اشتراک گذاری

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر؛ دلایل و راهکارها

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر تنها منحصر به یک برند مشخص از چاپگر نیست و تنها دلیل آن نیز کم بودن پودر تونر در کارتریج نیست. عوامل محیطی، سخت افزاری و نرم افزاری متعددی میتواند منجر به بروز مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر شود. اما در اغلب موارد، راه حل مشکل کمرنگ پرینت گرفتن چاپگر ساده و ارزان است. افزون بر این که، حفظ و نگهداری منظم و مداوم از چاپگر می تواند از وقوع چنین مشکلی پیشگیری کند. نکته دیگری که می بایست در رابطه با پرینت کمرنگ در نظر گرفت این است که این مشکل تنها در نوع لیزری و یا جوهر افشان اتفاق نمی افتد، اما برخی عوامل مانند کاغذ و تنظیمات مربوط به آن  در چاپگرهای جوهرافشان نقش موثرتری دارند. در ادامه به بررسی این موارد و راهکارهای موجود برای رفع این مشکل می پردازیم.

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر

علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر در برندهای مختلف چاپگر به دلایل مختلفی رخ می دهد. کاهش میزان تونر در پرینترهای لیزری و یا جوهر در پرینترهای جوهرافشان، تنظیمات میزان تونر یا جوهر مصرفی، انتخاب نوع غلط کاغذ و تنظیمات نادرست آن، مشکل بلید (Blade) یا مگنت، گرفتگی نازل ها در پرینترهای جوهرافشان از دلایل اصلی آن هستند. به همین دلیل اگر در هنگام  کم رنگ بودن پرینت، میزان کارتریج خود را چک کردید و از کافی بودن آن مطمئن شدید، می بایست به موارد اشاره شده نیز سری بزنید و از درستی آنها مطمئن شوید. ضمن اینکه استفاده از کارتریج های غیر استاندارد و یا تقلبی با عناوین مختلف که از سوی برخی برای سوء استفاده ارائه می شوند، به عنوان یک دلیل مهم پرینت کمرنگ چاپگر نیز در نظر گرفته می شود.

رفع مشکل کمرنگ پرینت گرفتن چاپگر Canon

برای رفع مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر توضیحات زیر شما را راهنمایی خواهند کرد. توصیه مبشود که در صورت بروز مشکل تمامی موارد را به دقت بررسی کنید، زیرا گاهی چند دلیل به صورت همزمان رخ می دهند.

خالی شدن کارتریج یکی از دلایل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر

کم بودن سطح پودر تونر در کارتریج می تواند باعث کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر شود. شما می توانید از نرم افزار رسمی تنظیمات پرینتر که توسط تولید کننده پرینتر در کنار درایور ارائه شده است، برای بررسی میزان پودر موجود در کارتریج خود استفاده کنید. راه حل دیگر گرفتن گزارش تعداد برگه های چاپ شده با کارتریج و محاسبه میزان تقریبی پودر تونر در کارتریج است. در کل در مواقع کم بودن پدر تونر، با شارژ و یا جایگزین کردن کارتریج می توانید نسبت به رفع مشکل کمرنگ چاپ گرفتن پرینتر اقدام کنید.

پودر یا جوهر غیر استاندارد کارتریج

در کارتریج های غیر استاندارد تقلبی از پودرهای بی کیفیتی استفاده می شود که خواص کافی و لازم برای ارائه پرینت با رنگ و کیفیت مناسب را ندارند. شاید در هنگام خرید این کارتریج ها، هزینه های خود را کاهش دهید، اما در نهایت به واسطه آسیب های ناشی از این کارتریج ها به دستگاه شما، مجبور خواهید بود تا مبلغ هنگفتی را برای حفظ و نگهداری چاپگر خود هزینه کنید. به همین دلیل سعی کنید تا خرید یا شارژ کارتریج خود را مراکز معتبر انجام دهید و از بروز ایراد کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر جلوگیری کنید .

رفع مشکل کمرنگ پرینت گرفتن چاپگر Canon

تنظیمات نادرست و فعال سازی پرینت اقتصادی

در برندهای مختلف چاپگر، تنظیماتی با عناوین مختلف برای کاهش میزان تونر مصرفی در چاپ و کاهش هزینه های چاپ در نظر گرفته شده است. برای مثال در پرینترهای HP، گزینه ای با عنوان Economic Print و در چاپگرهای شرکت کانن از گزینه ای با عنوان Toner Saver  استفاده شده است. در صورت فعال بودن این گزینه ها پرینت با پودر تونر کمتر و مسلماً با رنگ کمتر چاپ خواهد شد. اگر مایل به استفاده از این گزینه نیستید، آن را غیر فعال کنید تا مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر حل شود. همچنین در برخی مدل های پرینتر کانن می توانید با تنظیم غلظت تونر (Toner Density) چاپ خود را تیره تر کنید.

کاغذ؛ عاملی کمتر جدی گرفته شده در علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر

استفاده از کاغذ نامناسب برای پرینت، یا تنظیمات نادرست در بخش Paper تنظیمات، امکان کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر را افزایش می دهد. این مسئله در پرینترهای جوهری از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا طیف گسترده تری از انواع کاغذ در این پرینترها مورد استفاده قرار می گیرد. همه پرینترها، چه لیزری و چه جوهر افشان از طیف مشخصی از کاغذ پشتیبانی می کنند که در دفترچه راهنمای آنها قابل مشاهده است. استفاده از کاغذ پشتیبانی نشده و یا با کیفیت کم می تواند به مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر ختم شود. سعی کنید تا از برندها در مراکز فروش معتبر کاغذ برای چاپ استفاده کنید.

رطوبت محیط

رطوبت موجود در محیط قرار گیری پرینتر،  سطح کاغذ را ناهموار کرده و باعث می شود تا پودر تونر به صورت یکنواخت در تمامی نواحی کاغذ پخش نشود و در نتیجه شما را با مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر مواجه کند. سعی کنید تا کاغذ را در محل و بسته بندی مناسب محافظت کنید.

اجزای معیوب پرینتر

گاهی می بایست دلیل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر را در خود پرینتر جستجو کرد. قطعاتی مانند مجموعه فیوزینگ و یا بلید (Blade) نقش مهمی در توزیع و تثبیت تونر بر روی کاغذ دارند. تونر در پرینتر لیزری از دو جزء پلاستیک و واحد رنگ دهنده تشکیل شده است. برای چسبیدن تونر به کاغذ و چاپ تصویر بر روی آن، در پرینتر لیزری از حرارت تولید شده توسط مجموعه فیوزینگ استفاده می شود. تونر ریخته شده بر روی کاغذ با گذر از غلتک پر حرارت واحد فیوزینگ آب می شود و به کاغذ می چسبد. همچنین بلید یا مگنت وظیفه توزیع یکدست تونر بر روی کاغذ را به عهده دارد.  در مواقع بروز نقص در این قطعات، برای رفع مشکل به کارشناس تعمیر و یا نمایندگی برند چاپگر خود برای مثال کانن مراجعه کنید.

کم رنگ بودن پرینت در چاپگر جوهرافشان 

گاهی اوقات مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر در چاپگرهای جوهرافشان  ناشی از گرفتگی نازل ها و یا وجود حباب در شلنگ متصل به مخزن رنگ باشد. به همین منظور سعی کنید تا با استفاده از نرم افزار مخصوص چاپگر کانن و یا برندهای دیگر چاپگر و یا به صورت دستی هد پرینتر خود را تمیز کنید. برای جزئیات بیشتر می توانید به مقاله آموزش تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان کانن مراجعه کنید.

2/5 (1 امتیاز)