اشتراک گذاری

طول عمر دستگاه کپی چقدر است؟

طول عمر دستگاه کپی ، به معیارهای بسیار زیادی بستگی دارد. نحوه استفاده کاربر، مدت زمان روشن بودن و کار کردن، نحوه سرویس کردن، نحوه مراقبت از قطعات، زمان و روش شارژ یا تعویض کارتریج، کیفیت مواد مصرفی و بسیاری عوامل دیگر، در تعیین طول عمر دستگاه کپی تاثیرگذار هستند. ممکن است دو دستگاه کپی با مدل و برند و ظرفیت یکسان، توسط دو شخص مختلف خریداری شوند. در حالی که یکی از دستگاه ها تنها چند سال بعد از کار می افتد، دستگاه دیگر تا چندین سال بدون ایراد کار کند! به طور کلی طول عمر دستگاه فتوکپی مشخص است و معمولا قطعات آن به گونه ای ساخته می شوند که تا چند سال توانایی کار داشته باشند. در ادامه این مقاله، معیارها و فاکتورهای تاثیرگذار در طول عمر کپی را بررسی کرده و روش هایی را برای افزایش عمر این دستگاه به شما ارائه می دهیم. در صورت نیاز می توانید برای دریافت خدمات تخصصی تعمیر دستگاه کپی، از همکاران ما در نمایندگی کانن مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

طول عمر دستگاه کپی

چگونه بدانیم طول عمر دستگاه کپی چقدر است؟

عمر دستگاه های کپی، مثل دیگر دستگاه ها و تجهیزات الکترونیکی، مشخص است. شرکت های تولید کننده فتوکپی، قطعات این دستگاه و چینش آنها را به گونه ای طراحی می کنند که تا چند سال، از پس کارهایی متناسب با ظرفیتشان برآیند. به عنوان مثال دستگاه های کپی صنعتی که ظرفیت چاپ بسیار بالایی دارند، معمولا مدت زمان زیادی هم عمر می کنند. در مقابل، دستگاه های خانگی یا اداری سبک، ساختاری به این قدرت ندارند و معمولا زودتر فرسوده می شوند. با این حال، مسئله مهم دیگری هم در طول عمر دستگاه کپی کانن و دیگر برندها تاثیرگذار است. نحوه و میزان استفاده از این دستگاه ها تا حد زیادی روی طول عمر آنها تاثیر می گذارد. عوامل دیگری هم هستند که با توجه به آنها می توانید طول عمر دستگاه فتوکپی خود را تعیین کنید که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

مدل دستگاه کپی عامل مهم در افزایش طول عمر دستگاه کپی

یکی از مهم ترین فاکتورها در طول عمر دستگاه کپی، مدل این محصول است. دستگاه هایی که در ابعاد بزرگ و وزن بالا تولید می شوند و برای کاربری سنگین در حجم بالا کاربرد دارند. بدنه این مدل ها معمولا بسیار مقاوم است و ضربه و فشار زیادی را تحمل می کند. این در حالی است که مدل های رومیزی، معمولا مقاومت کمتری دارند. این مدل ها بر اثر ضربه به راحتی آسیب می بینند و چون مدام جابجا می شوند، خطر شکستن قسمت های مختلف آنها بالاست.

کیفیت کاغذ و مواد مصرفی 

دومین فاکتور تاثیرگذار در طول عمر دستگاه کپی canon و دیگر برندها کیفیت کاغذ است که در دستگاه استفاده می شود. کاغذ غیر استاندارد، به مرور زمان به قطعاتی مثل فیوزینگ، درام و کاغذکش آسیب می رساند. حتی ممکن است این قطعات آسیب جدی ببینند و عملکرد کلی فتوکپی را به طور کلی مختل کنند. مواد مصرفی، جوهر یا تونر هم مهم هستند و باید به کیفیت آنها توجه ویژه شود. متاسفانه بسیاری از کاربران برای صرفه جویی در هزینه ها، از مواد مصرفی نامرغوب در دستگاه کپی استفاده می کنند. این مسئله به شدت به کارتریج آسیب می زند و کیفیت چاپ را مختل می کند. تکرار و تداوم این کار، عمر دستگاه فتوکپی را کاهش می دهد.

محل نصب دستگاه فتوکپی و عوامل محیطی

دستگاه های کپی و به ویژه قطعات داخلی آن، مقاومت بالایی در مقابل گرد و خاک و … ندارند. به همین دلیل محل نصب می تواند در طول عمر دستگاه کپی تاثیرگذار باشد. شما باید دستگاه فتوکپی خود را جایی نصب کنید که کمترین گرد خاک را داشته باشد. به هیچ عنوان نباید دستگاه کپی در معرض تابش مستقیم نور آفتاب باشد؛ این مسئله در طول زمان، مقاومت قطعات و به خصوص بدنه دستگاه را کاهش می دهد.

استفاده و نگهداری درست

طول عمر دستگاه کپی، علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، به طرز استفاده از آن هم بستگی دارد. برخی از کاربران اطلاعات کافی در مورد نحوه نگهداری از فتوکپی ندارند و به همین دلیل، ناخواسته به دستگاه آسیب می زنند. دستگاه کپی باید هر چند وقت یک بار سرویس شود. به این معنی که قطعات و بخش های مختلف آن باید به صورت دقیق بررسی شده و در صورت نیاز، ترمیم یا تعویض شوند. فتوکپی بعد از چند ساعت کار، باید خاموش شده و به عبارتی، استراحت کند. اگر کار شما به گونه ای است که باید چندین ساعت از دستگاه استفاده کنید، بهتر است وقفه هایی کوتاه را بین کار آن در نظر بگیرید. شارژ و تعویض کارتریج باید در زمان مناسب انجام شود و مواد مصرفی هم باید درجه یک و با کیفیت باشند.

بیشتر بخوانید: 5 ترفند کاربردی برای افزایش طول عمر پرینتر

افزایش عمر دستگاه کپی با چند اقدام ساده

  1. سعی کنید دمای محل قرار گیری پرینتر را به گونه ای تنظیم کنید که با ساختار این دستگاه همخوانی داشته باشد. دمای بالا یا پایین تر از حد استاندارد، به فتوکپی آسیب می رساند.
  2. در صورت نیاز به جابجایی کارتریج، آن را به صورت افقی حمل کنید.
  3. به هیچ عنوان در زمان کار دستگاه فتوکپی، درب آن را باز نکنید.
  4. بهتر است پریز برق دستگاه کپی، با پریز دیگر دستگاه ها مشترک نباشد.
  5. برای افزایش طول عمر دستگاه کپی، بهتر است نوع کاغذ را در دستگاه تعریف کنید.
  6. از برگه های دارای منگنه یا چسب در دستگاه فتوکپی استفاده نکنید.
  7. هنگام استفاده از فتوکپی، حتما ظرفیت آن را در نظر گرفته و بیشتر از ظرفیت دستگاه، از آن کار نکشید.
Rate this post