اشتراک گذاری

چگونه فوکوس لنز کانن را تنظیم کنیم؟

اکثر دوربین‌های دیجیتال، من جمله دوربین‌های دیجیتال کانن، برای اعمال تنظیمات مروبط به بهبود فوکوس لنز وصل شده به آنها، گزینه‌ای دارند که کاربر با استفاده از آن می‌تواند تنظیمات مدنظر خود را انجام دهد. در این مقاله برآنیم تا در وهله نخست پاسخگوی این پرسش باشیم که چرا باید فوکوس لنز دوربین را پیش از استفاده تنظیم کنیم و در ادامه نحوه تنظیم فوکوس لنز کانن را آموزش دهیم.

شما می‌توانید با دنبال کردن این مقاله، مراحل انجام این کار را بطور گام به گام فرا گرفته و بر روی دوربین خود پیاده سازید. در صورتی که بر حسب اتفاق، لنزهای مورد استفاده دوربین شما، لنزهای سری سیگماآرت است می‌توانید برای پیاده‌سازی تنظیمات بیشتر و دقیق‌تر لنز از USB Dock سیگما استفاده نمایید. در صورت وجود هر گونه ابهام و اشکال، علی‌رغم دنبال کردن این مقاله، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات دوربین کانن تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

تنظیم فوکوس لنز دوربین

چرا باید فوکوس لنز را کالیبره کنیم؟

پیش از آموزش روش تنظیم فوکوس لنز، بد نیست به ضرورت کالیبره شدن فوکوس لنز دوربین بپردازیم. همانگونه که می‌دانید همه لنزها در حین تولید در کارخانه اندکی تولرانس دارند. این موضوع سبب گشته تا فوکوس همه آنها دقیقا با یکدیگر برابری نکند. در دوربین‌های مدرن و چندمگاپیکسلی امروزی، مقدار بسیار کمی، خارج از فوکوس بودن پشت یا جلوی سوژه به خوبی دیده می‌شود.

این موضوع برای کارشناسان عکاسی از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چنانکه گاه این موضوع می‌تواند دلیلی برای رد یا قبولی یک عکس در مسابقات عکاسی به شمار رود. حال، اگر شما عکاس منظره باشید که عکاسی خود را با استفاده از f/16 انجام می‌دهد، احتمالا به فوکوس نبودن لنز دوربین‌تان توجه آن‌چنانی نخواهید کرد؛

اما اگر جزو آندسته از عکاسانی باشید که کار عکاسی از پرتره را انجام می‌دهند و بودجه قابل توجهی برای خرید یک لنز پرایم صرف کرده باشید، تقریبا همه سوژه‌های شما با f/1.4 تا f/2.8 عکاسی می‌‌شوند. در این شرایط فوکوس بودن کامل لنز قطعاً یکی از دغدغه‌های اصلی شما خواهد بود که این مهم با تنظیم فوکوس لنز میسر خواهد شد.

آموزش کالیبره کردن فوکوس لنز دوربین 

برای شروع، ابتدا راهنمای ضمیمه شده در ارتباط با کالیبره کردن فوکوس لنز را دانلود نمایید. این راهنما توسط یک عکاس ورزشی حرفه‌ای، اهل تورنتو به نام David Liang آماده شده است. پس از دانلود کردن این راهنما نیاز است تا آن را پرینت بگیرید. پرینت تهیه شده می‌بایست بر روی پایه ثابت قرار گیرد. برای انجام این کار می‌بایست به دو نکته توجه فرمایید.

نکته نخست آنکه، دوربین نباید در فاصله‌ای کمتر از فاصله کانونی × ۵۰ قرار گرفته باشد. (مگر در لنزهای تله ۲۰۰ میلیمتری یا بیشتر). در این شرایط می‌بایست راهنمای پرینت گرفته شده در فاصله‌ای ۲۵ برابر فاصله کانونی لنز قرار گیرد. نکته دیگر که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد آن است که روش آموزش داده شده جهت کالیبره کردن و تنظیم فوکوس لنز برای لنزهای پرایم کارایی ندارد و روش انجام این کار در این لنزها متفاوت است.

فیلم آموزش تنظیم فوکوس دوربین canon

در ویدئوی بارگذاری شده در بخش زیر، می‌توانید به طور کامل نحوه قرار دادن راهنما و تنظیم دوربین را فرا بگیرید.

مراحل تنظیم فوکوس لنز کانن

در ادامه می‌بایست جهت تنظیم فوکوس لنز دوربین اقدام کنید. برای این کار لازم است تنظیمات درج شده در بخش زیر را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید.

1. ابتدا با دوربین مدنظر خود یک عکس بگیرید. (همانگونه که در ویدئوی فوق شرح داده شده است).

2. عکس گرفته شده را به صورت خام (Camera Raw, Bridge, LR) باز کنید .

3. پس از باز کردن عکس به صورت خام، تا ۲۰۰٪ عکس را زوم کنید و ببینید آیا فوکوس مدنظر بر روی خطکش هنوز روی ۰ است یا خیر .

4. این کار را تا انجا تکرار کنید که نقطه سبز فوکوس روی صفر خط کش باشد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر جهت انجان تنظیم فوکوس لنز دوربین می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات کانن تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

نمایندگی کانن

نمایندگی کانن در بخش فروش، عرضه‌کنندۀ دستگاه ‌های کانن و در پارت تعمیر، ارائه‌دهندۀ خدمات پس از فروش است. تمامی خدمات ارائه شده در نمایندگی کانن توسط تیمی از کارشناسان متخصص در دو حوزه فروش و تعمیر انجام می‌پذیرد و تلفیق این دو مجموعه، -یعنی «کارشناسان متخصص» و «امکانات و تجهیزات حرفه‌ای»- سبب گشته تا به اذعان بسیاری از همکاران، نمایندگی کانن یکی از مراکز پیشرو و متخصص در ارائه خدمات فروش و تعمیر کانن مطرح گردد.

نمایندگی کانن با سرلوحه قرار دادن بینش مشتری‌محور، ویژگی‌ های منحصر به فردی را در زمینه ارائه خدمات فراهم ساخته است و از این‌ راهرو توانسته رضایت بیش از پیش هموطنان را جلب نماید. برخی از خدمات ارائه شده در این مرکز عبارتند از:

مشاوره‌ی تخصصی و عمومیِ پیش از خرید یا تعمیر هر یک از محصولات کانن، فروش و تعمیر فتوکپی کانن، فروش و تعمیر پرینتر کانن، ارائه لوازم و مواد جانبی، تعویض قطعات با نمونه‌ی اورجینال و دیگر خدمات مربوط به تعمیر و فروش هریک از محصولات کانن.

Rate this post