اشتراک گذاری

چطور مشکل نصفه پرینت گرفتن پرینتر را برطرف کنیم؟

گاهی اوقات زمانی که با پرینتر یک صفحه را چاپ می کنیم متوجه نصفه پرینت گرفتن پرینتر می شویم. گاهی اوقات این مشکل به صورت مکرر و ادامه دار در دستگاه های پرینتر دیده می شود که قطعا استفاده از پرینتر را مشکل می سازد. نکته مهم این که نمی توان پرینت نصفه چاپگر را به برند یا مدل خاصی از این دستگاه ها محدود کرد و این حالت در برندهای مختلف دیده می شود. اما چرا پرینت ها در پرینتر به صورت نصفه است؟

دلایل مختلفی می تواند موجب نصف شدن پرینت ها در چاپگر شود. گاهی دلیل بسیار ساده است و مربوط به بهم ریختن تنظیمات می شود و در مواردی نیز بروز یک نقص فنی در پرینتر دلیل نصفه پرینت گرفتن آن است. برای این که بتوان مشکل چاپ نصفه پرینتر را برطرف کرد باید ابتدا دلیل را تشخیص داد تا در ادامه از راه حل های موجود جهت رفع این مشکل استفاده کرد. در این مقاله با نمایندگی کانن همراه باشید تا با بررسی دلایل نصفه پرینت گرفتن پرینتر، با راه حل های موجود برای رفع این مشکل بیشتر آشنا شویم.

نصفه پرینت گرفتن پرینتر

دلایل نصفه پرینت گرفتن پرینتر

موارد متعددی می توانند دلیل پرینت نصفه چاپگر باشند. در درجه اول ممکن است تنظیمات دستگاه، خصوصا تنظیمات چاپ در سیستم یا در خود پرینتر به هم ریخته باشد. تنظیم نبودن سینی کاغذ یا به هم خوردن تنظیمات رنگ و وضوح چاپ از جمله موارد مهمی است که می تواند عامل نصفه چاپ شدن پرینت ها باشد. مورد ساده دیگر درست قرار ندادن کاغذها در سینی تغذیه پرینتر است. اگر کاغذها به درستی در سینی کاغذ قرار نگرفته باشند، در زمان کشیده شدن به درون دستگاه برای چاپ، تونر به درستی و به صورت یکدست به کاغذ منتقل نمی شود و احتمالا پرینت ها نصفه هستند.

در کنار این گزینه خرابی قطعات اصلی دستگاه که در فرایند چاپ دخیل اند نیز می تواند عامل نصفه پرینت گرفتن پرینتر باشند. درام یکی از این قطعات است که در انتقال جوهر به کاغذ نقش دارد. خرابی مگنت یکی دیگر از موارد دخیل در بروز این مشکل است. مهمترین قطعه ای که می تواند در نصفه چاپ شدن پرینت ها نقش داشته باشد، کارتریج است. مشکلات کارتریج مستقیما می تواند در کیفیت پرینت ها تاثیر بگذارد. در کنار مشکلات سخت افزاری پرینتر، به روز نبودن درایورها و استفاده از درایور قدیمی مشکل نرم افزاری است که می تواند موجب چاپ نصفه در پرینتر شود.

روش های رفع مشکل پرینت نصفه در چاپگر

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، روش رفع مشکل نصفه پرینت گرفتن پرینتر متفاوت است. اگر خرابی قطعات دلیل بروز این مشکل باشد، باید با تعمیر یا تعویض قطعاتی مانند مگنت یا درام، مشکل را برطرف کرد. البته گاهی نیز تنها با تمیز کردن و سرویس پرینتر اختلالات چاپ برطرف می شود. علاوه بر تعمیرات پرینتر که قطعا به مراجعه به یک مرکز تعمیراتی نیاز دارد، راه حل ها و روش هایی که در ادامه توضیح می دهیم نیز می تواند مشکل نصفه چاپ شدن پرینت ها را در مواردی برطرف کند.

تنظیمات چاپ را انجام دهید

ساده ترین عامل نصفه پرینت گرفتن پرینترها به هم ریختن تنظیمات چاپ است. برای مثال ممکن است حاشیه های صفحه در پرینتر تنظیم نباشد و حاشیه های سفید اطراف صفحه روی حالت غیر استانداردی قرار گرفته باشد. در این شرایط چاپ ها به صورت استاندارد گرفته نمی شوند. بنابراین باید حاشیه صفحات را روی حالت استاندارد تنظیم کرد. مورد مهم بعدی تنظیم کردن سایز برگه ها در پرینتر است. تنظیمات سایز برگه را متناسب با سیستم تان تنظیم کنید تا به این ترتیب مشکلی در خصوص چاپ صفحات وجود نداشته باشد.

