اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی صدا می‌دهد؟ بررسی دلایل صدا دادن دستگاه کپی

آیا صداهای غیرعادی زیادی از دستگاه کپی خود می‌شنوید؟ صدا دادن دستگاه کپی به ویژه دستگاه کپی که مدت‌هاست از آن استفاده می‌شود، مسئله خیلی عجیبی نیست چراکه هر دستگاه کپی دیر یا زود به این مشکل دچار می‌شود. اما پیدا کردن دلیل صداهای ناهنجار و غیرعادی در دستگاه فتوکپی کار خیلی آسانی نیست چراکه این مشکل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که تصمیم داریم در ادامه این مطلب آن‌ها را بررسی کنیم. پس اگر شما هم با مشکل صدا دادن دستگاه فتوکپی کانن یا هر دستگاه کپی دیگری مواجه شده‌اید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

صدا دادن دستگاه کپی

دلایل صدا دادن دستگاه کپی کانن

همانطور که اشاره کردیم مشکل صدا دادن دستگاه کپی کانن و سایر دستگاه‌های کپی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. برخی از مهم‌ترین دلایلی که ریشه در بروز چنین مشکلی دارند شامل: تمام شدن تونر یا جوهر کارتریج دستگاه کپی متناسب با نوع آن، برخورد مگنت با بلید، خراب شدن کاغذکش و فرسوده شدن چرخ‌ دنده‌های دستگاه کپی می‌باشند. در ادامه تک تک این دلایل که موجب صدا دادن دستگاه فتوکپی می‌شوند را بررسی می‌کنیم.

  • اتمام تونر یا جوهر کارتریج

دستگاه‌‌های کپی براساس اینکه لیزری هستند یا جوهرافشان، از پودر تونر یا جوهر برای چاپ اسناد استفاده می‌کنند. درون مخزن کارتریج دستگاه کپی لیزری، پودر تونر ریخته می‌شود و درون کارتریج دستگاه کپی جوهرافشان، جوهر ریخته می‌شود. درواقع کارتریج، مخزن نگهدارنده تونر یا جوهر در دستگاه کپی است. زمانی که تونر کارتریج یا جوهر آن به اتمام می‌رسد، دستگاه کپی سر و صداهای زیادی از خود تولید می‌کند. البته اتمام تونر یا جوهر کارتریج با چاپ اسناد بی‌کیفیت یا چاپ صفحات سفید به خوبی مشخص می‌شود. بنابراین اگر در کنار شنیدن سر و صدای زیاد از دستگاه کپی شاهد چاپ اسناد به صورت بی‌کیفیت یا چاپ کاغذ‌ها به صورت سفید بودید، مطمئن باشید که تونر یا جوهر کارتریج دستگاه کپی شما تمام شده است. می‌توانید برای شارژ کارتریج دستگاه کپی کانن با نمایندگی کانن تماس بگیرید.

  • برخورد مگنت با بلید

یکی دیگر از دلایل صدا دادن دستگاه کپی برخورد مگنت با بلید این دستگاه است. مگنت یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه کپی است که با استفاده از خاصیت مغناطیسی خود، پودر تونر را به درام منتقل می‌کند، درام نیز پودر تونر را از مگنت گرفته و آن را بر روی کاغذ پخش می‌کند. پس از پایان پروسه چاپ، بلید وارد عمل می‌شود و پودر تونر اضافی که بر روی درام باقی مانده است را از روی آن پاک می‌کند. اگر بلید نباشد تا تونر اضافی روی درام را تمیز کند، درام خیلی زود خراب شده و از کار می‌افتد. گاهی‌اوقات مگنت فرسوده شده و در حین پروسه چاپ با بلید برخورد می‌کند و همین عامل موجب صدا دادن دستگاه فتوکپی کانن می‌شود. در این صورت راهی جزء تعویض مگنت وجود ندارد.

  • خراب شدن پیکاپ یا کاغذکش

خراب شدن پیکاپ رولر یا کاغذکش دستگاه کپی، یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل صدا دادن دستگاه کپی است. همانطور که از نام این قطعه پیداست، وظیفه کاغذکش این است که کاغذ را به درون دستگاه کپی بکشاند تا پروسه چاپ آغاز شود. البته پیکاپ رولر از سه قطعه شامل: بخش ورودی، بخش میانی و بخش خروجی تشکیل شده است که بخش ورودی آن وظیفه کشیدن کاغذ به داخل دستگاه کپی، بخش میانی آن وظیفه رد و بدل کردن کاغذ بین بخش ورودی و خروجی و بخش خروجی نیز وظیفه خارج کردن کاغذ از دستگاه کپی را برعهده دارد. خراب شدن هر یک از این بخش‌‎ها می‌تواند در تولید صداهای غیرعادی در دستگاه کپی نقش داشته باشد.

  • فرسوده شدن چرخ‌ دنده‌های دستگاه کپی

و اما آخرین دلیلی که می‌تواند منجر به صدا دادن دستگاه کپی شود فرسوده شدن چرخ دنده‌های این دستگاه است که پس از چندین سال استفاده از دستگاه کپی امری بدیهی است. خوشبختانه می‌توان با روغن‌کاری چرخ دنده‌ها مشکل صدا دادن دستگاه فتوکپی را حل کرد. پس اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شدید بهتر است چرخ دنده‌های دستگاه کپی خود را روغن‌کاری کنید. اگر با این کار مشکل صدا دادن دستگاه شما برطرف نشد با نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی کانن تماس بگیرید تا تکنسین‌های این مرکز در آدرس موردنظر شما حاضر شده و به عیب‌یابی این دستگاه بپردازند.

Rate this post