اشتراک گذاری

راهنمای جامع خرید فون‌های عکاسی

برای تکمیل تجهیزات عکاسی یک استودیو، خرید فون های عکاسی یکی از مهمترین مراحل است. خرید فون های عکاسی می تواند محدودیت های استودیوی عکاسی شما را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این بسیاری از بلاگرها و تهیه کنندگان محتوای شبکه های اجتماعی نیز برای تهیه ویدئوهای جذاب تر و با کیفیت تر به این نوع از تجهیزات عکاسی نیاز دارند. اما باید در نظر داشت که خرید فون‌های عکاسی، کار ساده ای نیست. نوع و جنس فون عکاسی می تواند تاثیر زیادی در نور و کیفیت نهایی داشته باشد. علاوه بر این، آسیب پذیری  برخی از انواع فون می تواند به هدر رفت هزینه و سرمایه نقدی شما شود. به همین دلیل توصیه می کنیم تا پیش از خرید فون های عکاسی، این راهنمای جامع خرید فون عکاسی را مطالعه کنید.

خرید فون های عکاسی

خرید انواع فون های عکاسی

فون های عکاسی را بنا به معیار های مختلف از قبیل جنس تولید، قابلیت حمل، واکنش به نور و یا امکان تغییر رنگ و طرح آن در ویرایش عکس به دسته های مختلف تقسیم کرد. اما در این مقاله به بررسی انواع فون به عنوان بخشی از راهنمای جامع خرید فون های عکاسی، بر اساس جنس تولید می پردازیم. به طور کلی می توان فون های عکاسی را به این موارد تقسیم کرد:

  • فون پارچه بافته شده
  • پارچه مخمل یا یا ولوت Velvet
  • فون کاغذی
  • فون وینیل
  • فون نقاشی یا اکریلیک
  • فون شطرنجی یا بافته نشده
  • پرده کروماکی یا پرده سبز

فون پارچه بافته شده

فون پارچه بافته شده از جنس های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شود. این فون ها ممکن است از پارچه کتان، کرباس، برزنت،  و یا پارچه پشت نما Muslin و … تهیه شده باشد. این فون ها به صورت تک رنگ یا مونوکروم عرضه می شوند و در عکاسی پرتره کاربرد فراوانی دارند. در خرید فون‌های عکاسی، متناسب با کارکرد شما، امکان خرید نوع مات و یا براق این فون وجود دارد.

البته در نظر داشته باشید که نوع براق، به علت برق زدن در نور فلاش و یا نور پردازی میتواند در عکس حالتی درخشان از خود ایجاد کند و ذهن بیننده را در عکس از سوژه به سمت خود منحرف کند. نمونه های مات این مشکل را ندارند. تفاوت دیگر این دو فون، کنتراست رنگی است که ایجاد می کنند. در کل فون ها دائماً در معرض کثیفی هستند و قابلیت شستشو می تواند بسیار پر کاربرد باشد. اما نصب مجدد این فون ها بی دردسر نیست و می تواند شما را به زحمت بیاندازد.

بیشتر بخوانید: بهترین دوربین های عکاسی پرتره 

پارچه مخمل یا  یا ولوت Velvet

نوع مشخصی از فون پارچه ای، پارچه مخمل است که دارای بافت کرکی است. این پارچه ممکن است از ابریشم، پنبه، کتان و یا پشم تولید شود. با توجه به بافت این پارچه و فرایند سخت تولید آن، جزء فون های گران قیمت در بازار محسوب می شود. لطافت، نرمی و انعطاف از ویژگی های این پارچه است. نکته ای که باید در خرید این محصول در نظر بگیرید، دو نوع طبیعی و مصنوعی آن است.

در نمونه مصنوعی، بافت کرکی پارچه با استفاده از چسب نه چندان مقاوم بر روی تار و پود پلاستیکی چسبانده می شود و در طی مدت استفاده دچار کچلی می شوند. یعنی این ذرات از تار و پود اصلی جدا شده و پارچه بافت مخملی خود را از دست می دهد.  استفاده از این فون ها به دلایل مختلف با دردسر های فراوانی همراه است. سریع کثیف شدن، پرز ناشی از این پارچه و نظافت استودیو و شستشوی آن، می تواند زحمت زیادی را به شما تحمیل کنند. به همین دلیل در خرید فون‌های عکاسی، این نوع از فون صرفاً برای شرایط خاص انتخاب می شود. 

 

فون کاغذی

کاغذ بدون درز یا غون کاغذی Seamless، به شکل رول ارائه می شوند. همانطور که از نام آن انتظار می رود، این فونها از دوام بالایی برخوردار نیستند، اما کیفیت بالایی را برای عکاسی ارائه می دهند. نکته جالب دیگر در رابطه با فون های کاغذی، رنگ بندی های متنوع این فون هاست. به علت خرابی زودهنگام قسمت هایی از فون که در زیر پا قرار می گیرند، این فون ها در رول هایی با طول بلند (11 متری در اندازه متوسط) ارائه می شوند تا در هنگام خرابی قسمت زیر پا، آن را برش داده و قسمت سالم مجدداً به زیر پای سوژه کشیده شود. علی رغم ترجیح عکاسان حرفه ای برای استفاده از این نوع فون، قیمت بالای آن و همچنین کمیاب بودن آن انتخاب را با مشکل مواجه میکند.

