اشتراک گذاری

چرا پرینتر صدا می دهد؟

صدا دادن پرینتر، یکی از مشکلاتی است که بعضا در این دستگاه ها ایجاد شده و کاربران را آزار می دهد. معمولا پرینترها به دلیل خرابی، شکستن و یا شل شدن قطعات داخلی، در حین کار صدا ایجاد می کنند. البته صدای پرینتر در حین کار، تا حدی عادی است؛ اما اگر این صداها از حد مشخصی بیشتر شوند و یا همیشه ادامه داشته و بیشتر شوند، باید به دنبال دلایل و برطرف کردن آنها بود.

گاهی صداهای اضافی چاپگر، با اقداماتی بسیار ساده برطرف می شوند. اما گاهی مشکل بسیار جدی بوده و نیاز به بررسی دستگاه توسط یک تعمیرکار حرفه ای است. در دامه دلایل و راهکارهای صدای پرینتر را بررسی می کنیم. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر و یا دریافت خدمات تخصصی داشتید، با نمایندگی کانن در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا کارشناسان ما، راهنمایی های مورد نیاز را به شما ارائه دهند.

چرا پرینتر صدا می دهد؟

دلایل صدا دادن پرینتر کانن

تفاوتی ندارد که پرینتر شما از چه برندی باشد؛ در هر صورت ممکن است به دلایل مختلفی، صداهای آزاردهنده و غیرعادی از آن بشنوید. خرابی قطعات یا نصب اشتباه آنها، دلیل اصلی صدا دادن چاپگر کانن و دیگر برندهاست. به عنوان مثال اگر کارتریج به درستی جا نگرفته باشد، به احتمال زیاد صداهای عجیبی از دستگاه می شنوید.

شکستن کاغذکش و اجزای این قطعه هم یکی دیگر از دلایل صدا دادن پرینتر است. خرابی و شکستگی برد پاور، برد فرمتر، برد انجین، موتور، فن، چرخ دنده، سنسورهای ورودی و خروجی، سلونوئید و فیوزینگ هم ممکن است صداهایی را در روند کاری چاپگر ایجاد کنند. برخی مشکلات نرم افزاری هم ممکن است صداهایی را در چاپگر ایجاد کنند.

دلایل صدا دادن پرینتر کانن

راهکارهایی برای از بین بردن صدای پرینتر

ریست کردن پرینتر

در صورت صدا دادن پرینتر، بهتر است چاپگر را ریست کنید. بدین منظور، مطمئن شوید که دستگاه روشن است و سپس، کابل برق را از آن جدا کنید. همچنین هر کابل دیگری را که به چاپگر وصل شده است جدا کنید و پس از خاموش شدن کامل دستگاه، دکمه روشن / خاموش را برای 15 ثانیه فشار داده و نگه دارید.

پس از این مدت، دکمه را رها کرده و کابل پرینتر را به مستقیما به پریز برق وصل کنید. پس از وصل کردن سر دیگر کابل برق به چاپگر، باید دستگاه به صورت خودکار روشن شود. در غیر این صورت، دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا این کار به صورت دستی انجام شود.

به روزرسانی نرم افزار پرینتر

یکی دیگر از اقداماتی که به رفع مشکل صدا دادن پرینتر canon و دیگر برندها کمک می کند، آپدیت نرم افزاری این دستگاه است. دستگاه را روشن کرده و به یک لپ تاپ یا کامپیوتر وصل کنید. سپس باید وارد بخش پشتیبانی مشتری نرم افزار شده و لینک بارگیری را بزنید. صفحه ای با نام “برای شروع کار محصول خود را شناسایی کنیم” یا چیزی شبیه به آن را پیدا کرده و روی Printer  در این صفحه کلیک کنید. مدل چاپگر را جستجو کرده و گزینه Submit را بزنید.

سپس نسخه مناسب ویندوز نصب شده در سیستم خود را انتخاب کرده و روی گزینه های Firmware و Download  کلیک کنید. مراحل نصب را اجرا کرده و در پنجره Printer Update ، گزینه printer model را بزنید. پس از انتخاب کردن مدل چاپگرتان، روی Update کلیک کنید. در نهایت تایید را بزنید تا تغییرات اعمال شوند. اگر در اجرای مراحل این کار دچار مشکل شدید، از تکنسین های تعمیر پرینتر کانن کمک بگیرید.

اجرای سیستم عیب یابی چاپگر

در صورت صدا دادن پرینتر، بد نیست که برای شناسایی دلیل بروز مشکل، از سیستم عیب یاب دستگاه کمک بگیرید. برای استفاده از این سیستم، روی Start و Settings کلیک کنید و Update and Security  را انتخاب نمایید. سپس گزینه trouble shooting را بزنید و پس از آن روی Printer  کلیک کرده و گزینه Run the Troubleshooter را انتخاب کنید. حالا منتظر بمانید تا سیستم اسکن شود و مشکلات شناسایی شده را با روشهای مناسب، برطرف کنید.

نصب مجدد کارتریج

گاهی باید برای رفع صدا دادن پرینتر، کارتریج را بیرون آورده و مجددا نصب کنید. ممکن است این قطعه به درستی جا نگرفته باشد و قطعات اطرافش برخورد کند. در این صورت چاپگر در حین کار صدا می دهد و شما را نگران می کند. البته اگر قبلا تجربه باز و بسته کردن پرینتر را نداشته اید، بهتر است برای نصب مجدد کارتریج از تعمیرکاران و کارشناسان این حوزه کمک بگیرید.

تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده پرینتر

اگر هیچ کدام از اقداماتی که در بخش های قبل آموزش دادیم مشکل صدا دادن پرینتر را برطرف نکرد، باید قطعات آسیب دیده آن را تعمیر یا تعویض کنید. مثلا ممکن است نیاز به تعویض کلاج کارتریج یا حتی کاغذکش و بخش های مختلف آن باشد. البته عملیات عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعات چاپگر، باید حتما توسط تعمیرکاران حرفه ای و در محیط های تعمیرگاهی تخصصی انجام شود.

5/5 (1 امتیاز)