اشتراک گذاری

چرا پرینتر کاغذ را سیاه می کند؟

در ابتدا باید توضیح دهیم که ساختار دستگاه چاپ پیچیده است و مشکل های مختلفی ممکن است موجب سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت شود. البته باید در نظر داشت که شایع ترین مشکل، به کارتریج یا قطعات آن ارتباط دارد، اما به هر حال باید قطعات دیگر هم بررسی شوند. در ادامه این مقاله با سایر مواردی که می توانند باعث سیاه شدن برگه هنگام پرینت شود، آشنا می شویم.

سیاه شدن برگه هنگام پرینت

اختلال در کارتریج

اولین چیزی که هنگام مواجه شدن با سیاه شدن برگه هنگام پرینت باید مورد بررسی قرار گیرد، کارتریج است. در این هنگام یا کارتریج باید تعمیر شود و یا این که نیاز به شارژ کارتریج وجود دارد. توجه داشته باشید که کارتریج بسیار حساس است و برای سرویس یا تعمیر آن حتما باید از یک شخص حرفه ای کمک بگیرید تا هزینه بیشتر برای شما ایجاد نشود.

به هم ریختگی رنگ

گاهی بعد از پرینتر متوجه به هم ریختگی رنگ ها می شوید. به ویژه اگر رنگ تنظیم شده سیاه و سفید باشد، باعث کیفیت بسیار پایین پرینتر می شود. در این مورد باید تراکم رنگ دستگاه پرینتر را دوباره تنظیم کنید. این تنظیمات را می توان به صورت خودکار یا دستی انجام داد. اگر خودتان در این زمینه تخصصی ندارید، بهتر است از یک شخص حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

وجود مشکل در تونر و درام در پرینتر

تونر همان پودری است که برای افزایش کیفیت خروجی چاپ به کار می رود. تونر از جمله مواردی است که ممکن است موجب سیاه شدن برگه هنگام پرینت شود. به علاوه درام می تواند باعث اختلال در چاپ شود. درام برای ارسال تصویر از دستگاه بر روی کاغذ استفاده می شود تا تصویر روی برگه چاپ شود.

اشکال در کارکرد درام باعث می شود که جوهر به خوبی روی کاغذ پخش نشود. عدم پخش صحیح جوهر روی کاغذ باعث سیاه شدن برگه هنگام پرینت می شود. همچنین گرد و غبار روی درام ممکن است برخی قسمت هایی که دستور چاپ آن توسط چاپگر صادر شده است، به طور کامل چاپ نشود. به عبارت دیگر، این گرد و غبار مانع چاپ شدن تصویر می شود.

در مورد درام باید گفت که درام دارای یک پاک کن است. گاهی ممکن است در همین پاک کن درام اختلالی پیش آمده باشد و احتیاج به تعمیر داشته باشد.

مشکل سیاه دن برگه چاپ شده

وجود مشکل در فیوزر

قطعه دیگر که ممکن است مشکلی در کارکردش ایجاد شده باشد، فیوزر است. نقش فیوزر، ذوب کردن تونر است. وقتی تونر ذوب شود می تواند روی برگه بچسبد. حال اگر این فیوزر آسیب ببیند، تونر قادر به انتقال روی کاغذ نخواهد بود و ممکن است شاهد سیاه شدن برگه هنگام پرینت باشیم. برای رفع مشکل های مرتبط با کارتریج تونر، درام یا فیوزر، ممکن است یکی از آن ها نیاز به تعویض داشته باشد.

تمیز نبودن هد در پرینتر

تمیز نبودن هد پرینتر هم یکی از مواردی است که موجب سیاه شدن برگه هنگام پرینت می شود. هد را می توان به صورت دستی نیز تمیز کرد. توصیه می کنیم قبل از اقدام به بررسی مشکل های دیگر، هد را چک کنید تا مطمئن شوید تمیز است.

این مقاله را از قلم نیندازید: آموزش تمیز کردن پرینتر کانن

سرریز شدن مخزن ضایعات کارتریج

کارتریج مسئول فراهم کردن رنگ در پرنتر است. کارتریج دو مخزن دارد که شامل مخزن اصلی و مخزن ضایعات است. در هنگام چاپ، مخزن اصلی خالی می شود و سپس مخزن فرعی پر خواهد شد. اگر سیاه شدن برگه هنگام پرینت به صورت نقاط سیاه باشد که از بالا تا پایین صفحه وجود دارد، به این معنی است که مخزن ضایعات پر شده است و باید تخلیه شود.