برگه ها را به درستی درون سینی تغذیه قرار دهید

کار دیگری که می توانید برای رفع مشکل نصفه پرینت گرفتن پرینتر انجام دهید درست قرار دادن برگه ها درون سینی کاغذ است. معمولا درون این سینی یک سری علامت ها وجود دارد که نشان می دهد دقیقا کاغذها باید چطور درون سینی قرار بگیرند. با توجه به این مورد کاغذها را به صورت درست درون سینی تغذیه جاسازی کنید تا به این ترتیب صفحات به صورت نصفه چاپ نشوند.

ریستارت کردن پرینتر

یک گزینه ساده دیگر برای رفع مشکل نصفه پرینت گرفتن پرینتر، ریستارت کردن این دستگاه هاست. ریست کردن به معنای خاموش و روشن کردن دستگاه است تا اختلالات نرم افزاری موقتی آن برطرف شود. برای این کار یک بار پرینتر را خاموش کرده و آن را از برق بکشید. سپس مجددا دستگاه را به برق زده و آن را روشن کنید. معمولا با انجام این کار اگر مشکل جدی در پرینتر وجود نداشته باشد، مشکل پرینت نصفه چاپگر برطرف می شود.

رفع مشکل نصفه پرینت گرفتن پرینتر به دلیل خرابی کارتریج

در بین دلایل مختلف یکی از مهمترین مواردی که موجب نصفه چاپ شدن پرینت ها می شود، مشکلات و خرابی کارتریج است. اگر کارتریج کیفیت کافی نداشته باشد یا این که روی بدنه کارتریج یک خط و خش کوچک وجود داشته باشد، احتمال کاهش کیفیت پرینت ها زیاد است و ممکن است پرینت ها نصفه گرفته شوند. کثیف بودن کارتریج، اصل نبودن و بی کیفیت بودن آن، کم بودن میزان تونر و تنظیم نبودن درست کارتریج درون دستگاه می تواند از دلایل نصفه پرینت گرفتن پرینتر باشد.

علاوه بر این اگر بسته بندی فلزی اطراف کارتریج باز نباشد، کیفیت چاپ کم می شود و تونر به میزان لازم به کاغذ منتقل نمی شود. در این شرایط باید کارتریج را بررسی کرد و در صورتی که کیفیت آن کم باشد یا مشکلی در خصوص آن وجود داشت، با تمیز کردن، شارژ کارتریج یا تعویض تونر آن مشکل را برطرف کرد. گاهی نیز باید به صورت کامل کارتریج تعویض شود.

تنظیمات Preferences را چک کنید

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای رفع مشکل نصفه پرینت گرفتن پرینتر انجام دهید، بررسی کردن بخش Preferences است. با ورود به قسمت پرینتر و اسکنر در ویندوز، می توانید نام پرینتر مد نظرتان را یافته و آن را انتخاب کنید. جالا گزینه manage را زده و روی قسمت Preferences painting کلیک کنید. در ادامه تب paper را بزنید و در قسمت Type بخش plain paper را روی حالت فعال قرار دهید.

بخش کیفیت پرینت را هم روی حالت نرمال قرار دهید. کار دیگری که برای تنظیم کیفیت چاپ باید انجام دهید قرار دادن گزینه استاندارد در تب Graphic روی حالت Quality است. بعد از این که تمام این تغییرات را اعمال کردید گزینه ok را بزنید تا تنظیمات انجام شده ذخیره شوند. به احتمال زیاد باید مشکل چاپ نصفه پرینتر برطرف شده باشد.

به روز رسانی درایورها و فریم ور پرینتر

همان طور که گفته شد به روز نبودن درایورها و استفاده از درایور قدیمی پرینتر هم می تواند دلیل تاثیرگذار نصفه پرینت گرفتن این دستگاه ها باشد. بنابراین با به روز رسانی درایورها و فریم ور می توانید مشکل نصفه پرینت گرفتن پرینتر را برطرف کنید. 

برای این منظور می توانید بسته به مدل و برند دستگاه وارد وب سایت سازنده آن شده و در صفحه دانلود درایورها و نرم افزارها، در صورت وجود نسخه ای جدید آن را دانلود کرده و درایور پرینتر را به روز رسانی کنید.

دستگاه را سرویس کنید

سرویس های دوره ای پرینترها برای حفظ عملکرد و کیفیت کار دستگاه بسیار ضروری است. گاهی تنها کثیفی قطعات دخیل در فرایند چاپ یا وجود یک شی خارجی در مسیر قطعاتی مانند یونیت پرینتر، موجب نصفه چاپ کردن این دستگاه ها می شوند. در نتیجه همیشه با سرویس کردن دوره ای پرینتر در  مرکز تعمیرات پرینتر کانن  از بروز مشکلاتی از این دست جلوگیری کنید تا اختلالی در عملکرد دستگاه به وجود نیاید و با مشکلاتی مانند نصفه پرینت گرفتن پرینتر مواجه نشوید.

Rate this post