اشتراک گذاری

دستگاه کپی کانن چیست؟

چرا دستگاه های فتوکپی کانن از امکانات بهتری نسبت به برند های دیگر دارند؟ این امکانات و ویژگی های این برند هست که در مطالب زیر به تشریح وسایل یک فتوکپی کانن میپردازیم. دستگاه فتوکپی، یکی از مهم ترین ماشین های اداری است. به دستگاهی که از اسناد یک تصویر دقیقاً مشابه آنها تهیه نماید، دستگاه فتوکپی می گویند. دستگاه های کپی تنوع بسیار زیادی دارند و هر کدام دارای عملکرد و ویژگی های خاص خود هستند.

دستگاه کپی امروزه یکی از مهمترین لوازم و ماشین آلات در ادارات محسوب می شود. دستگاه کپی کانن به عنوان وسیله ای جهت کپی کردن متون یا تصاویر به کار می رود . این وسیله سودمند در ادارات ، شرکت ها و حتی در منازل نیز کاربرد دارد. دستگاه های کپی از اجزای مختلفی تشکیل شده است، در این بخش به معرفی برخی از اجزای دستگاه کپی کانن می پردازیم.

دستگاه کپی کانن چیست؟

اجزای دستگاه کپی کانن

سرپوش اسناد (orginal cover) در دستگاه کپی کانن

برای انجام عملکرد صحیح و کارآیی بهتر در هنگام اسکن سند، از سرپوش (کاور) استفاده می شود. این سرپوش به صورت متحرک است. برای کپی برداری و تعمیرات دستگاه کپی کانن باید سرپوش را بالا برده و سند را روی شیشه قرار داده و سپس سرپوش را روی سند قرار دهیم.

میز اسناد (orginal table)

صفحه شیشه ای بالای دستگاه کپی کانن که محل قراردادن سند ارژینال می باشد، میز اسناد نامیده میشود. در قسمت چپ صفحه شیشه ای محل قراردادن سایزهای مختلف کاغذ مشخص است. سمت چپ وسط شیشه، علامت مثلث قرار دارد که وسط سند یا اورژینال در مقابل آن قرار می-گیرد. برای اسکن سند و شروع کپی برداری باید سند روی شیشه اسناد قرار گیرد.

سینی خروجی کاغذ (paper tray)

اسناد پس از کپی برداری از این محل خارج و روی این سینی قرار می گیرند.

ضامن آزادکننده کاست (grip)

برای بیرون کشیدن کاست کاغذ و هنگام تعمیر دستگاه باید ضامن آزادکننده ی کاست را گرفت و به بالا هل داد و بیرون کشید، سپس می توان درون آن کاغذ قرار داد.

سینی خروجی کاغذ (paper tray)

اسناد پس از کپی برداری از این محل خارج و روی این سینی قرار می گیرند.

ضامن آزادکننده کاست (grip)

برای بیرون کشیدن کاست کاغذ و هنگام تعمیر دستگاه باید ضامن آزادکننده ی کاست را گرفت و به بالا هل داد و بیرون کشید، سپس می توان درون آن کاغذ قرار داد.

راهنمای تغذیه دستی (manual feed original guide)

زمانی که می خواهید کاغذ را به صورت تک برگ از دستگاه کپی کانن در محل تغذیه تک برگ قرار دهید، باید ابتدا صفحه متحرک یا راهنمای تغذیه را با اندازه سایز کاغذ تنظیم کنید.

سینی تغذیه دستی (manual feed tray)

نام دیگر آن Bypass یا تک برگ است. اگر بخواهید به صورت تک برگ کپی بگیرید، کاغذ سفید (خام) را در این محل قرار می دهید.

پانل اپراتوری (operation panel)

کنترل دستگاه کپی کانن و تعمیرات در این قسمت انجام می شود. در این پانل، نشانگرها، کلیدها قرار دارند.

در پوش جلو (front cover)

برای دسترسی به بعضی از قسمت های دستگاه، سرویس یا درآوردن کاغذ گیرکرده، باید این درپوش را باز نمود. دقت کنید که حین کپی گرفتن این قسمت باز نشود؛ چون با باز کردن آن، دستگاه کپی کانن بلافاصله خاموش می شود و امکان دارد کاغذ داخل دستگاه گیر کند.

کلید خاموش روشن (Power switch)

کلید برق اصلی دستگاه است و دستگاه فتوکپی به وسیله آن خاموش و روشن می شود. پاور سوییچ یک نوع کلید الاکلنگی (seesaw switch) است که فقط دو حالت قطع و وصل دارد.

سینی کاغذ (paper tray)

به این قسمت کاست (Cassette) نیز می گویند. اگر بخواهیم بیشتر از یک برگ کپی بگیریم، باید در این محل کاغذ سفید قراردهیم. کاست محل ذخیره کاغذ برای کپی است.

