اشتراک گذاری

مارتین والتز از شکار لحظه‌ها در عکاسی خیابانی می‌گوید

یک عکاس حرفه‌ای، عکاسی است که بتواند لحظه‌های ناب و بی‌تکرار را که خیلی سریع اتفاق می‌افتند، شکار کند. عکاسی خیابانی دنیایی پر از لحظات تکرارنشدنی را پیش روی عکاسان قرار می‌دهد. البته هر عکاسی از پس شکار لحظه‌ها در عکاسی خیابانی برنمی‌آید چراکه باید از تکنیک‌های خاصی برای انجام این کار استفاده کرد. اگر به دنیای عکاسی و یادگیری تکنیک‌ های عکاسی خیابانی علاقه دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب که از زبان مارتین والتز؛ عکاس حرفه‌ای برلینی نوشته شده است با ما باشید.

عکاسی خیابانی

عکاسان در عکاسی خیابانی، 99 درصد اوقات شکست می‌خورند اما چرا؟

مارتین والتز یک عکاس حرفه‌ای اهل برلین است که موسس گروه عکاسی شهری برلین 1020 نیز می‌باشد. البته مارتین والتز تنها به کار عکاسی مشغول نیست؛ این عکاس حرفه‌ای به نویسندگی و آموزش نیز می‌پردازد. مقاله زیر از زبان مارتین والتز نوشته شده است که به ارائه نکات کلیدی درمورد عکاسی خیابانی می‌‌پردازد. اکثر عکس‌های خیابانی من بد می‌افتند و ایراداتی مانند: دور بودن سوژه، مات بودن زمینه، تار شدن عکس، خارج بودن سوژه از کادر، انتخاب نامناسب سوژه و … دارند. البته اکثر عکاسان خیابانی نیز مانند من 95 الی 99 درصد شکست در عکاسی خیابانی را تجربه می‌کنند اما من با عکس‌هایم در پایان روز کنار می‌آیم. زمانی که به خانه می‌روم تک تک عکس‌هایم را به دقت بررسی می‌کنم و گاهی اوقات از خودم می‌پرسم چرا این عکس را گرفتم؟ چرا عکسم درست از آب درنیامد؟ دفعه بعد باید چکار کنم؟

با پرسش اینگونه سوالات از خودم، فرصت‌های یادگیری زیادی را فراهم می‌کنم تا بتوانم دفعه بعدی در عکاسی خیابانی، عکس‌های بهتری بگیرم. البته برای عکس‌هایی که از دستشان می‌دهم اوقات سختی را پشت سر می‌گذارم و دائم از خودم دلیل از دست دادن آن‌ها را می‌پرسم و با خود می‌گویم: آن عکس را از دست دادم چون زیادی کند بودم، متمرکز نبودم یا هر چیز دیگری که آن لحظه مانع من شد تا یک عکس بی‌نظیر بگیرم. درواقع مشکل اکثر عکاسان که عکس‌های خیابانی آن‌ها با شکست مواجه می‌شود کند بودن، عدم تمرکز و مشغولیت فکری است.

گرفتن عکس بد از عکس نگرفتن بهتر است

زمانی که شما عکس بدی را ثبت می‌کنید با بررسی آن می‌توانید به ایرادات خود پی ببرید و دفعه بعد آن اشتباهات را تکرار نکنید اما اگر همینطور صبر کنید و کند باشید و درنهایت نتوانید هیچ عکسی بگیرید، هیچ وقت نمی‌توانید اشتباهات خود را در عکاسی خیابانی در دنیای مدرن پیدا کنید. من همیشه تنظیمات دوربینم را روی حالت خودکار و سرعت بالا قرار می‌دهم تا هیچ لحظه نابی را از دست ندهم.

سوژه‌های عکاسی منتظر شما نمی‌مانند

هر عکاسی می‌تواند سر حوصله و با دقت بالا، یک عکس بسیار خوب بگیرد اما این شرایط در عکاسی خیابانی وجود ندارد چراکه در عکاسی خیابانی عکاس به دنبال ثبت لحظه‌های ناب است که خیلی سریع اتفاق می‌افتند و تکرار نمی‌شوند. بنابراین در عکاسی خیابانی سوژه‌های عکاسی منتظر شما نمی‌مانند از این‌رو خیلی باید سریع عمل کنید. یادم می‌آید که یکبار با همسرم برای شام بیرون رفته بودیم که باران شدید ما را غافلگیر کرد و من شروع به عکاسی کردم. بین عکس اول و آخر من از باران تنها یک دقیقه و 11 ثانیه فاصله وجود داشت.

نمایندگی مجاز کانن

نمایندگی مجاز کانن تخصصی‌ترین مرکز ارائه‌دهنده تمامی دستگاه‌ها و محصولات کانن است که با برخوردار بودن از کارشناسان و تکنسین‌های خبره، خدمات فروش، پس از فروش و تعمیرات تخصصی انواع دستگاه‌‎های کانن را به کاربران ارائه می‌دهد. اگر شما هم قصد خرید یا تعمیرات تخصصی هر یک از دستگاه‌های کانن را دارید می‌توانید به یکی از شعب این مرکز مراجعه کنید.

Rate this post