اشتراک گذاری

پرینترهای جوهر افشان کانن

پرینترهای جوهر افشان کانن از جمله دستگاه هایی هستند که در ادارات، عکاسی ها و حتی در برخی از منازل ممکن است آنها را دیده باشید. این نوع پرینترها با پرینترهای لیزری کانن تفاوت دارند. تفاوت اصلی نیز در نوع مواد به کار رفته در کارتریج است. در پرینترهای جوهری از جوهر مایع استفاده می شود اما در پرینترهای لیزری از پود جامد به نام تونر در کارتریج ها استفاده به عمل می آید.

همین موضوع سبب شده تا برخی از قطعات آنها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در پرینتر جوهر افشان، انتقال جوهر از کارتریج به کاغذ توسط هد انجام می شود اما در پرینتر لیزری به جای هد، قطعات دیگری از جمله درام نقش آفرینی می کنند. با این حال، هر یک از این پرینترها کاربردهای متفاوتی دارند و برای انجام امور مشخصی مناسب هستند. کانن از بزرگ ترین تولید کنندگان انواع پرینترهای جوهری و لیزری است.

پرینترهای جوهرافشان کانن

قطعات پرینترهای جوهر افشان کانن

در حالت معمولی پرینتر جوهرافشان از مجموعه کارتریج، هد، برد، منبع تغذیه و مجموعه کاغذکش پرینتر تشکیل شده است. کارتریج و هد، اصلی ترین قطعات پرینتر برای چاپ اسناد به شمار می روند. هد حاوی رشته ای از لوله ها با وظیفه اسپری کردن قطره های جوهر می باشد. هد در زیر کارتریج قرار می گیرد. مخزن جوهر در پرینترهای جوهرافشان کانن، کارتریج است که در پرینترهای سیاه و سفید، تنها کارتریج مشکی و در پرینترهای رنگی از  کارتریج آبی، زرد، قرمز و دو کارتریج مشکی استفاده می شود. در این نوع پرینتر، قطعه ای که هد را حرکت می دهد، موتور پله ای است که از طریق تسمه و نوار تثبیت‌گر به هد متصل شده است. پیکاپ رولر و سینی کاغذ نیز بخش هایی هستند که وظیفه کشیدن کاغذ به دستگاه را بر عهده دارند.

نحوه کار پرینترهای جوهر افشان کانن

در پرینتر جوهرافشان، قطرات کوچک جوهر توسط هد از کارتریج دریافت می شوند. این جوهر هنگام حرکت رفت و برگشتی هد در عرض کاغذ از آن خارج  می‌شود و سند مورد نظر را چاپ می کند. تعداد قطرات جوهر در هر ثانیه حدود 150 هزار قطره است. در پرینترهای رنگی، میزان قطرات بیشتری ممکن است عبور کنند. در پرینترهای جوهر افشان کانن، هنگامی که هد پرینتر از قسمتی از کاغذ عبور می‌کند که نباید چیزی روی چاپ شود، الکترودهای شارژ روشن شده و میدان الکتریکی بین هد پرینتر و الکترود بوجود می‌‌آید و در مسیر عبور جوهر، مانع ایجاد می گردد. اما به محض رسیدن هد به محلی که باید جوهر استفاده شود، الکترودها خاموش شده و جوهر از نازل عبور می کند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان کانن

از مزایای قابل توجه این نوع پرینترها باید به کوچک بودن و سبک تر بودن آنها شاره کرد. از این نظر برای مصارف خانگی و دفاتر کوچک بسیار مناسب هستند. اما شاید مزیت اصلی پرینتر جوهری کانن، ایده آل بودن آنها برای چاپ عکس باشد. پرینترهای جوهرافشان توانایی بهتری در ترکیب رنگ و ارائه تنوع رنگی نسبت به پرینترهای لیزری دارند. همچنین قیمت پرینترهای جوهرافشان کانن نسبت به مدل های لیزری کمتر است. با این حال، معایبی نیز برای این دستگاه ها ذکر شده است. جوهر کارتریج پرینترهای جوهرافشان بسیار گران است.

حجم این کارتریج ها بسیار کم بوده و در صورت چاپ منظم، نیاز بیشتری به شارژ کارتریج وجود دارد. همچنین سرعت چاپ در پرینترهای جوهری کمتر از پرینترهای لیزری است. از دیگر معایب قابل توجه پرینتر جوهری این است که اگر مدت زمان زیادی با آنها پرینت گرفته نشود و یا کارتریج ها شارژ نشوند، کانال های هد مسدود شده و مشکلات جدی برای دستگاه ایجاد می شود. رفع این مشکلات هزینه های زیادی به دنبال خواهد داشت.

نمایندگی تعمیر پرینتر کانن

سال ها تخصص و تجربه تکنسین های فنی نمایندگی پرینتر کانن، کاربران را از دریافت خدماتی باکیفیت بی نیاز کرده است. این مرکز با تمرکز بر استانداردهای کمپانی Canon و آشنایی با ساختار پرینترهای لیزری و جوهر افشان کانن، تمامی عیوب و ایرادات دستگاه شما را در کمترین زمان برطرف می نماید. در این مرکز علاوه بر تعمیر قطعات پرینتر، سرویس های مورد نیاز از جمله شارژ کارتریج نیز ارائه می شود. نمایندگی تعمیر پرینتر کانن هدفی جز رفع مشکلات کاربران و رضایت آنان ندارد.

Rate this post