اشتراک گذاری

مشکل دوبار پرینت گرفتن؛ دلایل و راهکارها

گرفتن، به این معنی است که چاپگر از یک صفحه مشخص، دو نسخه چاپ می کند. اگر درگیر این مشکل هستید، در ادامه با دلایل و روش های حل کردن آن آشنا می شوید. تکرار شدن پرینت، معمولا نشان دهنده بروز یک مشکل حاد یا آسیب دیدگی در چاپگر نیست. به ندرت پیش می آید که این مسئله ریشه سخت افزاری داشته باشد و در بیشتر موارد، ناشی از ایرادات دیگری است که برطرف کردن آنها چندان دشوار نیست. ما دلایل دوبار پرینت گرفتن را بررسی کرده و روش های ساده و عملی را برای حل این مشکل به شما ارائه می دهیم. اگر مشکل حل نشد، می توانید برای دریافت خدمات تخصصی تر از تکنسین های مجرب و حرفه ای تعمیر پرینتر در نمایندگی کانن مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

دوبار پرینت گرفتن

دلایل دوبار پرینت گرفتن چاپگرهای کانن

مشکل تکرار پرینتر دلایل مختلفی دارد که باید شناسایی شده و برطرف شوند. چاپ دوتایی در پرینترهای کانن و دیگر برندها معمولا به دلیل بهم ریختن تنظیمات دستگاه یا درایور آن اتفاق می افتد. البته پر شدن حافظه چاپگر هم می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود. توضیح این که پرینترها یک حافظه مشخص دارند که به مرور زمان و بعد از چندین بار پرینت گرفتن، پر می شود. این مسئله بعضا باعث دوبار پرینت گرفتن و تکرار چاپ صفحات قبلی می شود. بهم ریختن تنظیمات Advance در منوی تنظیمات پرینتر هم عامل دیگری است که باعث پرینت دوتایی می شود. تعداد چاپ هر سند در این صفحه مشخص می شود و برای این که هر سند یک بار پرینت شود، عدد Copy count نباید بیشتر از یک باشد. همچنین اگر گزینه Keep Printed Document در این منو فعال باشد، پیغام تکرار پرینت نمایش داده می شود.

حل مشکل تکرار پرینت در چاپگر canon

پاک کردن حافظه پرینتر (به صورت دستی)

اولین راه حل کاربردی برای رفع مشکل دوبار پرینت گرفتن، خالی کردن حافظه چاپگر است. از طریق پنل پرینتر می توانید این کار را انجام دهید. مراحل پاکسازی حافظه پرینتر در مدل های مختلف این دستگاه یکسان نیست و به شکل متفاوت انجام می شود. بهتر است برای این منظور از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.

پاکسازی حافظه چاپگر (از طریق رایانه)

یک روش دیگر برای رفع مشکل پرینت دوتایی یا تکرار پرینت، پاک کردن حافظه این بار با رایانه است. اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید، کنترل پنل را باز کرده وعبارت Devices and printers را در آن انتخاب کنید. سپس روی اسم پرینتر کنون راست کلیک کرده و See What’s Printing برگزینید. سپس منوی اصلی را باز و روی عبارت Cancel all document کلیک کنید. به این ترتیب حافظه پرینتر در عرض چند ثانیه پاک می شود. البته توصیه می شود که پس از پایان مراحل، رایانه را هم ریستارت کنید تا تمامی دستورات چاپ به طور کامل پاک شوند.

بیشتر بخوانید: دلایل و راهکارهای کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر 

بررسی و اصلاح تنظیمات پرینتر برای حل مشکل دوبار پرینت گرفتن 

گاهی تنها با بررسی و اصلاح تنظیمات پرینتر می توانید مشکل دوبار پرینت گرفتن را برطرف کنید. منوی Advance تنظیمات پرینتر را باز کنید تا تنظیمات برای شما نمایش داده شود. قبل از هر کاری، عددی که تعداد کپی و پرینت اسناد را مشخص می کند، را بررسی کرده و آن را روی 1 تنظیم نمایید. همچنین باید مطمئن شوید که گزینه Keep Printed Document فعال نیست.  اگر علی رغم اجرای روش های ذکر شده، مشکل  تکرار پرینت برطرف نشد، می توانید از تیم تعمیرات پرینتر کانن در محل برای عیب یابی و ترمیم تخصصی چاپگر خود کمک بگیرید.

خلاصه ای از آنچه خواندید

در این مقاله، دوبار پرینت گرفتن چاپگرهای کانن را بررسی کرده و به توضیح دلایل آن پرداختیم. در بخش پایانی هم سه راهکار برای رفع این ایراد معرفی کردیم تا بتوانید مسئله را ریشه یابی کرده و برطرف نمایید. تکرار پرینت منحصر به پرینتر canon نیست و در دستگاه های دیگر برندها هم مشاهده می شود.

Rate this post