برای تمیز کردن مخزن ضایعات باید به این روش عمل کنید. مراحل تمیز کردن مخزن ضایعات در زیر می تواند به شما کمک کند تا مشکل سیاه شدن برگه هنگام پرینت رفع شود.

 • در ابتدا پرینتر را از برق جدا کنید.
 • دستکش بپوشید و محفظه دستگاه را باز کنید.
 • دستگاه پرینتر و هد را تمیز نماید.
 • کارتریج را بشویید. سپس آن را خشک کنید.
 • منتظر بمانید تا کارتریج کاملا خشک شود.
 • بعد از آن که کارتریج کاملا خشک شد، آن را در جای خود قرار دارد.
 • حالا دستگاه را به برق وصل کنید.
 • پرینتر آماده چاپ خواهد بود.

سیاه شدن برگه هنگام پرینت؛ در نتیجه به هم ریختگی اتصالات قطعات

به هم ریختگی قطعات پرینتر می تواند شامل خراب شدن واشرهای سرسیلندر در پرینتر باشد. خراب شدن این واشرها باعث کاهش کیفیت چاپ روی کاغذ می شود. این مشکل را با کمک یک تعمیرکار حرفه ای حل کنید.

ایجاد خطوط سیاه در دو طرف صفحه

برای آماده کردن کاغذ برای چاپ، دستگاه، کاغذ را به وسیله غلتک و کمربند انتقال، به چاپگر منتقل می شود. اگر غلتک کثیف باشد، شاهد سیاه شدن برگه هنگام پرینت خواهیم بود و این سیاه شدن به صورت وجود خطوط سیاه روی برگه خواهد بود.

برای تمیز کردن غلتک و کمربند انتقال مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • یک دستکش پلاستیکی بپوشید.
 • روی یک پارچه بدون پرز، الکل ایزوپروپیل بریزید.
 • غلتک های پلاستیکی را که به راحتی برداشته می شوند، بردارید.سپس آن را با پارچه آغشته به الکل ایزوپروپیل و یک برس کوچک تمیز کنید.
 • اگر ذرات تونر در داخل پرینتر وجود دارد، می توانید آن ها را با جاروبرقی تمیز کنید.
 • حالا با استفاده از یک پارچه تمیز، کمربند انتقال را نیز پاک کنید.

اگر همه این مراحل را به درستی انجام دادید و هنوز مشکل وجود داشت، احتمالا نیاز به تعویض غلتک یا کمربند انتقال وجود دارد.

همان طور که دیدید ما در مواردی که به شما مراحل تمیز کردن قطعات را گفتیم، همواره اشاره به پوشیدن دستکش کردیم. لازم است به این نکته مهم توجه کنید که در هنگام تمیز کردن قطعات پرینتر حتما از دستکش استفاده کنید، چون ممکن است چربی پوست، کمربند انتقال را چرب کند و باعث حادتر شدن مشکل چاپ شود.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : دلیل سفید چاپ کردن پرینتر کانن چیست؟

رفع مشکل سیاه شدن کاغذ هنگام پرینت؛ آیا به تعمیرکار متخصص نیاز است؟

برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که آیا بدون مراجعه به تعمیرکار می توان مشکل سیاه شدن برگه هنگام پرینت را رفع کرد یا خیر. در اینجا باید به شما بگوییم که فقط کارهایی مانند تمیز کردن هد دستگاه و کارهای اولیه از این قبیل می تواند به وسیله خود شخص انجام شود. بهتر است کارهای تخصصی، توسط یک متخصص تعمیر پرینتر انجام شود. در واقع با دستکاری فرد غیر ماهر ممکن است خسارت های بیشتری در پرینتر ایجاد شود و منجر به هزینه های اضافه گردد.

سیاه شدن کاغذ؛ مشکل شایع در هنگام چاپ

در این مقاله در مورد دلایل مختلف ایجاد مشکل سیاه شدن برگه هنگام پرینت صحبت کردیم. در هر مورد راه هایی برای رفع این مشکلات بیان نمودیم. در بعضی موارد که اختلال می توانست توسط خود شخص صورت بگیرد، با ذکر مراحل کار و نکات لازم، شما را در انجام آن راهنمایی کردیم. در بعضی موارد هم که نیاز به مراجعه به متخصص بود، ذکر نمودیم. به هر حال بهتر است از دستکاری قطعات بپرهیزید، چون ممکن است ناخواسته هزینه تعمیر اضافی برای خودتان ایجاد کنید. در صورت وجود هر گونه ابهام یا سوال می توانید با همکاران ما تماس بگیرید و سوال های خود را بپرسید. در صورت نیاز به سرویس پرینتر و تعمیر حرفه ای متخصان ما در کنار شما هستند.

Rate this post