اشتراک گذاری

نحوه تمیز کردن پرینتر کانن چگونه است؟

تاکنون با خودتان فکر کرده اید که چرا همیشه تعمیرکاران پرینتر به کاربران این دستگاه توصیه می کنند که تمیز کردن یا بهتر است بگوییم سرویس کردن پرینتر را جدی بگیرند؟ تمیز کردن پرینتر مانع از جمع شدن ذرات تونر و گرد و غبار بر روی قطعات این دستگاه می شود و درنتیجه در افزایش طول عمر اجزا پرینتر و افزایش بهره وری و کارایی آن نقش بسزایی دارد. پس بهتر است شما هم دست به کار شوید و برای اینکه بازدهی پرینترتان را افزایش دهید و از خراب شدن قطعات آن جلوگیری کنید، قطعات این دستگاه را تمیز کنید اما چگونه؟ اگر با نحوه تمیز کردن پرینتر آشنایی ندارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید تا مراحل سرویس کردن پرینتر کانن را به شما آموزش دهیم.

اهمیت تمیز کردن مرتب پرینتر

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، تمیز کردن مرتب پرینتر یا سرویس کردن این دستگاه به افزایش عمر قطعات آن کمک چشم گیری می کند. جمع شدن پودر تونر و گرد و غبار بر روی قطعات پرینتر می توانند در طولانی مدت تاثیر مخربی بر روی اجزا پرینتر بگذارند و موجب کاهش عملکرد و بازدهی پرینتر شوند. دقیقا به همین دلیل است که تعمیرکاران همیشه به کاربران پرینترها توصیه می کنند که سرویس منظم پرینتر را جدی بگیرند. در ادامه نحوه تمیز کردن پرینتر کانن را آموزش خواهیم داد تا شما هم بتوانید به راحتی پرینترتان را تمیز کنید و کارایی آن را بالا ببرید.

نحوه تمیز کردن پرینتر

نحوه تمیز کردن پرینتر کانن

قبل از اینکه به سراغ آموزش نحوه تمیز کردن پرینتر کانن برویم، لازم است این نکته را به شما یادآور شویم که اگر با قطعات و اجزا داخلی پرینتر نا آشنا هستید، بهتر است از تکنسین های نمایندگی پرینتر کانن برای سرویس کردن این دستگاه کمک بگیرید. تنها کافیست که با نمایندگی کانن تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز جهت سرویس در محل پرینتر کانن به آدرس مورد نظر شما اعزام شوند؛ اما درصورتی که با قطعات و اجزا پرینتر آشنا هستید مراحلی که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم را دنبال کنید تا بتوانید پرینتر کانن را بدون هیچ مشکلی تمیز کنید.

درضمن توجه داشته باشید که اجزا یونیت درام تونر که توسط یک پوشش پلاستیکی پوشانده شده اند که هاپر تونر نام دارد و داخل کارتریج قرار دارند، بسیار حساس هستند تا جایی که اگر آن ها را با انگشتتان لمس کنید، دچار خرابی می شوند و متاسفانه راهی جز تعویض آن ها وجود نخواهد داشت؛ بنابراین هنگام تمیز کردن پرینتر به هیچ وجه اجزا یونیت درام تونر را لمس نکنید تا دچار مشکل نشوند.

  1. رعایت نکات ایمنی

قبل از اینکه تمیز کردن پرینتر کانن را آغاز کنید، لازم است که نکات ایمنی را رعایت کنید تا هم به خود شما آسیبی وارد نشود و هم اینکه مشکلی برای این دستگاه به وجود نیاید. یکی از مهم ترین نکات ایمنی که باید رعایت کنید این است که اول از همه پرینتر خود را خاموش کنید و سیم آن را از پریز برق جدا کنید؛ درنهایت منتظر بمانید تا پرینتر سرد شود و سپس پروسه تمیز کردن آن را آغاز کنید.


 

  1. درب پرینتر را باز کنید

بعد از رعایت نکات ایمنی و سرد شدن پرینتر به سراغ دفترچه راهنمای آن بروید و ببینید که نحوه باز کردن آن چگونه است. سپس براساس دستورالعمل هایی که در دفترچه راهنما قید شده است، پنل پشتی یا جلویی پرینتر را باز کنید.


 

  1. کارتریج تونر را تمیز کنید

بعد از اینکه موفق به باز کردن درب پرینتر شدید، کارتریج تونر را با نهایت دقت از این دستگاه خارج کنید و آن را با یک پارچه تمیز و کاملا خشک که  پرز نمی دهد، تمیز کنید و سعی کنید تونر اضافی باقی مانده روی کارتریج را پاک کنید.


 

  1. تونر اضافی در سطوح داخلی پرینتر را پاک کنید

در این مرحله از آموزش نحوه تمیز کردن پرینتر کانن نوبت به تمیز کردن سطوح داخلی دستگاه است؛ به گونه ای که باید با استفاده از یک تکه پارچه خشک و بدون پرز هر گونه تونر اضافی در داخل دستگاه را از روی سطوح داخلی آن پاک کنید. به احتمال زیاد تونر در اطراف محفظه کارتریج و همچنین در اجزای دیگری که در دسترس آن هستند، جمع شده است. هنگام تمیز کردن قسمت های داخلی دستگاه، نهایت دقت را به خرج دهید؛ چراکه بعضی از اجزای آن شکننده و آسیب پذیر هستند.


 

  1. کابل ها و سیم های پرینتر را تمیز کنید

حالا نوبت به تمیز کردن کابل ها و سیم های پرینتر است که بهتر است برای انجام این کار از یک تکه پنبه که به الکل ایزوپروپیل آغشته شده باشد استفاده کنید و به آرامی این قسمتها را با الکل پاک کنید. در این مرحله نیز نهایت دقت را به خرج دهید تا به هیچ یک از قطعات پرینتر آسیب وارد نکنید. حالا دوباره کارتریج تونر را سر جای خود قرار دهید و دستگاه را ببندید. علاوه بر این بهتر است جهت اطمینان از اینکه همه چیز به درستی کار می کند، یک برگه را به صورت امتحانی پرینت بگیرید.

Rate this post