اشتراک گذاری

مهم ترین تفاوت های دوربین بدون آینه و با آینه

مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه، به شما کمک می کند که بهترین گزینه را از بین این دو مدل، انتخاب و خریداری کنید. دوربین های DSLR که نور را از طریق آینه بازتاب می دهند، سالها در صنعت عکاسی حرفه ای محبوب بوده اند. این در حالی است که با عرضه دوربین های بدون آینه در چند سال اخیر، کاربران برای انتخاب دچار سردرگمی شده اند.

بسیاری بر این باورند که دوربین های بدون آینه یا SLR، قوی تر بوده و برای عکاسی در سبک های مختلف، مناسب ترند. در مقابل، دیگران دوربین های دی اس ال آر را بهتر می دانند. اما در این میان، کدام گروه درست می گویند؟! در ادامه مطلب با مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه، پاسخ این سوال را می دهیم. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و خدمات تخصصی با نمایندگی کانن در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

مهم ترین تفاوت های دوربین بدون آینه و با آینه

معیارهای مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین دوربین های بدون آینه و با آینه وجود دارد، ابعاد آنهاست. DSLRها بزرگ تر هستند؛ چون باید آینه ها را نیز در خود جای دهند. اما بدون آینه ها کوچک ترند و به همین دلیل جابجایی و کار کردن با آنها راحت تر است. جالب است بدانید که وقتی دکمه شاتر را در دوربین های دی اس ال آر فشار می دهید، آینه از مسیر خارج می‌ شود تا نور به سنسور تصویربرداری برخورد کرده و عکس ثبت گردد.

اما این عملیات در بدون آینه ها توسط سنسورها انجام می شود. درواقع حسگرهای تصویربرداری، تمام اطلاعات را دریافت و پردازش می کنند که این مسئله در تعمیر دوربین هم اهمیت دارد. اما این همه ماجرا نیست! برای مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه باید معیارهای متعددی از جمله ابعاد، منظره یاب، فوکوس خودکار، کیفیت تصویر، عمر باتری و سرعت عکاسی را بررسی کرد. در بخش های بعدی، دوربین های DSLR و SLR را از نظر تمامی این فاکتورها مقایسه می کنیم.  

مقایسه ابعاد دوربین بدون آینه و با آینه

یکی از تفاوت های مهم دوربین های با آینه و بدون آینه که در نگاه اول خودنمایی می کند، مربوط به اندازه دستگاه است. دوربین های بدون آینه ابعاد کوچک ‌تری دارند و برخی مدل های آنها نصف مدل های آینه دار هستند. حذف دیافراگم آینه‌ ای و منظره‌ یاب اپتیکال، موجب کاهش ضخامت و ابعاد SLRها شده است. اندازه کوچک و وزن کم باعث شده که دوربین های بدون آینه، گزینه بسیار خوبی برای عکاس های خیابانی و گردشگران باشند. اما ویژگی های دیگری هم در مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه اهمیت دارند که نباید از آنها غافل شد!

تفاوت منظره ‌یاب دوربین DSLR و SLR

در ادامه مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه، باید تفاوت منظره یاب این دو مدل را نیز بشناسید. بیشتر دوربین‌ های DSLR دارای منظره ‌یاب اپتیکال هستند که با عنوان OVF هم شناخته می شود. یعنی عکاس می تواند سوژه مورد نظرش را از منظره یاب تماشا کرده و کادربندی انجام دهد. همچنین در این دوربین ها می توان پیش نمایش تصاویر را دید. اما دوربین های بدون آینه، منظره ‌یاب الکتریکی یا EVF دارند که پیش نمایش دیجیتالی تصویر را نمایش می ‌دهد.

یکی از معایب احتمالی EVF این است که بسته به شرایط ممکن است دچار تأخیر یا تکان خوردن شوند. از آنجایی که منظره‌یاب دیجیتال به حسگر تصویر متکی است، نور کم می‌تواند باعث کاهش سرعت شاتر و افزایش ISO شود تا نویز عکس افزایش پیدا کند. درعوض، منظره یاب الکتریکی پیش نمایش دقیق تری از عکس ها دارد و نیازی نیست برای دیدن تنظیمات جزئی تر عکس های ثبت شده، حتما از نمایشگر بزرگ تر (لپ تاپ یا کامپیوتر) استفاده کرد.

مقایسه فوکوس خودکار در دوربین های بدون آینه و با آینه

برای مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه، باید فوکوس خودکار را نیز مد نظر داشت. در اکثر دوربین های DSLR، آینه نه تنها نور را به سمت منظره یاب منعکس می ‌کند، بلکه نور به سمت یک سنسور فوکوس خودکار اختصاصی نیز منعکس می‌ شود. با این حال، در سیستم دوربین‌ های بدون آینه، سنسور تصویربرداری این نقش را بر عهده می ‌گیرد و دیگر نیازی نیست تا آینه نور را منعکس کند.

به همین دلیل، اولین دوربین ها اس ال آر، عملکرد چندان خوبی در فوکوس خودکار روی سوژه ها نداشتند. اما به مرور زمان سیستم بدون آینه ها تغییر کرد و امروزه بیشتر دوربین های این مدل، از سیستم های هیبریدی برای فوکوس خودکار استفاده می‌ کنند؛  در این سیستم، صدها نقطه تشخیص و مرحله تشخیص کنتراست وجود دارد تا عملکرد فوکوس به بالاترین سطح برسد.

کیفیت تصویر دوربین بدون آینه بهتر است یا با آینه؟

 کیفیت تصویر هم پارامتر بسیار مهمی در مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه است. اما جالب است بدانید که این دو مدل، در کیفیت تصویر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. درواقع باید گفت که کیفیت تصویر بیشتر به نوع سنسور و مدل دوربین بستگی دارد و صرف بی و یا با آینه بودن، عامل تأثیرگذاری در این فاکتور نیست.

تفاوت سرعت عکاسی در دوربین های با آینه و بدون آینه

سرعت عکاسی در دوربین های بدون آینه، بیشتر از مدل های DSLR است. علت این مسئله آن است که برای ثبت شدن عکس در دوربین های بدون آینه، نیازی به خارج شدن دوربین از مسیر نیست. البته برخی مدل‌های پیشرفته  DSLR سرعت شاتر بسیار بالایی دارند و شاید حتی توان عکاسی آنها از مدل‌های پایه و ساده دوربین‌های بدون آینه هم بیشتر باشد.

مقایسه عمر باتری در دوربین DSLR و SLR

به عنوان یکی دیگر از معیارهای مهم مقایسه دوربین بدون آینه و با آینه، باید به عمر باتری اشاره کنیم. پیروز رقابت در این بخش، DSLR است. مکانیزم کارکرد دوربین‌های بدون آینه به شکلی است که همیشه باید تصویر را به صورت دیجیتال روی منظره ‌یاب و یا نمایشگر پخش کنند. این مسئله، مصرف انرژی را افزایش داده و در نتیجه از طول عمر باتری و نگهداری شارژ آن می کاهد.

3.2/5 (5 امتیاز)