اشتراک گذاری

اجزای دستگاه کپی

دستگاه فتوکپی، یکی از مهم ترین ماشین های اداری است. به دستگاهی که از اسناد یک تصویر دقیقاً مشابه آنها تهیه نماید، دستگاه فتوکپی می گویند. دستگاه های کپی تنوع بسیار زیادی دارند و هر کدام دارای عملکرد و ویژگی های خاص خود هستند. دستگاه کپی امروزه یکی از مهمترین لوازم و ماشین آلات در ادارات محسوب می شود. دستگاه کپی به عنوان وسیله ای جهت کپی کردن متون یا تصاویر به کار می رود . این وسیله سودمند در ادارات ، شرکت ها و حتی در منازل نیز کاربرد دارد. دستگاه های کپی از اجزای مختلفی تشکیل شده است،  در این بخش به معرفی برخی از اجزای دستگاه کپی می پردازیم.

اجزای دستگاه کپی

سرپوش اسناد (orginal cover) – اجزای دستگاه کپی

برای انجام عملکرد صحیح و کارآیی بهتر در هنگام اسکن سند، از سرپوش (کاور) استفاده می شود. این سرپوش به صورت متحرک است. برای کپی برداری و تعمیرات فتوکپی باید سرپوش را بالا برده و سند را روی شیشه قرار داده و سپس سرپوش را روی سند قرار دهیم.

ضامن آزادکننده کاست (grip) در دستگاه فتوکپی

برای بیرون کشیدن کاست کاغذ و هنگام تعمیر دستگاه باید ضامن آزادکننده ی کاست را گرفت و به بالا هل داد و بیرون کشید، سپس می توان درون آن کاغذ قرار داد.

میز اسناد (orginal table) – اجزای  دستگاه فتوکپی

صفحه شیشه ای بالای دستگاه فتوکپی که محل قراردادن سند ارژینال می باشد، میز اسناد نامیده میشود. در قسمت چپ صفحه شیشه ای محل قراردادن سایزهای مختلف کاغذ مشخص است. سمت چپ وسط شیشه، علامت مثلث قرار دارد که وسط سند یا اورژینال در مقابل آن قرار می-گیرد. برای اسکن سند و شروع کپی برداری باید سند روی شیشه اسناد قرار گیرد.

راهنمای تغذیه دستی (manual feed original guide) در دستگاه کپی

زمانی که می خواهید کاغذ را به صورت تک برگ از دستگاه در محل تغذیه تک برگ قرار دهید، باید ابتدا صفحه متحرک یا راهنمای تغذیه را با اندازه سایز کاغذ تنظیم کنید.

سینی تغذیه دستی (manual feed tray) در دستگاه فتوکپی

نام دیگر آن Bypass یا تک برگ است. اگر بخواهید به صورت تک برگ کپی بگیرید، کاغذ سفید (خام) را در این محل قرار می دهید.

در پوش جلو (front cover) دستگاه فتوکپی

برای دسترسی به بعضی از قسمت های دستگاه، سرویس یا درآوردن کاغذ گیرکرده، باید این درپوش را باز نمود. دقت کنید که حین کپی گرفتن این قسمت باز نشود؛ چون با باز کردن آن، دستگاه بلافاصله خاموش می شود و امکان دارد کاغذ داخل دستگاه گیر کند.

سینی کاغذ (paper tray) دستگاه فتوکپی

به این قسمت کاست (Cassette) نیز می گویند. اگر بخواهیم بیشتر از یک برگ کپی بگیریم، باید در این محل کاغذ سفید قراردهیم. کاست محل ذخیره کاغذ برای کپی است.

این مقاله را از دست ندهید: تعمیرات کاغذ کش کپی کانن

اجزای مکانیکی دستگاه کپی

اجزای مکانیکی در کپی گرفتن از یک سند عملکرد مستقیم دارند. اگرچه قطعات مختلفی در آنها به کار رفته است، ولی نوع عملکرد کاری آنها مکانیکی است. این قسمت ها ارتباط کاری نزدیکی با یکدیگر دارند.

درام (Drum) در دستگاه کپی

لوله ی استوانه ای زرشکی رنگی می باشد که تصویر کپی ابتدا روی آن تشکیل می شود.

کلید خاموش روشن (Power switch) – اجزای دستگاه کپی

کلید برق اصلی دستگاه است و دستگاه فتوکپی به وسیله آن خاموش و روشن می شود. پاور سوییچ یک نوع کلید الاکلنگی (seesaw switch) است که فقط دو حالت قطع و وصل دارد.

نمای داخلی دستگاه کپی

دستگاه فتوکپی دارای اجزای مختلفی است که با آزاد کردن ضامن رها کننده، قسمت بالایی از قسمت زیری جداشده و بین آن فاصله ایجاد می-شود. از این فاصله برای دسترسی به قسمت های داخلی دستگاه استفاده می¬شود.

اپتیک (optic) در دستگاه فتوکپی

اولین مرحله تشکیل تصویر در دستگاه فتوکپی است. اپتیک در زیر صفحه شیشه ای بالای دستگاه قرار دارد.

یونیت شارژ(charger unit) در دستگاه کپی

عمل باردار کردن یا فعال کردن درام به عهده یونیت شارژر است و در بالای درام قرار دارد. با باز کردن در جلو قابل مشاهده است.

