اشتراک گذاری

آموزش اصول عکاسی در شب با دوربین کانن

خیلی از متدها و تکنیک هایی که عکاسان برای عکاسی در روز به کار می برند و به آن ها تکیه می کنند، برای عکاسی در شب کاربردی ندارند. برای مثال برای عکاسی در روز می توان سرعت شاتر دوربین را بر روی 1/320 قرار داد درصورتی که بهتر است سرعت شاتر دوربین در شب بر روی 1/60 باشد یا در روز بهتر است به سوژه عکاسی نزدیک شد درصورتی که در شب بهتر است از سوژه دور شد. از این رو تصمیم داریم در این مطلب شما را با اصول عکاسی در شب با دوربین کانن آشنا کنیم. اگر شما هم به دنبال تکنیک های حرفه ای هستید تا با استفاده از آن ها بتوانید عکس های ایده آلی در شب بگیرید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با اصول عکاسی در شب با دوربین کانن

  • اول از همه تنظیمات دوربین خود را برای عکاسی در شب آماده کنید

یکی از اولین و مهم ترین اصول عکاسی در شب با دوربین کانن که عکاسان حرفه ای اول از همه به آن توجه می کنند، تنظیم کردن دوربین است. ایده آل ترین تنظیمات دوربین برای عکاسی در روز، قرار دادن دوربین بر روی سرعت شاتر 1/320 با کمترین حد 1/160 است. اما این مسئله کاملا برای عکاسی در شب متفاوت است به گونه ای که در نواحی روشن ‌تر می توانید با سرعت شاتر 1/250 عکاسی کنید. اما ایده آل ترین حالت برای عکاسی در شب این است که سرعت شاتر را در 1/60 نگه دارید. اما برای عکاسی با این سرعت باید دست‌های شما کاملا ثابت و بدون لرزش باشد و فاصله‌ی کانونی وسیعی داشته باشید.

از آن جایی که هر چه قدر فاصله کانونی بیشتر باشد، سرعت شاتر برای حفظ شفافیت عکس نیز بالاست، به لنز واید نیاز دارید. علاوه بر این، لنز ۲۸ تا ۵۰ میلی‌متری و لنز پرایم سریع مثل لنز ۳۵میلی‌متری f/2 هم برای چنین حالتی مناسب است. البته فراموش نکنید که در عکاسی با این سرعت باید ایزوی خود را تا حد زیادی بالا ببرید. همانطور که می دانید تنظیمات ایزوی مناسب برای عکاسی در شب در دوربین‌های دیجیتالی بین ۱۶۰۰ تا ۶۴۰۰ است.

اصول عکاسی در شب با دوربین
  • به دنبال منابع نور اصلی بگردید

یکی دیگر از اصول عکاسی در شب با دوربین کانن، نور است. جدا از اینکه نور همیشه در عکاسی حرفه ای حرف اول را می زند، اهمیت وجود آن برای عکاسی در شب دو برابر می شود. به همین دلیل علاوه بر اینکه باید به مکان یا زمان عکاسی اهمیت ویژه ای بدهید، باید همیشه به دنبال منابع نور اصلی برای عکاسی حرفه ای در شب باشید. نکته حائز اهمیتی که باید در زمینه وجود نور برای عکاسی در شب به آن توجه ویژه ای داشته باشید، برخورد نور به سوژه ها است. بهترین حالت برای عکاسی در این حالت این است که پشت به منبع نور بایستید؛ چراکه با عبور سوژه‌ها، برخورد قوی نور و رنگ‌های جذاب آن را می‌توانید ببینید و بهترین عکاس ها را بگیرید.

  • از سوژه دور شوید تا به عنصری کوچک در چشم انداز شب تبدیل شود

عکاسان حرفه ای و بزرگی مانند کاپا بر این باور هستند که اگر عکس هایی که از سوژه مورد نظرتان گرفته اید به اندازه کافی خوب نیستند، یعنی اینکه به اندازه کافی به سوژه مورد نظر نزدیک نشده اید.

درصورتی که این مسئله در عکاسی در شب کاملا برعکس است؛ چراکه یکی از اصول عکاسی در شب با دوربین کانن این است که از سوژه مورد نظر دور شوید تا به یک عنصر کوچک در یک چشم انداز کلی تبدیل شود به این دلیل که پس‌زمینه‌ ها در شب زیباتر از روز هستند. از این رو بهترین ایده برای عکاسی در شب این است که مردم را به عنصر ثانویه‌ در چشم‌اندازی که دارید تبدیل کنید. دور بودن از سوژه ها برای عکاسی در شب، مزایایی هم به دنبال دارد که یکی از مهم ترین آن ها این است که وقتی از سوژه ها دور هستید نیازی به سرعت شاتر بالا ندارید.

  • هیستوگرام عکس های شب را به سمت طیف تاریک ببرید

یکی دیگر از اصول عکاسی در شب با دوربین کانن این است که باید سعی کنید هیستوگرام عکس های شب را به سمت طیف تاریک ببرید. درواقع باید در شب طوری عکاسی کنید که حس تاریکی و شب به بیننده منتقل شود؛ به گونه ای که عکس ‌ها با سایه ‌ها و نواحی تاریک همراه باشند.

بنابراین هیچ گاه نباید فراموش کنید که هیستوگرام عکس گرفته شده در شب باید به سمت طیف تاریک تمایل داشته باشد؛ چراکه وقتی عکسی را در شب براساس تنظیمات خودکار دوربین ثبت می کنید، دوربین به اشتباه نور زیادی به آن وارد می‌ کند و باعث می شود که تصویر روشن شود؛ به گونه ای که بیننده می تواند مانند روز همه ‌چیز را در آن ببیند و حس واقعی شب به او منتقل نمی ‌شود، این مسئله می تواند یک نقص بسیار بزرگ در عکس های شما باشد. برای اینکه با چنین مشکلی در عکاسی در شب مواجه نشوید، باید نوردهی یا اکسپوژر دوربین خود را کمی کاهش دهید.

در آخر به شما توصیه می کنیم مطلب ترفندهای عکاسی با دوربین کانن را مطالعه کنید تا ایده های خوبی برای عکاسی بگیرید.

Rate this post