اشتراک گذاری

تونر کارتریج پرینتر

مواد مصرفی هر پرینتر نسبت به نوع ساختار آن تعیین می گردد. تونر کارتریج پرینتر ماده ی مصرفی پرینترهای لیزری است. تونر در واقع پودر بسیار ریزی است که در کارتریج پرینترهای لیزری به کار گرفته می شود. تونر در گذشته با استفاده از ترکیباتی چون اکسید آهن و کربن ساخته می‌شد، اما امروزه به منظور افزایش کیفیت در چاپ از ترکیب کربن و نوعی پلیمر خاص پدید می آید. تونر کارتریج پرینتر برای چسبیدن به کاغذ و شکل گیری پروسه ی چاپ نیاز به ذوب شدن دارد.

این امر طی حرارتی که از طرف فیوزهای داخل پرینتر وجود دارد انجام می شود. تونرها در انواع مختلفی روانه ی بازار می شوند اما هرچه دارای ساختار ذره ای ریزتری باشند، چاپ باکیفیت تری را به ارمغان می آورند. این ساختار جامد برخلاف جوهرهای رنگی قدیمی عمل می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت های ساختاری تونر و جوهر در پرینترها بپردازیم. با ما همراه باشید.

تونر کارتریج پرینتر

تفاوت تونر کارتریج پرینتر با جوهر

بسیاری از افراد تفاوتی میان تونر و جوهر پرینتر احساس نمی کنند. این دو ماده شاید در ظاهر هدف یکسانی داشته باشند، اما کارکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است. تونر یا همان جوهر خشک مواد مصرفی پرینتر و دستگاه کپی لیزری است که به صورت پودر بوده و درون کارتریج  قرار می گیرد. تمامی چاپگرها و دستگاه های فتوکپی لیزری از تونر برای شارژ  کردن کارتریج استفاده می کنند. عملیات چاپ در پرینترهای لیزری از طریق درام کارتریج و تونر موجود در کارتریج به وجود می آید.

تونر کارتریج پرینتر با ذراتی ساخته می شود که شامل 4 رنگ قرمز، آبی، زرد و سیاه می گردد. این درحالیست که جوهر در کارتریج پرینترهای جوهرافشان، مایعی رنگی است که یا با رنگ درست می شود و یا با رنگدانه. در پرینترهای جوهرافشان قطرات بسیار ریز جوهر از نازل پرینتر روی کاغذ خارج می شوند. نازل را می توان به عنوان شیلنگ کوچکی تصور کرد که در هر ثانیه هزاران بار قطع و وصل خواهد شد. این ساختار متفاوت چاپ مهم ترین تفاوت تونر و جوهر در چاپگرهاست که می تواند تشکیل دهنده ی کاربرد مختلفی نیز در پرینتر لیزری و جوهر افشان باشد.

نشانه‌های تمام شدن تونر کارتریج پرینتر

پرینترهای لیزری یا قدیمی هستند و صفحه نمایش ندارند یا اینکه دارای نمایشگر هستند. در پرینترهای فاقد نمایشگر با فشردن دکمه سبز رنگ تا زمانی که چراغ چشمک‌زن دستگاه روشن شود، می‌توان یک گزارش از میزان تونر موجود در کارتریج پرینتر دریافت کرد. در پرینترهای لیزری هم که نمایشگر دارند می‌توان با دیدن ارور تمام شدن تونر کارتریج، فهمید که زمان شارژ تونر کارتریج پرینتر رسیده است. جدا از این مباحث یکسری علائم دیگری هم هستند که نشان می‎دهند زمان شارژ کارتریج پرینتر رسیده است برخی از این علائم به شرح زیر می‌باشند:

  • آن دسته از کارتریج‌هایی که دارای چیپست 100 درصد هستند با تمام شدن تونر به چیپست 0 می‌رسند که این عامل نشان‌دهنده تمام شدن تونر کارتریج است.
  • درصورتی که هنگام پرینت گرفتن وسط صفحه به صورت عمودی از بالا تا پایین سفید پرینت گرفته شود، باید کارتریج پرینتر را شارژ کرد.
  • اگر تونر کارتریج تمام شود، مخزن ضایعات پر می‌شود و امکان دارد که تونر در وسط صفحه، قسمت راست یا چپ آن پخش شود.

