اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • راهنمای خرید لنز دوربین؛ هر آنچه که باید برای خرید لنز دوربین کانن بدانید

راهنمای خرید لنز دوربین؛ هر آنچه که باید برای خرید لنز دوربین کانن بدانید

خرید هر کدام از تجهیزات و وسایلی که از تنوع بیشتری برخوردار باشند، برای کاربر سخت تر است؛ چراکه تنوع بیش از اندازه کاربران را هنگام خرید و انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه های متعدد سردرگم می کند. یکی از این تجهیزات، لنز دوربین عکاسی است که دارای تنوع بسیار زیادی است و همیشه موجب سردرگمی برای عکاسان تازه کار و مبتدی می شود.

اگر شما هم از عکاسانی هستید که به تازگی وارد دنیای عکاسی شده اید و انواع لنزهای دوربین را نمی شناسید تا بتوانید از میان آن ها بهترین گزینه را برای دوربین خود انتخاب کنید، بهتر است ادامه این مطلب را که درخصوص راهنمای خرید لنز دوربین است از دست ندهید؛ چراکه قرار است شما را با انواع لنزهای دوربین و کاربرد هر یک از آن ها آشنا کنیم و علاوه بر این یکسری نکات را به شما یادآور شویم تا هنگام خرید لنز دوربین به آن ها توجه کنید.

با انواع لنز دوربین آشنا شوید

 • لنز زوم

راهنمای خرید لنز دوربین را با بررسی انواع لنزها آغاز می کنیم؛ تا بدانید هر یک از لنزها چه کاربردی دارند و کدام یک از آن ها به درد شما می خورند. اولین لنزی که تصمیم داریم شما را با آن آشنا کنیم لنز زوم است. اگر از دوربین DSLR یا بدون آینه استفاده می کنید که مجهز به یک لنز کیت است، به احتمال زیاد لنز آن از نوع لنز زوم است. لنزهای زوم از انعطاف بسیار بالایی برخوردار هستند؛

به گونه ای که این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون نیاز به حرکت فیزیکی یا تعویض کردن لنز دوربین خود بتوانید عکس هایی را از فاصله دور و نزدیک ثبت کنید. به همین دلیل لنز زوم از محبوبیت بالایی در بین عاشقان دنیای عکاسی برخوردار است. درنتیجه اگر دائم در حال ثبت کردن عکس های چند منظوره هستید و مدام به سفر می روید و بردن چندین و چند لنز برایتان سخت است، بهترین گزینه برای شما لنز زوم است؛ که امکان عکاسی چند منظوره را برای شما فراهم می کند.


 • لنز پرایم

از طرفی لنزهای پرایم، یک فاصله کانونی ثابت را در اختیار عکاس قرار می دهند اما در مقابل دامنه دیافراگم وسیع تری را نسبت به لنزهای زوم ارائه می دهند. درواقع لنزهای پرایم به شما قابلیت زوم را ارائه نمی دهند اما کوچک تر و سبک تر هستند. با وجود اینکه لنزهای پرایم قیمت کمتری نسبت به لنزهای زوم دارند اما از نظر کیفیت چند قدم از لنزهای زوم جلوتر هستند. خوشبختانه لنزهای پرایم این امکان را به شما می دهند که کنترل بهتری روی نوردهی هنگام عکاسی داشته باشید؛ چراکه دیافراگم آن ها نسبت به سایر لنزها گسترده تر است. پس اگر نوردهی و شفافیت هنگام عکاسی با دوربین خیلی برایتان اهمیت دارد، بهتر است به دنبال خرید لنز پرایم باشد.

راهنمای خرید لنز دوربین
 • لنز واید

حالا که در راهنمای خرید لنز دوربین با لنزهای زوم و پرایم آشنا شدید، نوبت به آشنایی با لنز واید است. از آن جایی که لنز واید بخش وسیعی از یک منظره را برای عکاسی پوشش می دهد، بهترین گزینه برای عکاسی از طبیعت است. البته لنزهای واید بیشتر بر روی سوژه عکاسی متمرکز هستند و همین مسئله موجب می شود که پس زمینه عکس کمی دور به نظر برسد.

از آن جایی که لنز واید می تواند کل یک منظره را برای عکاسی پوشش دهد، بهترین گزینه برای عکاسی از ساختمان ها، فضاهای داخلی، عکس های گروهی و همچنین منظره و طبیعت است. پس اگر اهل عکاسی کردن از منظره، طبیعت و هر مکانی هستید که دوست دارید عکسی که می گیرید کل آن محیط را در بر بگیرد ما به شما خرید لنز واید را پیشنهاد می کنیم.


 • لنز استاندارد

لنزهای استاندارد، نزدیک ترین تصویر به چشم انسان را ثبت می کنند. با این وجود با لنز استاندارد می توانید همه چیز را از جمله پرسپکتیو در بهترین حالت ممکن را تجربه کنید. درواقع لنزهای استاندارد برای عکاسی روزمره به ویژه عکاسی از چهره افراد گزینه مناسبی هستند. در کل اگر به تازگی وارد دنیای عکاسی شده اید و یک فرد مبتدی هستید؛ یا اینکه می خواهید لنزی داشته باشید که با آن عکاسی پرتره را تجربه کنید، خرید لنز استاندارد می توانید گزینه مناسبی برای شما باشد.


 • لنز تله فوتو

در این بخش از راهنمای خرید لنز دوربین، می خواهیم شما را با لنز تله فوتو آشنا کنیم. زاویه دیدی که لنزهای تله فوتو در اختیار شما قرار می دهند، خیلی محدود است و همین مسئله موجب می شود که دورترین سوژه ها را هم کاملا واضح ببینید. بنابراین لنزهای تله فوتو برای عکاسی از سوژه های دور مناسب هستند. با این وجود اگر دوست دارید از مناظر، حیات وحش، رویدادهای ورزشی که در فاصله دور از شما قرار دارند عکاسی کنید، بهترین گزینه برای شما لنز تله فوتو است.


