اشتراک گذاری

چطور خطای گیر کردن کاغذ در پرینتر کانن را رفع کنیم؟

شاید بارها به دلایل ساده‌ای مثل استفاده از کاغذ منگنه‌دار، قرار دادن اشتباه کاغذ در پرینتر و متناسب نبودن اندازه کاغذ با تنظیمات در پرینتر شاهد گیر کردن کاغذ در پرینتر بوده‌اید. اما اگر این مشکل به صورت غیر عادی و متوالی در پرینتر شما بدون هیچ دلیلی تکرار می‌شود، مسئله از این حرف‌ها جدی‌تر است و امکان دارد کاغذکش دستگاه پرینتر شما به مشکل خورده باشد.

جدا از دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر، نحوه خارج کردن کاغذ گیر کرده در پرینتر نیز خیلی اهمیت دارد. البته این کار برای برخی از کاربران خیلی ساده به نظر می‌رسد اما در عین سادگی ممکن است قسمتی از کاغذ هنگام خارج کردن آن از پرینتر پاره شده و در دستگاه باقی بماند که در این صورت خسارت زیادی به بار می‌آید. بنابراین بهتر است ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با ترفندهای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر و رفع خطای گیر کردن کاغذ در این دستگاه آشنا شوید.

رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

علت گیر کردن کاغذ در پرینتر کانن چیست؟

قبل از اینکه با ترفندهای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر کانن آشنا شوید لازم است بدانید که چرا کاغذ در پرینتر گیر می‌کند و علت اصلی آن چیست؟ در ادامه تمامی مواردی که موجب گیر کردن کاغذ در این دستگاه می‌شوند را بررسی کرده‌ایم.

قرار دادن اشتباه کاغذ در پرینتر

منظور از قرار دادن اشتباه کاغذ در پرینتر این است که به اشتباه کاغذ را به صورت کج در این دستگاه قرار دهید که این مسئله نیز موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر می‌شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی و دردسرهای زیاد بعد از آن سعی کنید قبل از پرینت گرفتن قرار گرفتن درست کاغذ در سینی ورودی این دستگاه را چک کنید.

استفاده از کاغذ مچاله‌شده یا منگنه‌دار

می‌توان گفت ساده‌ترین اشتباهی که برخی از کاربران مرتکب می‌شوند، استفاده از کاغذ کهنه، مچاله‌شده و کاغذ منگنه‌دار در پرینتر است. کاغذی که از آن در پرینتر استفاده می‌کنید نه تنها نباید هیچ منگنه‌ای داشته باشد بلکه باید کاملاً نو باشد و از ضخامت و جنس مناسبی هم برخوردار باشد. در صورتی که کاغذ منگنه داشته باشد، منگنه آن بین کاغذکش دستگاه پرینتر گیر کرده و موجب می‌شود که کل کاغذ در دستگاه جمع شود.

ناهماهنگ بودن اندازه کاغذ با تنظیمات در پرینتر

گاهی اوقات از روی حواس‌پرتی از کاغذی در پرینتر استفاده می‌کنید که اندازه آن متناسب با تنظیمات این دستگاه نیست. برای مثال یک کاغذ A3 در پرینتر قرار می‌دهید در حالی که تنظیمات پرینتر را بر روی پرینت گرفتن از کاغذی با اندازه A4 قرار داده‌اید. این مسئله نیز موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر کانن می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از پرینت گرفتن مطمئن شوید اندازه کاغذی که در پرینتر قرار داده‌اید با تنظیمات این دستگاه سازگار است.

خرابی پیکاپ یا کاغذکش پرینتر

در صورتی که هیچ یک از این موارد دلیل اصلی گیر کردن کاغذ در پرینتر شما نیست و این مشکل هم بارها به صورت متوالی برای پرینتر شما اتفاق می‌افتد باید احتمال خرابی پیکاپ یا کاغذکش دستگاه پرینتر را در نظر بگیرید. همانطور که از نام کاغذکش پیداست این قطعه وظیفه دارد کاغذ را به داخل پرینتر بکشد. البته کاغذکش از سه قسمت شامل: بخش ورودی، بخش میانی و همچنین بخش خروجی تشکیل شده است. بخش ورودی این قطعه کاغذ را به داخل دستگاه می‌کشد، بخش میانی کاغذ را بین بخش ورودی و خروجی رد و بدل می‌کند و بخش خروجی نیز کاغذ را از دستگاه پرینتر خارج می‌کند. خرابی هر یک از قسمت‌های پیکاپ منجر به گیر کردن کاغذ در پرینتر می‌شود. در این حالت بهتر است عیب‌یابی و تعمیر کاغذکش پرینتر کانن را به نمایندگی تعمیرات پرینتر کانن بسپارید.