بهترین زمان برای شارژ تونر کارتریج پرینتر

بهترین زمان برای شارژ تونر کارتریج پرینتر زمانی است که یکی از نشانه‌های تمام شدن تونر کارتریج را در پرینتر خود مشاهده کنید از نمایش ارور کارتریج خالی در پرینتر گرفته تا رسیدن چیپست پرینتر به 0، سفید پرینت گرفتن پرینتر و پر شدن مخزن ضایعات این دستگاه. توجه داشته باشید که اگر هر یک از علائم تمام شدن تونر کارتریج را پشت گوش بیاندازید و آن را شارژ نکنید، امکان دارد کارتریج دستگاه شما آسیب ببیند و مجبور شوید آن را به صورت کامل تعویض کنید.

شارژ تونر کارتریج پرینتر

تونر کارتریج نسبت به جوهر دارای عمر و کیفیت چاپ بالاتری است. البته از طرفی شارژ تونر نسبت به تعویض جوهر هزینه ی بیشتری را به دنبال خواهد داشت. از نظر اقتصادی تونر کارتریج مناسب مصارف خانگی نبوده و بهتر است در مصارف اداری استفاده شود. در راستای شارژ تونر کارتریج پرینتر دقت داشته باشید که هر دستگاه، تونر مختص خود را دارد و در صورتی که با تونر دیگری پر شود، دچار اختلال و آسیب دیدگی های جدی خواهد شد. بنابراین لازم است به مراکز تعمیراتی معتبر مراجعه کنید. تعویض تونر کارتریج چاپگر به دلیل مصرفی بودن این بخش از دستگاه، هر از چند گاهی می بایست انجام شود. زمان این کار بسته به نوع دستگاه و مدل آن متفاوت است. برای مثال چاپگرهای سیاه و سفید لیزری معمولاً پس از چاپ ۲ هزار صفحه به شارژ و یا تعویض کارتریج نیاز پیدا می کنند.

در حالی که این زمان در چاپگرهای رنگی کوتاه تر خواهد بود. بسیاری از کاربران به اشتباه تصور می کنند که اگر ماهی یک یا دو برگ چاپ رنگی از چاپگر داشته باشند، حداقل تا دو سال نیازی به شارژ و یا تعویض کارتریج چاپگر نخواهند داشت. اما تعویض و شارژ کارتریج پرینتر  ارتباطی به پر بودن تونر مصرفی داخل کارتریج نخواهد داشت. چراکه همواره احتمال خشک شدن جوهر و تونر در داخل کارتریج در اثر عدم استفاده از پرینتر و یا گرمای محیط وجود خواهد داشت.لازم به ذکر است که کارشناسان و تعمیرکاران مجرب نمایندگی رسمی کانن با استفاده از مرغوب ترین مواد در کسری از ثانیه عملیات شارژ کارتریج را انجام خواهند داد.

فیلم آموزش شارژ تونر کارتریج پرینتر

اگر تمایل دارید تا شارژ تونر کارتریج پرینتر را خودتان عوض کنید، می‌توانید فیلم آموزشی که تیم مجرب نمایندگی کانن در زمینه نحوه شارژ تونر کارتریج برای شما در نظر گرفته‌اند را تماشا کنید. درصورتی که در هر کدام از مراحل شارژ تونر کارتریج با مشکل مواجه شدید و سوالی برایتان پیش آمد می‌توانید با نمایندگی پرینتر کانن تماس بگیرید تا کارشناسان این مرکز شما را راهنمایی کنند.

-

نمایندگی تعمیر پرینتر کانن

پرینترها دستگاه های پرمصرفی هستند که در اثر عوامل مختلفی چون استهلاک و اصابت ضربه ممکن است دچار خرابی شوند و از کارکرد اولیه ی خود دور بمانند. پرینترهای باکیفیت و مدرن کمپانی محبوب کانن نیز از قاعده مستثنی نمی باشند. نمایندگی تعمیر پرینتر کانن مجموعه ای فوق تخصصی است که ضمن بکارگیری دانش به روز کارشناسان خبره ی خود به فعالیت می پردازد. خدمات و سرویس های ویژه ی این مرکز دارای هیچ گونه محدودیتی نبوده و انواع پرینترهای جوهر افشان، لیزری و چاپ عکس کانن را در بر می گیرد. لازم به ذکر است که تمامی امور تعمیراتی و بازیابی در نمایندگی تعمیر پرینتر کانن براساس پارامترهای استاندارد انجام شده و به همراه گارانتی و ضمانت نامه های معتبر کتبی ارائه می گردند.

5/5 (1 امتیاز)