اشتراک گذاری

آموزش تمیز کردن درام پرینتر کانن

یکی از مهم ترین قطعات پرینتر که نقش کلیدی را در پروسه چاپ اسناد بازی می کند، درام است؛ چراکه درام نقش منتقل کننده پودر تونر بر روی سطح کاغذ را برعهده دارد. نقشی که درام در پرینتر دارد، موجب می شود که پودر تونر بر روی سطح آن باقی بماند؛ با این وجود اگر هر از گاهی درام پرینتر تمیز نشود، ممکن است کارایی آن کاهش پیدا کرده و حتی خراب شود؛ از این رو بهتر است تمیز کردن درام را جدی بگیرید. اگر با چنین کاری آشنایی ندارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید تا نحوه تمیز کردن درام پرینتر کانن را به شما آموزش دهیم.

نقش درام در پرینتر چیست؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش تمیز کردن درام پرینتر کانن برویم، بهتر است شما را کمی با نقش درام در پرینتر آشنا کنیم. اگر تاکنون دست به آچار شده و درب پرینتر را باز کرده باشید، مطمئنا میله ای استوانه ای شکل که معمولا سبز رنگ است را درون دستگاه پرینتر مشاهده کرده اید؛ درواقع به این میله استوانه ای شکل، درام گفته می شود که نقش کلیدی در پروسه چاپ بازی می کند؛ چراکه عملکرد اصلی درام، انتقال تصاویر بر روی کاغذ می باشد.

با این اوصاف می توان گفت که پروسه چاپ با استفاده از درام صورت می گیرد؛ به گونه ای که وقتی کاغذ با استفاده از قطعه ای به نام پیکاپ رولر یا همان کاغذکش وارد پرینتر می شود، پودر تونر از کارتریج که محفظه نگهدارنده تونر است بر روی سطح درام منتقل می شود و درام این پودر را بر روی سطح کاغذ پخش می کند تا پروسه چاپ اسناد انجام شود.

حالا فرض کنید درام خراب شود، به نظر شما چه اتفاقی می افتد؟ زمانی که درام با مشکل مواجه شود، دیگر نمی تواند پودر تونر را بر روی کاغذ منتقل کند؛ به همین دلیل خبری از چاپ اشکال و متون بر روی کاغذ نخواهد بود؛ به گونه ای که یا کاغذ به صورت سفید و بدون اینکه چیزی بر روی آن چاپ شده باشد از پرینتر خارج می شود یا به صورت خیلی کم رنگ و بی کیفیت. یکی از مهم ترین دلایل خراب شدن و به مشکل خوردن درام پرینتر، سرویس نکردن یا بهتر است بگوییم تمیز نکردن آن است.

تمیز کردن درام پرینتر

چرا باید درام پرینتر را تمیز کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم درام پرینتر، نقش منتقل کننده پودر تونر بر روی کاغذ را در پرینتر بازی می کند؛ بنابراین بدیهی است که هر بار با منتقل کردن پودر تونر بر روی سطح کاغذ، مقداری از این پودر بر روی درام پرینتر باقی بماند. حالا فرض کنید هر بار که مقدار تونر بر روی سطح درام باقی می ماند، این قطعه تمیز نشود و مقادیر زیادی از تونر روی درام جمع شوند. مطمعنا این مسئله موجب کاهش طول عمر درام و خراب شدن آن می شود؛ بنابراین بهتر است با تمیز کردن درام پرینتر کانن از باقی ماندن ذرات تونر بر روی آن و خراب شدن این قطعه جلوگیری کنیم.

چه زمانی باید درام پرینتر را تمیز کنیم؟

مطمعنا این سوال برایتان پیش می آید که چه زمانی باید درام پرینتر را تمیز کنیم یا اینکه چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهیم؟ اگر از پرینترهای جدید که دارای نمایشگر هستند، استفاده می کنید باید به کد خطاهایی که بر روی نمایشگر پرینتر نمایش داده می شود، دقت کنید؛ چراکه پرینترهای جدید خودشان وضعیت درام پرینتر را با نمایش کد خطایی به شما اطلاع می دهند و به شما یادآوری می کنند که زمان تمیز کردن درام پرینتر کانن رسیده است.

اگر هم از پرینترهای قدیمی که نمایشگر ندارند استفاده می کنید، می توانید از کیفیت اسناد چاپی تشخیص دهید که باید درام پرینتر را تمیز کنید یا خیر. همانطور که اشاره کردیم اگر اسناد چاپی خیلی کم رنگ بودند و محتوای آن ها خوانایی لازم را نداشتند، به این معناست که درام نمی تواند تونر را بر روی سطح کاغذ منتقل کند؛ که این مشکل می تواند به دلیل کثیف شدن درام پرینتر باشد.

نحوه تمیز کردن درام پرینتر کانن چگونه است؟

حالا که با نقش درام در پرینتر و علت تمیز کردن آن آشنا شدید، وقتش رسیده است که نحوه تمیز کردن درام پرینتر کانن را به شما آموزش دهیم؛ برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا پرینتر را خاموش کرده و کابل برق آن را از پریز جدا کنید.
  • اکنون درب دستگاه را باز کرده و کارتریج را از آن خارج کنید.
  • همانطور که اشاره کردیم درام به شکل یک میله استوانه ای شکل سبز رنگ است که در قسمتی از کارتریج قرار دارد. زمانی که توانستید درام را پیدا کنید، پیچ ها یا خارهای اطراف آن را باز کرده و درام را از جای خود خارج کنید.
  • مطمعنا زمانی که درام را از جای خود خارج می کنید، می توانید لکه هایی را بر روی آن مشاهده کنید که با تمیز کردن برطرف خواهند شد. پس از اینکه درام را بیرون آوردید آن را بر روی کاغذی تمیز قرار دهید.
  • حالا از یک دستمال پارچه ای خشک و تمیز که پرز ندهد برای تمیز کردن درام استفاده کنید. توجه داشته باشید که نباید هیچ ماده ای نظیر الکل، تینر، بنزین و … را بر روی درام یا دستمالی که با آن درام را تمیز می کنید، اسپری کنید. علاوه بر این هرگز نباید درام را بشویید یا آن را با اشیا نوک تیز تمیز کنید. و به عنوان آخرین نکته، درام به نور و ضربه حساس است، پس باید آن را دور از نور نگه دارید و مراقب باشید که کوچکترین ضربه ای به آن وارد نشود.
1.5/5 (2 امتیاز)