 • لنز ماکرو

لنزهای ماکرو برای دو نوع عکاسی مورد استفاده قرار می گیرند، به گونه ای که هم برای عکاسی از کوچکترین سوژه ها از فاصله نزدیک مورد استفاده قرار می گیرند و هم برای عکاسی معمولی به عنوان یک لنز باکیفیت. با این وجود اگر تمایل دارید از سوژه های کوچک مانند: حشرات، جواهرات و اشیا کوچک از فاصله نزدیک عکاسی کنید، بهترین گزینه برای شما لنز ماکرو است.


 • لنز فیش آی

همانطور که اشاره کردیم لنزهای واید برای عکاسی از منظره و طبیعت مناسب هستند؛ به گونه ای که یک منظره را به صورت کامل دربر می گیرند؛ البته لنزهایی دیگری هم هستند که از این لنزها وایدتر می باشند که به آن ها لنزهای فیش آی می گویند. در این بخش از راهنمای خرید لنز دوربین، قرار است با این لنزها آشنا شوید. درواقع لنزهای فیش آی، تصویری دایره ای شکل با زاویه دید 180 درجه را ثبت می کنند؛ یا بهتر است بگوییم تصاویر را به صورت پانوراما از همه چیز در اطراف سوژه عکاسی ثبت می کنند. با این وجود اگر به دنبال لنزی می گردید که با استفاده از آن بتوانید تصاویری را به صورت پانوراما از طبیعت و معماری داخلی ساختمان ها ثبت کنید؛ یا اینکه عکس های هنری بگیرید، خرید لنز فیش آی را به شما پیشنهاد می کنیم.


 • لنز تیلت شیفت

اگر دوست دارید لنزی داشته باشید که با استفاده از آن به عکاسی معماری یا مینیاتوری بپردازید، بهترین گزینه برای شما لنز تیلت شیفت است؛ چراکه این لنز برای شما امکان تنظیم کردن میزان تاری عکس و تغییر شکل آن را فراهم می کند. از طرفی مهم ترین ویژگی آن این است که اعوجاج تصویر را به صورت اپتیکال تصحیح می کند. با این وجود تصاویری که با استفاده از این لنز ثبت می کنید، متقارن به نظر می رسند. شما می توانید از لنز تیلت شیفت برای عکاسی از معماری، منظره و ثبت عکس های هنری و خلاقانه استفاده کنید.


 • لنز مبدل زوم

و اما آخرین نوع لنزی که تصمیم داریم در این راهنمای خرید لنز دوربین به شما معرفی کنیم، لنز مبدل زوم است که یکی از انواع لنزهای زوم به حساب می آید. این لنز بین بدنه دوربین و لنزهای شما قرار می گیرد و فاصله کانونی لنزهای موجود را افزایش می دهد؛ اما گاهی اوقات هم ممکن است بر روی سرعت و شارپنس تصویر تاثیر بدی بگذارد. این لنز برای عکاسی از حیات وحش و عکاسی با بزرگنمایی خیلی زیاد مناسب است.

نکاتی که باید قبل از خرید لنز دوربین بدانید

 • سازگاری لنز با دوربین

مهم ترین و البته اولین نکته ای که باید قبل از خرید لنز دوربین به آن توجه کنید، این است که آیا لنز دوربینی که تصمیم دارید آن را بخرید با دوربین شما سازگاری دارد یا نه؟ یا به زبان ساده تر به دوربین شما می خورد یا نه؟ اگر از دوربینی استفاده می کنید که به لنز کراپ فریم یا همان APS-C مجهز شده است، خوشبختانه این امکان برای شما وجود دارد که از بین طیف گسترده ای از لنزهای مخصوص دوربین های فول فریم و APS-C، لنز مورد نظر خود را انتخاب کنید؛ اما اگر از یک دوربین با سنسوری فول فریم استفاده می کنید، شما تنها می توانید از لنزهای فول فریم برای دوربین خود استفاده کنید.


 • فاصله کانونی

دومین نکته ای که در این راهنمای خرید لنز دوربین به آن اشاره می کنیم تا هنگام خرید لنز دوربین به آن توجه کنید، فاصله کانونی است. منظور از فاصله کانونی، زاویه دید لنز یا اندازه قاب تصویر در دوربین شماست. برای مثال فاصله کانونی 16 میلی متری، تصویر گسترده تری را به شما ارائه می دهد؛ در حالی که فاصله کانونی بیشتر مثل 135 میلی متر، به شما این امکان را می دهد تا روی سوژه هایی که خیلی دور هستند زوم کنید. درواقع هر چقدر فاصله کانونی لنز بیشتر باشد می توانید بیشتر روی سوژه های عکاسی خود زوم کنید؛ در حالی که هر چقدر فاصله کانونی لنز کمتر باشد می توانید تصویر گسترده ای را مشاهده کنید و کمتر روی سوژه مورد نظر زوم کنید.


 • دیافراگم

آخرین نکته ای که هنگام خرید لنز دوربین حتما باید به آن دقت کنید، دیافراگم است. کاری که دیافراگم می کند این است که امکان تنظیم میزان تاری عکس را برای شما فراهم می کند. هر چقدر دیافراگم لنز دوربین کمتر باشد یعنی که بخش کوچکتری از صحنه در محدوده فوکوس قرار می گیرد؛ اما هر چقدر دیافراگم لنز دوربین بیشتر باشد به این معناست که بخش بیشتری از صحنه در محدوده فوکوس قرار می گیرد.

5/5 (1 امتیاز)