اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • با این ترفندهای عکاسی از طبیعت ، عکس‌های فوق‌العاده بگیرید

با این ترفندهای عکاسی از طبیعت ، عکس‌های فوق‌العاده بگیرید

اگر مدتی است که وارد دنیای عکاسی شده‌اید و به عکاسی از مناظر طبیعی علاقه‌مند هستید و دوست دارید عکس‌های فوق‌العاده‌ای بگیرید تا ارزش انتشار یا زدن به دیوار را داشته باشد باید یکسری تکنیک‌ها را بلد باشید. پیش تر با مهمترین نکات عکاسی با دوربین کانن آشنا شدید اما اگر می خواهید به صورت تخصصی به عکاسی از مناظر بپردازید در این مطلب شما را با ترفندهای عکاسی از طبیعت آشنا می کنیم تا بتوانید با استفاده از این ترفندها، عکس‌های فوق‌العاده‌ای از مناظر طبیعی بگیرید. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

ترفندهای عکاسی از طبیعت

ترفندهای عکاسی از طبیعت

  • ترکیب‌بندی ؛ بهترین روش برای جلب توجه بیننده

در عکاسی پرتره مسئله‌ای که توجه بیننده را به خود جلب می‌کند حالات چهره‌های انسان است. اما در عکاسی از طبیعت به خصوص منظره‌ای که هیچ شخصی در آن نیست، جلب توجه بیننده کار سختی است. برای اینکه بتوانید از پس این کار بربیایید و در عکاسی از طبیعت نیز توجه بیننده را جلب کنید باید از تکنیک ترکیب‌بندی استفاده کنید. تکنیک استفاده از پس‌زمینه زیبا که به آن اشاره کردیم یکی از ترفندهایی است که می‌توانید در ترکیب‌بندی از آن استفاده کنید. سایر تکنیک‌هایی که می‌توانید در عکاسی از طبیعت برای ترکیب‌بندی از آن‌ها استفاده کنید، شامل: خطوط هدایتگر مثل: امواج، اشعه‌های نور، سایه‌ها و درختان، المان‌هایی برای ایجاد تعادل، گنجاندن فضای منفی در عکس و استفاده از کادرها برای برجسته کردن سوژه می‌باشند.

  • نور ؛ مهم‌ترین مسئله در عکاسی از مناظر طبیعی

از هر عکاس حرفه‌ای بپرسید که کلید کار عکاسی و ترفندهای عکاسی از طبیعت چیست؟ اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که به آن اشاره می‌کند، نور است. درواقع نور در هر نوع عکاسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما اهمیت آن در عکاسی از مناظر طبیعی دو چندان است. شما می‌توانید در عکاسی پرتره به راحتی زیر چند درخت یا پشت یک دیوار بروید تا کمی سایه برای گرفتن عکس پیدا کنید اما در عکاسی از برخی مناظر طبیعی مانند کوه نمی‌توانید این کار را انجام دهید. به گونه‌ای که باید صبر کنید تا یک نور عالی ظاهر شده و سپس عکس بگیرید. در غیر این صورت مجبورید با یک نور متوسط از کوه عکس بگیرید که درنهایت هم صاحب یک عکس متوسط و نه چندان عالی خواهید شد.

اکثر عکاسان حرفه‌ای که به عکاسی از طبیعت مشغول هستند، اغلب عکس‌های خود را قبل یا هنگام طلوع و غروب خورشید می‌گیرند چراکه خورشید نور طلایی‌رنگ خود را در هنگام طلوع یا غروب کردن نشان می‌دهد. شما هم برای اینکه بتوانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای از طبیعت بگیرید باید سعی کنید هنگام طلوع خورشید یا هنگام غروب آن عکاسی کنید.

  • تغییر پرسپکتیو ؛ راهی برای تنوع در عکاسی از طبیعت

یکی دیگر از ترفندهای عکاسی از طبیعت که تصمیم داریم به عنوان آخرین ترفند در این مطلب به آن اشاره کنیم، تغییر پرسپکتیو است. گاهی‌اوقات به قدری با یک پرسپکتیو همیشگی از مناظر طبیعی عکس می‌گیرید که نمی‌توانید بگویید کدام یک از عکس‌هایی که گرفته‌اید، خیره‌کننده است و احساس می‌کنید که عکس‌های شما درست مانند عکس‌های، عکاسان دیگر هستند. بنابراین نیازی نیست که مانند همیشه دوربین را در دستانتان بگیرید و صاف بایستید و عکس بگیرید گاهی‌اوقات لازم است برای گرفتن عکس‌های جدید و متنوع، پرسپکتیو خود را تغییر دهید برای مثال صاف روی زمین دراز بکشید و عکاسی کنید. درواقع تغییر پرسپکتیو این امکان را به شما می‌دهد که از چند نقطه دید متفاوت به یک سوژه تکراری نگاه کنید و از آن عکاسی کنید که همین مسئله موجب ایجاد تنوع در عکاسی به ویژه عکاسی از مناظر طبیعی که به نظر خیلی تکراری می‌آیند، می‌شود.

  • انتخاب پس‌زمینه زیبا ؛ راهی برای عمق دادن به عکس‌ها

یکی از مهم‌ترین ترفندهای عکاسی از طبیعت علاوه‌بر نور، انتخاب پس‌زمینه یا بهتر است بگوییم Background زیبا است. چراکه نه تنها توجه بیننده را به خود جلب می‌کند بلکه به عکس عمق می‌دهد. متاسفانه اشتباهی که در عکس‌های عکاسان مبتدی دیده می‌شود این است که مستقیم بر روی کوه فوکوس کرده و از آن عکس می‌گیرند و از پس‌زمینه زیبای آن که ابرهای در حال حرکت هستند، غافل می‌شوند. برای اینکه بتوانید عکس‌های زیبایی از طبیعت بگیرید نباید به پس‌زمینه سوژه موردنظر خود بی‌اعتنا باشید. شما با این کار تنها عمق عکس را محدود می‌کنید. توجه داشته باشید که در عکاسی از مناظر طبیعی حتماً نباید پس‌زمینه عکس شما ابر، کوه و دشت باشد، شما می‌توانید از انسان‌ها نیز به عنوان پس‌زمینه سوژه موردنظر خود در عکاسی استفاده کنید.

Rate this post