نمای داخلی دستگاه کپی

دستگاه کپی کانن دارای اجزای مختلفی است که با آزاد کردن ضامن رها کننده، قسمت بالایی از قسمت زیری جداشده و بین آن فاصله ایجاد می-شود. از این فاصله برای دسترسی به قسمت های داخلی دستگاه استفاده می¬شود.

اجزای مکانیکی دستگاه کپی کانن

اجزای مکانیکی در کپی گرفتن از یک سند عملکرد مستقیم دارند. اگرچه قطعات مختلفی در آنها به کار رفته است، ولی نوع عملکرد کاری آنها مکانیکی است. این قسمت ها ارتباط کاری نزدیکی با یکدیگر دارند.

اپتیک (optic)

اولین مرحله تشکیل تصویر در دستگاه کپی کانن است. اپتیک در زیر صفحه شیشه ای بالای دستگاه قرار دارد.

یونیت شارژ (charger unit)

عمل باردار کردن یا فعال کردن درام به عهده یونیت شارژر است و در بالای درام قرار دارد. با باز کردن در جلو قابل مشاهده است.

درام (Drum)

لوله ی استوانه ای زرشکی رنگی می باشد که تصویر کپی ابتدا روی آن تشکیل می شود.

یونیت ظهور (Development unit)

شامل دو قسمت تونر و دولوپر است. دولوپر یا پودر سنگین، عمل انتقال تونر بر سطح درام را انجام می دهد. ابتدا تونر باید با دولوپر مخلوط گردد. تانک دولوپر بالای تانک تونر قرار دارد.

یونیت ترانسفر (transfer charger unit)

عمل انتقال تونر از روی سطح درام به کاغذ را انجام می دهد.

هیتر (fusing)

نام دیگر هیتر فیوزینگ است. پخش تونر روی کاغذ و پختن آن در این قسمت انجام می شود. هیتر آخرین مرحله تشکیل تصویر است.

یونیت تغذیه کاغذ (Paper feeding unit)

یونیت تغذیه  کاغذ دستگاه کپی کانن از دو قسمت اصلی تشکیل می شود:

  • محل های تغذیه کاغذ: محل تغذیه کاغذ در دستگاه فتوکپی از دو قسمت تک برگ و چند برگ تشکیل می شود.
  • کاغذ کش ها: انتقال کاغذ به دستگاه بر عهده کاغذکش هاست که شامل کاغذکش ورودی ، کاغذکش داخلی و کاغذکش خروجی است.

اجزای الکترونیکی دستگاه فتوکپی کانن

حرکت و کنترل تمامی قسمتهای مکانیکی در دستگاه فتوکپی توسط سیستم الکترونیکی انجام می شود. اجزای الکترونیکی دستگاه فتوکپی شامل چندین قسمت اصلی می باشد:

بردهای الکترونیکی (Elecronic Boards)

بردهای الکترونیکی دو کار مهم انجام میدهند:

  • کنترل قطعه یا قسمتی از دستگاه
  • تغذیه ولتاژدهی قطعه یا قسمتی از دستگاه فتوکپی کانن

هر قسمت یا یونیت در دستگاه کپی ممکن است توسط یک برد الکترونیکی کنترل شود. مهمترین این بردها که در دستگاه نقش اصلی به عهده دارند، عبارتند از:

  • برد اصلی برد (Main Board) در دستگاه کپی
  • برد تغذیه و ولتاژ (High voltag board)‌ که دو نوع است:
  • Ac board
  • Dc board

بردهای ولتاژ و دیگر بردها که هر کدام بر حسب محل استقرار خود عملکردهای متفاوت دارند .

سنسورها و سوئیچ ها (Switch & Sensor)

سنسورها و سوئیچ ها حسگرهایی الکتریکی هستند که بر حسب اعمالی که در دستگاه انجام می شود، اطلاعات خبری را به بردهای الکترونیکی دستگاه می رسانند. بردهای الکترونیکی نیز برنامۀ از پیش تعیین¬شده ای را اجرا می کنند . سنسورها در قسمت های مختلف دستگاه وجود دارند و هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند .

موتورهای الکتریکی (Electronic Motors)

حرکت قسمت ها و یونیت ها در دستگاه کپی کانن توسط موتورهای الکتریکی انجام می شوند و همگی یک فاز بوده به دو نوع ذغال دار و بدون زغال تقسیم می شوند. کلاچ ها و سلونوئیدها جزء قطعات الکترومکانیکی می باشند و یک جریان الکتریکی فعال شده و حرکت مکانیکی را اجرا می نمایند.

Rate this post