اشتراک گذاری

هد پرینتر جوهرافشان چیست؟

اگر از کاربران حرفه‌ای پرینترهای جوهرافشان باشید حتما از این موضوع آگاهید که هد، یکی از قطعات ثابت به کاررفته در این دستگاه‌هاست. تمامی پرینتر کانن های جوهر افشان عرضه شده به بازارهای جهانی –و البته سایر برندهای پرینتر جوهرافشان-، جزء مشترکی به نام هد چاپ دارند که کار آن انتقال جوهر بر روی کاغذهای مختلف در طول فرآیند چاپ است. هد پرینتر حاوی اتاقک هایی جهت ذخیره جوهر و همچنین نازل های کوچکی جهت اسپری جوهر به بیرون است.

بد نیست بدانید که پیش از فناوری هد چاپ در پرینتر، چاپ محتوای اسناد از طریق پرس و فشار انجام می‎شد؛ اما نابهنجاری چاپ و گران بودن این روش سبب گشت تا سازندگان پرینترهای جوهرافشان درصدد تغییر آن برآیند. پرینترهای جوهرافشان امروزی، عملیات چاپ را با کمک هد انجام داده و بدین واسطه تصاویر مطلوبی ایجاد می‎نمایند.

هد پرینتر

انواع هد چاپ پرینتر

اگر چه کارکرد تمامی هد پرینتر های جوهرافشان یکسان است اما تکنولوژی ساخت این قطعات متفاوت است. در حال حاضر دو نوع هد اصلی برای چاپ تولید می‌شود که عبارتند از هدهای پیزو و هدهای حرارتی. در این دو هد، روش اسپری جوهر متفاوت است و در هر یک از آنها به شیوه‌ی خاص خود انجام می‌شود. (در بخش‌های آتی به ویژگی‌های این دو نمونه از هد چاپ پرینتر  کانن خواهیم پرداخت). وجه اشتراک این هر دو هد چاپ پرینتر، اسپری جوهر به صورت قطره‌ای است و وجه تمایز آنها روش مورد استفاده جهت جذب جوهر و خارج کردن آن است.

هد پرینتر های حرارتی جوهر افشان

این مدل از هد پرینتر های جوهرافشان برای ایجاد فشار و فشردن جوهر بر روی کاغذ، از حرارت استفاده می‎‌کنند. این مدل هد چاپ پرینتر با استفاده از حرارت، جوهر را به جوش آورده و سبب تشکیل حبابهایی از بخار جوهر می‌شوند. حبابهای تولید شده توسط این هد پرینتر کانن، در طول فرآیند چاپ منفجر شده و نیروی لازم را به نازل هد چاپ اعمال می‎نمایند. بعد از اینکه جوهر از هد خارج شد، محفظه به سرعت سرد شده و این فرآیند تکرار می‎گردد.

سازگاری این مدل هدها، با جوهرهای آبی یا بر پایه آب است. فرسودگی و استهلاک این مدل از هد تا حد زیادی وابسته به میزان کارکرد آنها دارد. خوشبختانه هد حرارتی پرینتر کانن در صورت خرابی به راحتی تعویض می‌گردند و برای تعویض آنها نیازی به حضور کارشناس تعمیر پرینتر کانن نیست.

هد پرینتر های جوهر افشان پیزو (Piezo)

خارج کردن جوهر از نازل هد پرینتهای پیزو نه با استفاده از گرما، بلکه با استفاده از یک لایه‌ای انجام می‌شود که در معرض بار الکتریکی قرار دارد. این لایه نازک کمک می‌کند تا فیلم دارای ارتعاش گردد. این لرزش باعث می‌شود که فیلم با انعطاف و خم شدن، فشار لازم را ایجاد کرده و جوهر از نازل بر روی کاغذ انتقال یابد. توانایی ایجاد لرزش سریع و انعطاف پذیری فیلم اجازه می دهد تا در مورد سرعت فشار دادن جوهر از داخل نازل، کنترل دقیق تری وجود داشته باشد.

هد پرینتر های جوهرافشان پیزو، در هر دو فرمت کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‎گیرند. یک هد معمولی پیزو دارای 720 نازل برای هر رنگ است و می‎تواند چندین گذرگاه داشته باشد و سرعت چاپ را کاهش دهد. به دلیل آنکه هد پرینتر های جوهرافشان برای کار خود از گرما استفاده نمی‌کنند، با طیف گسترده‌ای از جوهرها سازگاری دارند. از میان جوهرهای سازگار با این هدها می‌توان به جوهرهای بر پایه آب، روغن، حلالهای سازگار با محیط زیست و حلالهایی بر پایه جوهر اشاره کرد.

نمایندگی پرینتر کانن

نمایندگی پرینتر کانن ارائه‌دهنده تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با این دستگاه نظیر شارژ کارتریج پرینتر کانن، تعمیر کاغذکش پرینتر کانن، تعمیر پیکاپ رولر پرینتر کانن، تعمیر پنل پرینتر کانن، تعمیر لیزر پرینتر کانن، تعمیر درام پرینتر کانن، تعمیر و تعویض مگنت پرینتر کانن، تعمیر و تعویض فیوزینگ پرینتر کانن و مواردی از این دست به متقاضیان است. کاربران پرینترهای کانن می‌توانند با حضور در این مرکز و مراجعه به پارت تخصصی مربوطه سرویس‌های مورد نیاز را دریافت نمایند.

در صورتی که به هر دلیل امکان جابجایی دستگاه و تحویل آن به نمایندگی تعمیر پرینتر کانن وجود نداشته باشد، می‌توان خدمات مورد نیاز را به صورت سرویس در محل پرینتر کانن دریافت نمود. در صورت استفاده از این سرویس کارشناسان نمایندگی تعمیر پرینتر کانن خود در محل حضور یافته و اقدامات مورد نیاز جهت بهسازی و تعمیر را بر روی دستگاه اِعمال می‌نمایند.

Rate this post