اشتراک گذاری

تمیز کردن سنسور دوربین

منظور از تمیز کردن سنسور دوربین ، از بین بردن گرد و غبار و لکه روی این بخش است که  بر روی سنسور (حسگر) دوربین های دیجیتال قرار می گیرند و موجب دیده شدن لکه و یا نویز های ناخواسته در عکس می شوند. این اتفاق به دلایل مختلفی رخ میدهد. شاید اصلی ترین دلیل آن تعویض مکرر لنز در محیط های آلوده باشد که در زمان عکاسی در محیط باز اجتناب ناپذیر است. برای تمیز کردن سنسور دوربین دو روش وجود دارد: تمیز کردن سنسور دوربین به روش خشک و تمیز کردن سنسور دوربین با مایع حلال.

روش اول به طور کلی امن تر از روش دوم است، اما ممکن است نتیجه کاملا مطلوب را به ما ارائه ندهد. در این صورت استفاده از حلال و براش مخصوص گزینه بعدی ما خواهد بود. در ادامه به صورت دقیق تر روند تمیز کردن حسگر دوربین را بررسی می کنیم. ضمن این که برای دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه می توانید از کارشناسان تعمیر دوربین در نمایندگی کانن مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

چرا به تمیز کردن سنسور دوربین نیاز پیدا می کنیم؟

مهمترین نکته درباره آلودگی و گرد و غبار در سنسور دوربین این است که این اتفاق در عمل اجتناب ناپذیر و امری کاملاً طبیعی است. زیرا سنسور ها جذب کننده گرد و غبار هستند. پس متناسب با نحوه استفاده شما از دوربین، (بخصوص برای عکاسان حرفه ای)، شما نیاز به تمیز کردن سنسور دوربین خود خواهید داشت.

در دوربین های فیلمبرداری جدید از مکانیزمی برای کاهش انباشت گرد و غبار بر روی سنسور و جلوگیری از کثیف بودن سنسور دوربین استفاده شده است، اما اول اینکه این مکانیزم هیچ گاه کاملاً نیاز ما را به تمیز کردن سنسور دوربین از بین نمی برد و دوم اینکه بسیاری از دوربین های قدیمی تر که هنوز هم کارایی های منحصر به فرد خود را دارند، از این مکانیزم بی بهره اند. پس تمیز کردن سنسور دوربین، امری است کهخ در مدت زمان مشخص به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

تمیز کردن سنسور دوربین

چطور وجود گرد و غبار را بر روی سنسور تشخیص دهیم؟

اولین نشانه نیاز شما به تمیز کردن سنسور دوربین ، وجود لکه های تکراری در عکس ها است که بخصوص در عکس هایی با پس زمینه رنگ ثابت بیشتر قابل مشاهده است. برای مثال می توانید از آسمان آبی بدون ابر و یا یک برگه کاغذ سفید و تمیز عکس بگیرید تا براحتی وجود آلودگی در سنسور را بررسی کنید.

برای این عکس می توانید از تنظیمات ISO نرمال (100 برای کانن و 200 برای نیکون)، فوکوس بینهایت برای کاغذ و فوکس نزدیک برای آسمان، f/22 برای وضوح لکه ها و نهایت کیفیت و سایز ممکن استفاده کنید. در صورتی که از کاغذ در محیط بسته عکاسی می کنید بهتر است سرعت شاتر را پایین بیاورید.

کارهایی که باید قبل از تمیز کردن سنسور دوربین انجام دهید

  • قبل از آغاز فرآیند تمیز کردن سنسور‌دوربین، مطمئن شوید باتری دوربین کاملا شارژ شده است. در صورتی که باتری دوربین در حین تمیز کردن سنسور تمام شود، سنسور بسته خواهد شد و شما مجبور به پرداخت هزینه ای سنگین برای تعمیر خواهید بود.
  • حتماً در شروع کار، تمیز کردن را از بدنه و سطوح خارجی شروع کنید، زیرا همین گرد و غبار، در حین تمیز کردن سنسور دوربین، دوباره بر روی سنسور قرار می گیرند و عملاً کار شما بی فایده خواهد بود.
  • محیط کار را برای تمیز کردن سنسور‌دوربین تمیز کنید.
  • پیش از آغاز کار تمامی وسایل مورد نیاز را در اختیار داشته باشید.

تمیز کردن حسگر دوربین به صورت خشک

برای تمیز کردن سنسور دوربین به روش خشک نیاز به یک دمنده هوای دستی و یک ذره بین (ترجیحاً مجهز به نور مناسب) برای بررسی سنسور نیاز دارید. ابتدا لنز را جدا کنید و دوربین کانن را روشن کنید و آن را بر روی یکی از حالت های (M,AV,TV,P) قرار دهید. حال دکمه منو (Menu) را بزنید و به روی تب آچار دوم بروید و گزینه (Clean Manually) را انتخاب کنید و دکمه (SET) را بزنید.

سپس دکمه اوکی را زده و بعد از آن دکمه (SET) را بزنید. حالا آینه در بالا قرار می گیرد و شاتر باز است. دوربین را به سمت پایین گرفته و با احتیاط و بدون اینکه نوک دمنده سنسور را لمس کند، با استفاده از دمنده باد و میزان مناسب جریان هوا، گرد و غبار را از روی سنسور بردارید.  با ذره بین و نور تمیز شدن سنسور را بررسی کنید و حالا لنز را جا بزنید و دوربین را خاموش و روشن کنید.

تمیز کردن حسگر دوربین
تمیز کردن حسگر دوربین با مایع
تمیز کردن سنسور دوربین با مایع
تمیز کردن حسگر دوربین
تمیز کردن حسگر دوربین

تمیز کردن سنسور دوربین با مایع

برای این روش، نیاز به یک سواب (براش) مخصوص تمیز‌کردن سنسوردوربین خواهید داشت. یکی از ویژگی های این براش ها، وجود میدان مغناطیسی استاتیک برای جذب گرد و غبار است. محلول مخصوص تمیز کردن سنسور دوربین دیگر وسیله مورد نیاز شماست. ابتدا براش را با دو قطره محلول در گوشه ها و بصورت یکنواخت در تمامی سطح آن آغشته کنید. از سمت چپ به راست و بدون فشار، سواب را بر روی سنسور بکشید. به هیچ وجه بر روی سنسور فشار نیاورید. با احتیاط این کار را تکرار  کنید. حالا با احتیاط لنز را جا زده و دوربین را خاموش کنید. و دوباره روشن کنید.

تمیز نگه داشتن سنسور دوربین

تعویض لنز اصلی ترین دلیل نفوذ گرد و غبار بر روی سنسور است، پس تا حد امکان از تعویض بی مورد لنز خودداری کنید. تمیزی کیف، استفاده درپوش های مناسب برای لنز و دریچه دوربین نیز تاثیر زیادی بر روی تمیزی سنسور دوربین خواهند داشت. در نهایت می بایست متذکر شویم که سنسور دوربین یکی از حساس ترین قطعات دوربین شماست که آسیب به آن می تواند هزینه های گزافی را به شما تحمیل کند. پس اگر مهارت و تجهیزات استاندارد را برای تمیز کردن سنسور دوربین خود ندارید، به نمایندگی رسمی کانن و کارکنان خبره آن برای رفع مشکل مراجعه کنید.

Rate this post