اشتراک گذاری

چرا دوربین فوکوس نمی کند؟

دوربین های عکاسی DSLR قابلیت های بسیاری دارند که عکاسی با آنها را راحت تر کرده اند. یکی از این قابلیت ها اتوفوکوس یا فوکوس خودکار است. سیستم های فوکوس خودکار پیشرفته، کاملا دقیق و سریع هستند و امکان فوکوس کرده روی سوژه های متحرک را نیز فراهم می سازند. اما این فرایند همیشه درست انجام نمی شود و گاهی دوربین در این زمینه با مشکل مواجه می شود. فوکوس نکردن دوربین کانن یکی از مشکلاتی است که برخی کاربران مدل های مختلف این دستگاه با آن مواجه می شوند. به نظر شما این مساله از کجا نشات می گیرد؟ در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا دوربین تان فوکوس نمی کند و چگونه باید این مشکل را برطرف کنید. برای دریافت خدمات تخصصی تر هم می توانید از نمایندگی تعمیر دوربین کانن در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

فوکوس نکردن دوربین کانن

دلایل فوکوس نکردن دوربین کانن

فوکوس نکردن دوربین های عکاسی دلایل مختلفی دارد که باید شناسایی شوند. بد نیست بدانید که هنگام استفاده از حالت فوکوس خودکار، دوربین تمامی نقاط فوکوس را به کار خواهد گرفت تا بر روی نزدیک ترین شیء با کنتراست مناسب، قفل کند. حال ممکن است منطقه انتخابی دوربین با آنچه شما در نظر دارید متفاوت باشد. یعنی در حالی که شما نقطه خاصی از سوژه را مد نظر دارید، دوربین بخش دیگری را برای فوکوس انتخاب کند. بنابراین بهتر است از حالت نیمه اتوماتیک یا کاملا دستی استفاده کنید تا فوکوس عکس دقیقا روی نقطه مورد نظرتان باشد. بخشی از دلایل فوکوس نکردن دوربین کانن عبارتند از:

1. تنظیم نبودن حالت اتوفوکوس (AF)

اگر حالت اتوفوکوس دوربین فعال نباشد، عکس های شما فوکوس نخواهند داشت. در واقع در این شرایط خودتان باید به صورت دستی فوکوس مورد نظر را اعمال کنید. بنابراین در صورت فوکوس نبودن دوربین، اول مطمئن شوید دوربین روی حالت فوکوس دستی (MF)تنظیم نشده و حالت اتوفوکوس یا AF فعال باشد.

2. نور محیط

معمولا در محیط های کم نور دوربین نمی تواند عملیات فوکوس اتوماتیک را انجام دهد. لذا بهتر است هنگام عکاسی در چنین مکان هایی از فوکوس دستی استفاده کنید.

3. کنتراست سوژه

یکی دیگر از دلایل فوکوس نکردن دوربین کانن ، کنتراست پایین سوژه است. فوکوس روی سوژه های دارای کنتراست پایین معمولا کار راحتی نیست. مثلا هنگام عکاسی از آسمان کاملا صاف و بدون ابر و یا دیوار تک رنگ، احتمال کار نکردن اتوفوکوس دوربین بسیار بالا خواهد بود.

این آموزش را از قلم نیندازید: تعویض لنز دوربین کانن

4. بازتاب نور در بدنه

اتوفوکوس معمولا هنگام عکاسی از سوژه هایی که نور را در بدنه بازتاب می دهند عمل نمی کند. بازتاب نور به دوربین می تواند فوکوس را دچار مشکل سازد.

5. استفاده از لوازم جانبی روی لنز

برخی از کاربران هنگام عکاسی از یک سری ابزار جانبی روی لنز استفاده می کنند. جالب است بدانید این یکی از دلایل فوکوس نکردن دوربین کانن به شمار می رود.

6. کثیف بودن سنسورهای اتوفوکوس

آلودگی سنسورهای فوکوس و اتوفوکوس هم مساله دیگری است که منجر به فوکوس نکردن دوربین canon می شود. این سنسورها کنار لنز قرار دارند و احتمال آلودگی آنها بسیار زیاد است.

پیشنهاد کانن سرویس: تفاوت دوربین حرفه ای و موبایل

رفع مشکل فوکوس نکردن دوربین

چنانچه دوربین شما به درستی عملیات فوکوس را انجام نمی دهد، اول باید دلایل بروز این مساله را شناسایی کنید. اگر متوجه شدید لنز و سنسورهای کنار آن آلوده هستند، حتما این بخش ها را تمیز کنید. برای این کار از یک دستمال نرم استفاده کنید و فشاری به لنز دوربین وارد نکنید. دومین کار برای رفع مشکل فوکوس نکردن دوربین کانن یا هر برند دیگری این است که نور محیط را به درستی تنظیم کنید.

تنظیم نور تا حد زیادی به فوکوس عکس هایی که ثبت می کنید به ویژه در حالت اتوفوکوس کمک می کند. اگر از سوژه هایی عکس می گیرید که کنتراست بالایی ندارند یا نور را بازتاب می دهند، بهتر است اتوفوکوس را غیر فعال کرده و از حالت فوکوس دستی استفاده کنید. البته می توانید برای تعمیر دوربین کانن از همکاران ما در نمایندگی canon هم کمک بگیرید.

تنظیمات فوکوس دوربین کانن

اگر از حالت فوکوس دستی هنگام عکاسی استفاده می کنید، نیاز به اقدام خاصی نیست. کافی است نقطه مورد نظرتان را در سوژه انتخاب کنید تا فوکوس انجام شود. اما برای تنظیمات فوکوس دوربین هنگام استفاده از حالت اتوفوکوس باید اول لنز را روی حالت AF قرار دهید. روی لنز دوربین ها کلیدی وجود دارد که تعیین کننده حالت فوکوس بین دستی و خودکار است. کلید باید روی حالتAF  باشد تا اتوفوکوس فعال شود.

برای فوکوس در حالت لایو یا زنده هم باید دوربین را از حالت چشمی خارج کنید. سپس از طریق نمایشگر، روی هر سوژه‌ای که می‌خواهید زوم کنید. نقطه‌ مربعی شکل روی نمایشگر روی هر جا باشد، آن قسمت فوکوس می‌شود. با استفاده از کلیدهای جهت دار می توانید جای این نقطه ها را تغییر دهید. با استفاده از کلید  AF – ON هم می توانید فوکوس کنید. این دکمه را کمی فشار دهید تا فوکوس روی سوژه انجام شود. اگر میزان روشنایی و ایزو را نیز روی اتوماتیک گذاشته باشید، دوربین سریعا با محاسباتی بهترین حالت ممکن را برای شما انتخاب می‌کند. البته نکات بیشتر در این مورد را در یک مقاله جامع و کامل بررسی کرده ایم.

4/5 (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

5 × 4 =