اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • مقایسه‌ دوربین موبایل با دوربین‌های دیجیتال و حرفه ‌ای

مقایسه‌ دوربین موبایل با دوربین‌های دیجیتال و حرفه ‌ای

در این مطلب با مقایسه دوربین موبایل با دوربین حرفه ای در کنار شما هستیم. در سالهای اخیر و با پیشرفت قابل توجه دوربین در گوشی های هوشمند، عکاسی با موبایل به یکی از سرگرمی های پرطرفدار تبدیل شده و حتی بعد حرفه ای گرفته است. این درحالی است که دوربین موبایل، همچنان تفاوت های زیادی در مقایسه با دوربین های حرفه ای دارد. هنوز بسیاری از قابلیت های DSLRها در گوشی های هوشمند وجود ندارد. در عین حال، عکاسی با موبایل مزایایی دارد که عکاسان حرفه ای، کمتر از آنها برخوردار هستند! در ادامه ضمن مقایسه دوربین موبایل با دوربین حرفه ای، به شما کمک می کنیم که تفاوت های عکاسی با هردو دستگاه را بهتر درک کنید.

مقایسه‌ دوربین موبایل با دوربین‌های دیجیتال و حرفه ای

معیارهای مقایسه دوربین موبایل با دوربین حرفه ای

اساسا برای مقایسه بین دوربین های حرفه ای و دوربین موبایل، باید به موارد زیادی توجه کرد. مثلا قیمت، یکی از مهم ترین مواردی است که تعیین می کند شما با دوربین گوشی تان عکاسی کرده و یا از یک دوربین دیجیتال استفاده کنید. نکته دیگر، امکان استفاده از لنزهای متنوع در دوربین های DSLR است. کیفیت بالای این دوربین ها در مقایسه با سنسورهای به کار رفته در گوشی های هوشمند را نیز نباید فراموش کرد. حوزه کاری شما هم معیار مهم دیگر است. تنوع تنظیمات، قابلیت های ویژه عکاسی، فوکوس، شاتر، حسگر و … هم دیگر فاکتورهایی هستند که باید هنگام مقایسه دوربین گوشی با دوربین های دیجیتال، مورد توجه قرار گیرند.

مقایسه سایز حسگر در دوربین با موبایل

یکی از مهم ترین نکات سایز حسگر است. این مسئله، به ویژه در عکاسی از شب یا سبک های خاص، خودنمایی می کند. هنوز تولید کنندگان موبایل، موفق به استفاده از حسگر یک اینچی در گوشی های هوشمند نشده اند. البته این کار توسط برخی شرکت ها انجام شده است؛ اما گوشی مورد نظر اصلا مورد استقبال قرار نگرفته است! این درحالی است که با استفاده از یک دوربین دیجیتال یا حرفه ای، هیچ گونه محدودیتی در زمینه ابعاد سنسور نخواهید داشت.

مقایسه لنز دوربین گوشی با دوربین های حرفه ای

برای مقایسه دوربین موبایل با دوربین حرفه ای، باید به لنز هم توجه کنید. واقعیت این است که هرقدر لنز دوربین موبایل شما با کیفیت باشد، توانایی رقابت با دوربین های حرفه ای را ندارد! چون در دوربین های DSLR، امکان تعویض لنز وجود دارد؛ قابلیتی که گوشی های هوشمند فاقد آن هستند.

فوکوس خودکار در دوربین موبایل و دوربین حرفه ای

در ادامه مقایسه دوربین حرفه ای با دوربین موبایل، به مقوله مهمی به نام فوکوس می رسیم. بی شک سرعت فوکوس کردن و همچنین دقت آن یکی از مهمترین ویژگی ‌های هر دوربینی محسوب می‌ شود. اگرچه قدرت و کیفیت فوکوس در دوربین گوشی های هوشمند، به خصوص پرچمدارها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است، هنوز نمی توان دقت فوکوس خودکار این محصولات را کاملا ایده آل دانست. بنابراین می توان گفت که برنده این بخش هم دوربین های حرفه ای هستند.

کیفیت لنز دوربین بهتر است یا موبایل؟!

امروزه در دنیای گوشی‌های هوشمند گشودگی دیافراگم دوربین‌ها به F1.7، F1.6 و اخیرا F1.5 افزایش پیدا کرده است. اما به جرات می توان گفت که F1.7 در مقایسه با F1.6 تفاوت فاحش و قابل توجهی ندارد. درواقع کیفیت اپتیکال یا ساختار لنز، به مراتب مهم تر از کیفیت آن است. یک لنز خوب با گشودگی دیافراگم F2.8 ولی شفافیت و وضوح عالی و کنتراست و کنترل‌های فنی خوب به مراتب بهتر از یک لنر F1.8 با کاستی‌های زیاد است.  در بخش کیفیت لنز، بازهم دوربین های حرفه ای عملکرد بهتری دارند.

مقایسه عمر باتری دوربین گوشی با دوربین DSLR

دوربین‌های دیجیتال تنها مخصوص عکاسی ساخته شده‌اند و قطعا مصرف باتری کمتری نسبت به گوشی‌های هوشمند دارند. اما اخیرا گوشی های هوشمند برندهای مختلف، به باتری هایی بسیار قوی و دارای طول عمر بالا مجهز شده اند. با این وجود، می توان گفت که باتری دوربین های حرفه ای، به مراتب عمر بیشتری در مقایسه با باتری به کار رفته در موبایل دارند. پس پیروز میدان در این بخش از مقایسه دوربین موبایل با دوربین حرفه ای، گزینه دوم است!

5/5 (1 امتیاز)