هیتر (fusing) در دستگاه فتوکپی

نام دیگر هیتر فیوزینگ است. پخش تونر روی کاغذ و پختن آن در این قسمت انجام می شود. هیتر آخرین مرحله تشکیل تصویر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه کپی کانن

یونیت ظهور (Development unit) در دستگاه فتوکپی

شامل دو قسمت تونر و دولوپر است. دولوپر یا پودر سنگین، عمل انتقال تونر بر سطح درام را انجام می دهد. ابتدا تونر باید با دولوپر مخلوط گردد. تانک دولوپر بالای تانک تونر قرار دارد.

یونیت تغذیه کاغذ (Paper feeding unit) در دستگاه کپی

یونیت تغذیه کاغذ از دو قسمت اصلی تشکیل می شود:

  • محل های تغذیه کاغذ: محل تغذیه کاغذ در دستگاه فتوکپی از دو قسمت تک برگ و چند برگ تشکیل می شود.
  • کاغذ کش ها: انتقال کاغذ به دستگاه بر عهده کاغذکش هاست که شامل کاغذکش ورودی ، کاغذکش داخلی و کاغذکش خروجی است.

یونیت ترانسفر (transfer charger unit) در دستگاه کپی

عمل انتقال تونر از روی سطح درام به کاغذ را انجام می دهد.

سینی خروجی کاغذ (paper tray) – اجزای در دستگاه کپی

اسناد پس از کپی برداری از این محل خارج و روی این سینی قرار می گیرند.

اجزای دستگاه فتوکپی – اجزای الکترونیکی دستگاه کپی

حرکت و کنترل تمامی قسمت های مکانیکی در دستگاه فتوکپی توسط سیستم الکترونیکی انجام می شود. اجزای الکترونیکی دستگاه فتوکپی شامل چندین قسمت اصلی می باشد:

بردهای الکترونیکی (Elecronic Boards) در دستگاه کپی

بردهای الکترونیکی دو کار مهم انجام میدهند:

۱-کنترل قطعه یا قسمتی از دستگاه

۲-تغذیه ولتاژدهی قطعه یا قسمتی از دستگاه فتوکپی

هر قسمت یا یونیت در دستگاه کپی ممکن است توسط یک برد الکترونیکی کنترل شود. مهمترین این بردها که در دستگاه نقش اصلی به عهده دارند، عبارتند از:

برد اصلی برد (Main Board) در دستگاه کپی

برد تغذیه و ولتاژ (High voltag board)‌ که دو نوع است:

۱- Ac board

۲- Dc board

بردهای ولتاژ و دیگر بردها که هر کدام بر حسب محل استقرار خود عملکردهای متفاوت دارند .

این مقاله رو بخون به کارت میاد: طول عمر دستگاه کپی چقدر است؟

سنسورها و سوئیچ ها (Switch and Sensor) در دستگاه کپی

 سنسورها و سوئیچ ها حسگرهایی الکتریکی هستند که بر حسب اعمالی که در دستگاه انجام می شود، اطلاعات خبری را به بردهای الکترونیکی دستگاه می رسانند. بردهای الکترونیکی نیز برنامۀ از پیش تعیین¬شده ای را اجرا می کنند . سنسورها در قسمت های مختلف دستگاه وجود دارند و هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند .

موتورهای الکتریکی (Electronic Motors) در دستگاه فتوکپی

حرکت قسمت ها و یونیت ها در دستگاه فتوکپی توسط موتورهای الکتریکی انجام می شوند و همگی یک فاز بوده به دو نوع ذغال دار و بدون زغال تقسیم می شوند. کلاچ ها و سلونوئیدها جزء قطعات الکترومکانیکی می باشند و یک جریان الکتریکی فعال شده و حرکت مکانیکی را اجرا می نمایند.

تعمیرات کانن

در صورتی که کاربر هریک از محصولات کانن هستید، می توانید به مرکز تعمیرات کانن مراجعه کرده و از خدمات این مرکز بهره مند شوید. متخصصین و کارشناسان نمایندگی کانن پس از اخذ مدارج بالای علمی به این مرکز راه یافته اند. همچنین متخصصین این مجموعه ملزم به گذاراندن دوره های تخصصی هستند که از سوی کمپانی کانن تعریف شده است. تعمیرات کانن مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد که از سوی این کمپانی تعریف شده است.

کارشناسان تعمیرات کانن به قطعات مختلف سخت افزاری و نرم افزاری این محصولات مسلط بوده و در صورت بروز مشکل در هریک از قطعات، قطعه ی معیوب راتشخیص داده و تعمیرات آن را باسرعت و دقت و مهارت انجام می دهند. مرکز تعمیرات کانن این مژده را به کاربران گرامی دهد که تمامی خدمات این مرکز همراه با گارانتی بوده و مدت گارانتی با توجه به مورد تعمیراتی متفاوت می باشد. همچنین این امکان فراهم شده است که در صورت درخواست مشتری به خدمات تعمیر در محل، نیروی متخصص به محل مورد نظر مشتری اعزام شده و تعمیرات را در محل انجام دهند.

تازه ترین اخبار ، مقالات ، محصولات و سوالات متداول مرتبط با محصولات کانن و تغییر و تحولات این کمپانی در بخش ذیل قابل پیگیری می باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

4 × 5 =