اشتراک گذاری

نحوه صحیح تمیز کردن لنز دوربین

بدیهی است که یکی از شرایط ضروری برای گرفتن عکس های با کیفیت، تمیز بودن لنز دوربین است. تمیز کردن لنز دوربین علاوه بر افزایش کیفیت عکس ها، باعث طولانی تر شدن عمر لنزها و خود دستگاه نیز می شود. با این حال، تمیز کردن بیش از حد یا با استفاده از روش های غیر اصولی می تواند باعث آسیب دیدن لنز شود. 

در ادامه این مقاله از نمایندگی کانن با طرح بعضی از نکات مهم و ظرافت های تمیز کردن لنزهای دوربین توضیح می دهیم که چگونه این کار می تواند برای شما ارمغان آور کیفیت بیشتر عکس ها و طول عمر بیشتر دوربین تان باشد.

نحوه صحیح تمیز کردن لنز دوربین

حفظ تعادل در تمیز کردن لنز دوربین

لنز، فیلتر و عدسی دوربین ها همه از مواد اولیه با کیفیت و مقاوم ساخته می شوند و به سادگی آسیب نمی بینند. با این حال حتی سنگ هم اگر مدام در معرض آب یا حتی باد باشد، فرسوده می شود. گرد و خاک نیز همین کار  را با لنزها می کنند.

با این وجود باید توجه داشته باشید یکی دیگر از عوامل موثر بر فرسودگی لنز مواد شیمیایی هستند. بنابراین بیش از حد تمیز کردن لنز حتی به وسیله شوینده های مخصوص لنز دوربین هم می تواند باعث خش افتادن و آسیب دیدن آن ها شود.

به همین دلیل باید در تمیز کردن لنز دوربین تعادل رعایت شود تا نه سیخ بسوزد نه کباب! در همین راستا چند نکته وجود دارد که رعایت کردن آن ها باعث کمتر آلوده شدن لنز دوربین می شود:

  • هر زمان که قرار است وقفه ای حتی به مدت چند دقیقه بین عکاسی تان پیش بیاید، درپوش لنز را بگذارید.
  • در مواقعی که از دوربین استفاده نمی کنید علاوه بر استفاده از درپوش، آن را داخل کیف مخصوص قرار دهید.

گرد و خاک همه جا وجود دارد

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که حتی دور از دسترس ترین نقاط خانه هایی که پنجره های دو جداره دارند هم گرد و خاک می گیرد. بنابراین در هر صورت به تمیز کردن لنز دوربین نیاز پیدا می کنید.

برای اتمام حجت در این رابطه باید بگوییم حتی پس از خرید مستقیم دوربین از شرکت هایی که دوربین هایشان را در محیط های کاملا استرلیزه تولید می کنند نیز، پشت لنز شما گرد و خاک وجود خواهد داشت. بنابراین مته به خشاش نگذارید و با تمیز کردن افراطی لنزها به آن ها آسیب نزنید.

نکته نهایی این قسمت این است که علی رغم تصور اکثر عکاسان، تمیز کردن لنز دوربین منحصر به تمیز کردن قسمت رویی لنز نمی شود. گرد و خاک حتی به پشت لنز نیز نفوذ می کند و بیشترین تاثیر بر افت کیفیت تصویر هم ناشی از همین مساله است. با این حال خبر خوب این است که پشت لنز بسیار دیرتر و کمتر از جلوی لنز آلوده می شود.

نمایندگی کانن

شیوه صحیح تمیز کردن لنز دوربین

تمیز کردن لنزهای دوربین کار بسیار ساده و آسانی است. برای تمیز کردن لنز و عدسی دوربین خود سه راهکار دارید. بهترین روش زدودن گرد و خاک و آلودگی های غیر چسبنده، استفاده از دمنده ها یا Blowerهاست. دمنده ها در حقیقت بسته های هوای فشرده هستند.

در صورتی که به دمنده دسترسی نداشته باشید، فوت کردن هم تا حدی می تواند کمک کند. منتها باید مراقب باشید که لنز با قطرات ریز آب دهان آلوده نشود. قرار گرفتن لنز در معرض روطوبت ممکن باعث قارچ زدن لنز شود!

زدودن آلودگی ها با استفاده از فرچه و دستمال

روش دیگر تمیز کردن لنز دوربین استفاده از فرچه های نرم و ملایمی است که معمولا از جنس موی حیوانات هستند. اگر تنها آلودگی لنز شما غبار است، می توانید به آسانی آن را با فرچه تمیز کنید. در اوقاتی که علاوه بر غبار لنز دوربین به وسیله اثر انگشت یا چربی آلوده شده، حتما باید دستمال و پاک کننده مخصوص استفاده کنید.

قبل از اینکه شیوه تمیز کردن لنز های دوربین به وسیله دستمال را توضیح دهیم، ضروری است نکات زیر را بدانید:

  • از قرار دادن لنزها روی خاک شن سطوح آلوده و برف اجتناب کنید.
  • به هیچ وجه برای تمیز کردن لنز دوربین از نفس و پارچه های نامناسب استفاده نکنید.
  • سعی کنید تا حد امکان صفحه لنز را لمس نکنید.

بهترین الیاف جهت تمیز کردن اثر انگشت و چربی از روی لنزها پارچه های میکروفیبر و مناسب ترین شوینده ها برای این کار ایزوپروپیل الکل با درصد خلوص بالاست. لنز دوربین ممکن است دچار آلودگی های بدتری هم بشود، برای مثال خوب است اطلاعات کافی در مورد جلوگیری از قارچ خوردگی لنز دوربین داشته باشید. این مورد به ویژه برای عکاسان حرفه ای طبیعت که در شرایط خاص کار می کنند، اهمیت دارد. 

تمیز کردن دوربین

مراحل پاک کردن آلودگی های لنز با استفاده از دستمال

با توجه به محیط لنز مقدار اندکی از مایع پاک کننده روی لنز بریزید. سپس با استفاده از دستمال بدون اینکه هیچ فشاری وارد کنید، با حرکات دایره وار ابتدا مرکز و سپس حاشیه های لنز را تمیز کنید. به یاد داشته باشید تنها زمانی با این روش تمیز کردن لنز دوربین را انجام دهید که لنز شما به چربی یا اثر انگشت آلوده شده باشد.

آخرین نکته در این رابطه این است که با استفاده از آب دو بار تقطیر شده نیز می توانید عملیات تمیز کردن لنز را انجام دهید. با این وجود سعی کنید تنها در شرایط اضطراری که دسترسی به مایع تمیز کننده استاندارد ندارید، این کار را انجام دهید.

پاک کردن آلودگی ها از حساس ترین قسمت دوربین

حفظ تعادل بین تمیز نگه داشتن و آسیب نزدن به لنز، مانند بند بازی یک برنامه دقیق است. بی توجهی و تمیز کردن لنز دوربین به صورت افراطی هر دو باعث آسیب دیدن لنز می شوند. بنابراین سعی کنید با مراقبت کافی از آلوده شدن لنز تا حد امکان جلوگیری کنید.

همچنین در تمیز کردن لنزهای دوربین با توجه به نکاتی که طی مطلب مطرح شد عمل کنید تا آسیبی به لنز نرسد. به اشتراک گذاشتن تجربیات اطلاعات و نظرات شما می تواند برای دیگر دوستانی که به این صفحه مراجعه می کنند کمک کننده باشد. توصیه می کنیم تمیز کردن لنز را به موقع انجام دهید تا ناچار به تعمیر دوربین به دلیل آسیب های وارده از آلودگی نشوید. 

5/5 (1 امتیاز)