اشتراک گذاری

تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن

دلیل نمایش نقاط سیاه یا تیره رنگ بر روی نمایشگر دوربین کانن چیست؟ چرا یکسری از پیکسل های دوربین کانن نسبت به پیکسل های اطراف خود رنگ های متفاوتی دارند؟ متاسفانه بروز هر یک از این مشکلات در دوربین کانن نشان می دهد که پیکسل های دوربین کانن به دلیل قرار گرفتن لنز این دستگاه در برابر اشعه های لیزر و تابش مستقیم نور خورشید سوخته اند؛ به گونه ای که دیگر هیچ برقی از دوربین دریافت نمی کنند و کاملاً از کار افتاده اند. اما مهم ترین سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که چه زمانی تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن ضرورت پیدا می کند؟ برای گرفتن پاسخ این سوال ادامه این مطلب را از دست ندهید.

پیکسل سوخته چیست؟

قبل از اینکه به مسئله تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن بپردازیم، لازم است شما را با مفهوم پیکسل سوخته در دوربین آشنا کنیم. درواقع منظور از پیکسل سوخته، پیکسلی است که دچار یک آسیب دائمی شده است؛ به گونه ای که هیچ برقی از سوی دوربین دریافت نمی کند. به همین دلیل است که پیکسل سوخته خودش را به شکل نقطه ای سیاه بر روی نمایشگر دوربین نشان می دهد.

البته این مسئله همیشگی نیست؛ چراکه امکان دارد پیکسل سوخته نسبت به پیکسل هایی که در مجاورش قرار دارند رنگ متفاوتی از خودش نشان دهد یا کمی تیره تر به نظر برسد. بنابراین پیکسل سوخته هم می تواند به صورت نقطه ای سیاه بر روی نمایشگر دوربین نمایش داده شود و هم در رنگ های متفاوت نسبت به پیکسل های مجاور خود یا به رنگ های تیره تر نسبت به آن ها نمایش داده شود.

به ندرت پیش می آید که پیکسل ها به محض آسیب دیدگی و عدم دریافت برق از دوربین، خرابی خود در صفحه نمایش دوربین های دیجیتال و سنسورها نشان دهند؛ به گونه ای که به مرور زمان خرابی خود را نشان می دهند و این مسئله کاملاً طبیعی است؛ چراکه تولید کنندگان دوربین در پروسه تضمین کیفیت دوربین به مسئله پیکسل های سوخته اهمیت بسزایی می دهند.

تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن

چگونه وجود پیکسل سوخته در دوربین کانن را تشخیص دهیم؟

همانطور که اشاره کردیم پیکسل های سوخته یا خودشان را به صورت نقاط تیره ای بر روی نمایشگر دوربین نشان می دهند یا اینکه خودشان را نسبت به پیکسل هایی که در مجاورشان قرار دارند به رنگ های متفاوت یا تیره تری در می آورند. بنابراین تشخیص پیکسل سوخته در دوربین کانن اصلا کار سختی نیست.

از طرفی برای اطمینان از بروز مشکل پیکسل سوخته در دوربین خود می توانید قابلیت Live View آن را روشن کنید و دوربین خود را به سمت یک فضای روشن مانند آسمان بگیرید. حالا می توانید پیکسل های سوخته را به راحتی تشخیص دهید. البته توجه داشته باشد که اگر دوربین را تکان دهید، پیدا کردن پیکسل های سوخته در سنسور دوربین برایتان سخت خواهد شد. علاوه بر این می توانید چند عکس با رنگ‌ها و مدل‌های مختلف بگیرید، سپس تصاویر را به صورت فول سایز نگاه کنید. اگر در ناحیه ای از عکس، پیکسلی را مشاهده کردید که هر بار تغییر رنگ می‌دهد یا اینکه نسبت به پیکسل های اطرافش تیره‌تر است به احتمال زیاد آن پیکسل، یک پیکسل سوخته است. اگر دوربین شما نیز دچار چنین مشکلی شده است می توانید تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن را به نمایندگی کانن بسپارید.

چه عواملی در سوختگی پیکسل های دوربین کانن دست دارند؟

دو عامل بسیار مهم موجب پیکسل سوختگی در دوربین کانن می شوند که شامل: قرار گرفتن لنز دوربین در معرض اشعه های لیزر و تابش نور شدید و مستقیم خورشید به آن می باشند که در ادامه بیشتر به بررسی آن ها می پردازیم.

 

  • قرار گرفتن لنز دوربین در معرض اشعه های لیزر

یکی از مهم ترین عواملی که موجب سوختن پیکسل ها و درنهایت تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن می شود، قرار گرفتن لنز دوربین در معرض اشعه های لیزر است. به همین دلیل عکاسان و فیلمبردارانی که در مجالس عروسی تصویربرداری می‌کنند باید مراقب باشند که لنز دوربینشان در معرض تابش اشعه لیزر قرار نگیرند؛ چراکه اشعه های لیزر موجب سوختن پیکسل های دوربین می شوند.


  • قرار گرفتن لنز دوربین در معرض تابش نور شدید و مستقیم خورشید

و اما دومین عاملی که در بروز مشکل پیکسل سوختگی دست دارد، قرار گرفتن لنز دوربین در معرض تابش نور شدید و مستقیم خورشید است. امکان دارد که در حین عکاسی یا فیلم برداری با دوربین، عجله کنید و لنز آن را درست رو به روی نور مستقیم خورشید قرار دهید که همین سهل انگاری موجب پیکسل سوختگی در دوربین کانن شود. پس دقت کنید که هیچ وقت نباید در حین عکاسی لنز دوربین خود را در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار دهید.

چه زمانی باید به فکر تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن باشیم؟

رایج ترین سوال خیلی از عکاسان و کاربرانی که با دوربین های عکاسی و فیلم برداری کانن سر و کار دارند، این است که چه زمانی باید به تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن اهمیت بدهیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر شما فقط یک یا دو پیکسل سوخته در نمایشگر دوربین خود مشاهده می کنید، نباید در مورد آن ها نگران باشید؛ چراکه مشاهده این تعداد پیکسل سوخته کاملاً طبیعی است.

حتی اگر شما بیش از ۲ یا ۳ پیکسل سوخته روی نمایشگر دوربین خود مشاهده می کنید که نزدیک به یکدیگر هستند باز هم نباید نگران باشید؛ چراکه این تعداد پیکسل های سوخته هرگز روی عکس های شما تاثیر بدی نخواهند گذاشت چون به هیچ وجه خودشان را بر روی عکس ها و فیلم های شما نشان نمی‌دهند و شما تنها می توانید آن ها را روی نمایشگر دوربین خود ببینید. بنابراین مسئله تعمیر پیکسل سوخته دوربین کانن تنها زمانی اهمیت پیدا می کند که تعداد پیکسل های سوخته دوربین شما زیاد باشند.

3/5 (3 امتیاز)