ترفندهای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

اکنون که با عوامل گیر کردن کاغذ در پرینتر کانن آشنا شدید وقت آن رسیده است که راهکارهای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر را به شما آموزش دهیم. برای خارج کردن کاغذ گیر کرده در پرینتر مراحل زیر را به دنبال کنید.

  • مرحله اول: درب‌های پرینتر را باز کنید

از آن جایی که پرینتر کانن مانند سایر پرینترها دارای مدل‌های متعددی می‌باشد تشخیص اینکه کاغذ در کدام قسمت پرینتر متناسب با مدلی که دارد، گیر کرده است ممکن است کمی مشکل باشد. بنابراین ابتدا بهتر است پرینتر را از برق بکشید و تمامی درهای پرینتر را باز کنید تا بتوانید کاغذ گیر کرده را ببینید. در صورتی که موفق به پیدا کردن کاغذ گیر کرده در پرینتر نشدید بهتر است درب پشتی پرینتر را نیز باز کنید و حتی کارتریج آن را نیز بیرون بکشید.

  • مرحله دوم: کاغذ را به آرامی بیرون بکشید

مهم‌ترین کاری که باید برای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر انجام دهید این است که بعد از پیدا کردن کاغذ گیر کرده در پرینتر آن را به آرامی و بدون هیچ عجله‌ای از دستگاه بیرون بکشید. چرا که ممکن است حین خارج کردن کاغذ از پرینتر با مشکل پاره شدن کاغذ مواجه شوید که دردسرهای زیادی به دنبال خواهد داشت.

در صورتی که کاغذ در همان ابتدای کار یعنی در سینی ورودی گیر کرده باشد خارج کردن آن آسان است اما در صورتی که کاغذ درون خود پرینتر گیر کرده باشد باید آن را از مسیر خروجی پرینتر بیرون بکشید که کمی سخت است. توجه داشته باشید که برای خارج کردن کاغذ از پرینتر باید از هر دو دست خود استفاده کنید چرا که استفاده از یک دست برای خارج کردن کاغذ ممکن است موجب پاره شدن آن شود. بنابراین کاغذ را در هر دو دست خود بگیرید و آن را به آرامی از پرینتر خارج کنید.

  • مرحله سوم: درهای پرینتر را ببندید

بعد از اینکه موفق شدید کاغذ را از پرینتر خارج کنید کارتریج آن را در جای خود قرار دهید و درب‌های پرینترهای را ببندید. سپس پرینتر را به برق وصل کنید و یک صفحه را به صورت تستی پرینت بگیرید و ببینید که مشکل این دستگاه حل شده است یا خیر؟ در صورتی که پرینتر کار نکرد و همچنان مشکل داشت از تعمیرکاران نمایندگی پرینتر کانن کمک بگیرید.

نحوه رفع خطای گیر کردن کاغذ در پرینتر کانن چگونه است؟

امکان دارد بعد از رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر باز هم شاهد نمایش خطای گیر کردن کاغذ بر روی نمایشگر پرینتر خود باشید. در این حالت برای اینکه از شر این خطا نیز خلاص شوید باید پرینتر خود را ریست کنید. جهت ریست کردن پرینتر مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. در حالی که پرینتر روشن و آماده به کار است کابل برق آن را جدا کنید.
  2. به مدت 60 ثانیه صبر کنید.
  3. حالا کابل برق را دوباره به پرینتر وصل کنید.

تعمیرات حرفه‌ای پرینتر کانن تنها در نمایندگی رسمی کانن

اگر از کاربران پرینترهای با کیفیت کانن هستید و با مشکلی در آن مواجه شده‌اید تنها کافیست که با نمایندگی تعمیرات پرینتر کانن تماس بگیرید. تعمیرکاران این مرکز پس از تماس شما به آدرس مورد نظر اعزام شده و خدمات عیب‌یابی پرینتر کانن را به شما ارائه می‌دهند. سپس با پیدا کردن منشأ اصلی مشکل در پرینتر، هزینه تعمیرات آن را برآورد کرده و به اطلاع شما می‌رسانند تا در صورتی که تمایل داشتید پروسه تعمیرات این دستگاه را آغاز کنند. پس از اتمام تعمیرات پرینتر کانن به تست و بررسی نهایی این دستگاه می‌پردازند تا از رفع مشکل آن مطمئن شوند. با این وجود می‌توانید با خیال راحت تعمیر پرینتر کانن را به نمایندگی رسمی کانن بسپارید.

3.7/5 (4 امتیاز)