمیز کردن واحدهای لیزر فتوکپی است. ابتدا قسمت مربوط به لیزر مشکی رنگ را تمیز کنید.

برای این کار کافی است تا ابزار را تا انتهای محفظه فرو کرده و مجدداً خارج سازید. ابزار را به داخل محفظه فشار دهید و مجدداً خارج کنید. همین کار را برای واحدهای رنگ آبی، رنگ قرمز و رنگ زرد تکرار کنید. با این کار تمیز کردن واحدهای لیزر فتوکپی شما انجام شده است. ابزار تمیزکننده را مجدداً سرجای خود قرار دهید. سپس محفظه‌ی جوهر مازاد را در جای خود محکم کنید. درپوش جلویی دستگاه را ببندید. مرحله نهایی در تمیز کردن واحدهای لیزر فتوکپی، اطمینان از تمیز شدن واحدهای لیزر فتوکپی است.

برای اطمینان از تمیز شدن یونیت لیزر فتوکپی کانن یک برگ کپی بگیرید و رفع یا عدم رفع اشکال را چک کنید. البته راهنمای تمیز کردن این بخش ممکن است با دستگاه شما سازگاری نداشته باشد. در اینصورت توصیه می‌شود برای اطلاع از روش تمیزکردن واحد یونیت لیزر دستگاه کپی خود با کارشناسان ما در مرکز تعمیر فتوکپی کانن تماس بگیرید.

Rate this post