اشتراک گذاری

چرا پرینتر سایه می اندازد؟

سایه انداختن پرینتر یا مربوط به تنظیمات چاپ و مشکلات سیستم است و یا از خرابی کارتریج یا مشکلات این قطعه نشات می گیرد. در این حالت محتوای چاپ شده دارای سایه هایی است که بعضا خوانش محتوا را نیز دشوار می کنند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، در ادامه مقاله با دلایل و راهکارهای سایه انداختن پرینتر آشنا می شوید.

دلایل و راهکارهایی که در ادامه ذکر می شوند، در تمامی چاپگرها صدق می کنند و می توانید از آنها برای انواع چاپگرهای کانن و دیگر برندها استفاده کنید. با این حال اگر مشکل حل نشد، کافی است با نمایندگی کانن در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا کارشناسان تعمیرات پرینتر، به شما مشاوره رایگان ارائه دهند.

سایه انداختن پرینتر

منظور از سایه انداختن پرینتر چیست؟

در برخی موارد، وقتی از سند مورد نظرتان پرینت می گیرید، می بینید که خطوط موازی به رنگ مشکی در نقاط مختلف صفحه چاپ شده اند. به این وضعیت، سایه انداختن پرینتر گفته می شود. همچنین گاهی قسمتی از صفحه چاپ نمی شود و یا لکه های رنگی در برگه مشاهده می شوند. به طور کلی سایه دار بودن پرینت، دلایل مختلفی داشته و معمولا یک مشکل جدی و حاد به شمار نمی رود. در این حالت محتوای چاپ شده کیفیت خوبی ندارد، اما در عین حال می توان مشکل را با چند اقدام ساده و کم هزینه برطرف کرد.

دلایل سایه انداختن چاپگر

سایه دار بودن پرینت در چاپگرهای مختلف، دلایل متعددی دارد. به عنوان مثال اگر اجزای پرینتر آلوده باشند، ممکن است برگه چاپ شده سایه هایی داشته باشد. خرابی و ایرادات کارتریج هم عوامل دیگری هستند که گاهی موجب سایه دار شدن پرینتر می شوند. سایه انداختن پرینتر در برخی از موارد مربوط به وجود مشکل در برق دستگاه است. علاوه بر تمامی این موارد، از مشکلات کیت تصویر هم نباید غافل شد. در نهایت اگر درام آسیب دیده و یا کثیف باشد، ممکن است مشکلاتی در چاپ ایجاد شود که یکی از آنها سایه دار بودن محتواست.

راهکارهای رفع مشکل سایه اندازی پرینتر

تمیز کردن پرینتر

جوهری که در پرینترها استفاده می شود و گرد و غبار و پرزهای کاغذ، به مرور زمان در پرینتر جمع شده و بخش های مختلف آن را کثیف می کنند. اگر دستگاه سرویس نشود، بعد از مدتی مشکلاتی در عملکرد پرینتر به وجود می آید که یکی از آنها سایه انداختن است. بنابراین گاهی تنها با تمیز کردن چاپگر می توان مشکل سایه انداختن پرینتر را برطرف کرد. بدین منظور دستگاه را خاموش کرده و برگه های داخل آن را بیرون بیاورید.

سپس از یک دستمال بدون پرز و تمیز برای تمیز کردن بخش های مختلف پرینتر استفاده کرده و درب، شیشه و بخش های مختلف را به خوبی تمیز کنید. بد نیست که کارتریج را نیز خارج کرده و سطح بیرونی آن را کاملا تمیز کنید. از یک دستمال آغشته به الکل نیز برای تمیز کردن فوم رول کارتریج استفاده کرده و به این ترتیب تمامی بخش های پرینتر را کاملا تمیز کنید.

سرویس کمربند انتقال و غلطک پرینتر

راهکار دیگر برای حل مشکل سایه انداختن پرینتر، سرویس کمربند انتقال و غلطک است. این بخش ها مستقیما در فرایند چاپ نقش دارند و به دلیل این که دائما در معرض جوهر پرینتر قرار می گیرند، احتمال کثیفی و مشکل ساز شدن شان بسیار زیاد است. بدین منظور باید غلطک ها را از پرینتر بیرون آورده و روی یک سطح تمیز و بدون پرز قرار دهید. سپس از الکل ایزوپروپیل و یک دستمال تمیز استفاده کرده و تمامی آنها را کاملا تمیز کنید. کمربند انتقال را نیز با استفاده از یک پارچه تمیز و بدون پرز پاکسازی کنید.

رفع مشکلات کارتریج

با برطرف کردن مشکلات کارتریج هم می توان سایه انداختن پرینتر را از بین برد. گاهی کافی است جوهر یا تونر را عوض کرده و کارتریج را شارژ کنید. در برخی موارد هم نیاز به تعویض این قطعه و استفاده از کارتریج جدید است. بهتر است برای عیب یابی و تعمیر یا تعویض کارتریج از کارشناسان مجرب تعمیرات پرینتر کانن کمک بگیرید.

سرویس و تمیز کردن درام پرینتر

راه حل دیگری که می توان از آن برای رفع مشکل سایه انداختن پرینتر کمک گرفت، پاک سازی و سرویس کامل درام است. درام یکی از قطعات اصلی در پروسه چاپ است و کثیفی آن قطعا روی کیفیت پرینت تاثیر مستقیم خواهد داشت. کثیفی یونیت درام که می تواند به دلیل ریختن و جمع شدن مداوم جوهر و تونر باشد، سایه ها و لکه هایی را در برگه چاپ شده ایجاد می کند. برای تمیز کردن درام، به هیچ عنوان از شوینده های شیمیایی و دستمال های پرزدار استفاده نکنید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

14 − 6 =