برای درک بهتر جنس این فون بهتر است کاغذ های اشتنباخ  را به یاد بیاورید، منتها بدون بافت خشن آن. همچنین نباید این نکته را در رابطه با فون های کاغذی فراموش کنیم که برخی از مدل های این فون ها، با طرح و یا بافت ارائه می شوند که با کمی صحنه آرایی استودیو و تطبیق آن با محیط طرح فون، می توان عکس های جالبی را در فضای محدود استودیو خلق کرد. توصیه می کنیم برای مقایسه بهتر، در ادامه راهنمای جامع خرید فون های عکاسی، به مطالعه درباره دیگر انواع فون ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: پس زمینه در عکاسی چه اهمیتی دارد؟

فون وینیل

فون وینیل، از جنس پلاستیک ساخته شده که یک ویژگی مشخص و کاربردی دارد. در این نوع از فون خبری از انعکاس نور فلاش به شکل نقاط نورانی نیست. به همین دلیل به آنها فون های وینیل بدون انعکاس نقطه‌ای یا  Glare-Free Vinyl گفته می شود. این فون ها یکی از گرانترین مدل های موجود در بازار هستند. بافت مستحکم و ضد چروک این فون، شستشوی راحت با یک اسفنج و آب و نصب آسان ویژگی هایی هستند که آن را از فون های دیگر متمایز می کند و آن را به یکی از بهترین گزینه ها در خرید فون های عکاسی تبدیل می کند. 

فون نقاشی یا اکلریک

منظور همان بوم نقاشی است. از این فون ها در عکاسی های قدیمی استفاده زیادی می شد. این فون ها با استفاده از رنگ اکلریک و به سفارش شما نقاشی می شوند تا بک گراند مورد نظر شما را برای عکس ایجاد کنند. البته این روزها کمتر کسی در خرید فون های عکاسی، به سراغ فون های اکلریک می رود.

فون شطرنجی یا بافته نشده

این فون ها که در زبان انگلیسی به عنوان فون های NON-WOVEN شناخته می شوند، از اتصال و دوخت تکه های مختلف در کنار هم شکل می گیرند. این اتصال می تواند از طریق دوخت، چسب یا حرارت شکل می گیرد تا یک سطح کامل را ایجاد کنند. شما در این فون ها یا مشکل انعکاس نور مواجه نیستید و می توانید از آن برای خلق عکس های صنعتی و تبلیغاتی استفاده کنید. این یکی از کاربردی ترین انتخاب های شما در خرید فون های عکاسی است.

پرده کروماکی

عجیب نیست که در راهنمای جامع خرید فون های عکاسی به سراغ پرده سبز یا کروماکی برویم. پرده کروماکی یا پرده سبز برای ایجاد جلوه های ویژه و یا پس زمینه در کامپیوتر استفاده می شود. یکی از ویژگی های مهمی که در خرید این پرده ها لحاظ می شود عدم انعکاس نور است. به همین دلیل پرده های شطرنجی به رنگ سبز یا آبی می تواند برای این کار مناسب باشد. امروزه از این پرده ها در خلق ویدئو های حرفه ای برای شبکه های اجتماعی استفاده زیادی می شود. با استفاده از پرده سبز شما می توانید مشکل محدودیت در دکور استودیو را در ویدئوهای مخصوص شبکه های اجتماعی از بین ببرید.

فون عکاسی پرتابل و ثابت

در این بخش از راهنمای جامع خرید فون های عکاسی، به بررسی فون های ثابت و پرتابل می پردازیم. اگر  می خواهید عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال کنید، در نظر داشته باشید که استودیوی عکاسی شما، تنها محل برای عکاسی نیست. ممکن است به دنبال عکاسی در فضای باز و استفاده از نور طبیعی باشید و یا بنا به سفارش مشتری خود، قصد عکاسی در محل مورد نظر او را داشته باشید. در این مواقع جا به جایی فون عکاسی نصب شده بر روی دیوار و یا ریل زنجیری یا بریل برقی، مخرب، وقت گیر و در عمل غیر ممکن است. به همین دلیل در دسترسی به فون عکاسی پرتابل می تواند کمک زیادی برای بهبود نتیجه نهایی عکاسی داشته باشد. این فون های عکاسی با تا شدن به اندازه ای حدود یک سوم اندازه واقعی خود در می آیند.

بیشتر بخوانید: آموزش اصول عکاسی در شب

چگونه فون مناسب را انتخاب کنیم؟

اولین نکته ای که باید در بخش نتیجه گیری راهنمای جامع خرید فون های عکاسی، به آن اشاره کنیم، این است که در عکاسی حرفه ای تکیه تنها به یک فون کار عاقلانه ای نیست و متناسب با شرایط مختلف باید از فون های مختلف استفاده کرد. نگهداری و دوام و طول عمر این فون ها متفاوت است و به همین دلیل باید متناسب با نوع و میزان کاربری به فونی با دوام مناسب و کیفیت مطلوب رجوع کنید. اگر به دنبال فونی با نتیجه عالی هستید و قیمت برای شما مهم نیست، گرانترین فون، یعنی فون وینیل یکی از بهترین گزینه هاست. اما اگر به دنبال استفاده از پرده کروماکی و جلوه های ویژه هستید، می توانید به سراف فون شطرنجی بروید.

فون های پارچه ای با قابلیت شستشو و قیمت معقول تر می تواند انتخاب مناسبی برای کاربرانی باشد که به دنبال تنوع رنگ و طرح هستند. البته در این صورت باید تحمل شستشو و نصب مجدد و پر زحمت آن را داشته باشید. فون ههای کاغذی کاربری بسیار ساده ای دارند و کیفیت عکس در آنها بسیار بالاست، اما برخلاف فون های وینیل براحتی تخریب شده و در عمل مصرفی هستند و شما برای تهیه مجدد مجبور به پرداخت هزینه زیادی می شوید. دقت کنید که میزان بازتاب نور نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در کیفیت عکس داشته باشد.

Rate this post