اشتراک گذاری

دلایل و راهکارهای خاموش شدن پروژکتور

خاموش شدن پروژکتور ، مشکلی نگران کننده است که البته دلایل زیادی دارد. گاهی این مشکل، بسیار ساده تر از آنچه تصور می کنید برطرف می شود. گاهی هم باید برای حل این ایراد، قطعاتی را ترمیم کرده و یا تعویض نمود. اگر با این مشکل مواجه شده و به دنبال راهکار هستید، ادامه مطلب را دنبال کنید. ما ضمن بررسی دلایل خاموشی پروژکتور، روش های ترمیم و برطرف کردن این مشکل را نیز به شما معرفی می کنیم. اگر متوجه شدید که ایراد از قطعات داخلی پروژکتور بوده و نیاز به ترمیم آنهاست، تیم تعمیر ویدئوپروژکتور در نمایندگی کانن مرکز سخت افزار ایران، تا ترمیم کامل دستگاه کنارتان هستند.

خاموش شدن پروژکتور

دلایل خاموش شدن پروژکتور

عوامل بسیاری موجب خاموش شدن ویدئو پروژکتور کانن و دیگر برندها می شوند. در این حالت باید به دنبال دلایل نرم افزاری یا سخت افزاری بود که در دسته بندی های زیر، طبقه بندی می شوند:

بیشتر بخوانید: تعمیر خرابی تصویر پروژکتور کانن

خرابی تایمر حالت انتظار (Standby Mode)

 یکی از دلایل اصلی خاموشی پروژکتور، خرابی تایمر انتظار است. بیشتر ویدئو پروژکتورها تنظیماتی برای حالت Standby و یا خاموش شدن دستگاه دارند. اگر پروژکتور به مدت طولانی روشن بوده و کار نکند، خود به خود خاموش می شود تا لامپ آسیب نبیند.

اگر تنظیمات سیستم تایمر به درستی انجام نشده باشد، ممکن است دستگاه به طور ناگهانی و بدون دلیل خاصی خاموش شود. بد نیست سری به تنظیمات این بخش زده و در صورت نیاز، آن را اصلاح نمایید. همچنین می توانید تایمر را غیرفعال کنید؛ در این صورت، بهتر است گاهی پروژکتور را به صورت دستی خاموش کنید تا دستگاه استراحت کرده و لامپ در معرض آسیب دیدگی قرار نگیرد.

مشکلات کابل و پریز برق

گاهی مشکلات موجود در کابل یا پریز برق، باعث خاموش شدن پروژکتور کانن و دیگر برندها می شوند. مثلا ممکن است بر اثر استفاده طولانی مدت از دستگاه و بالا رفتن حرارت کابل برق یا سیم کشی پریز، جریان برق به دستگاه قطع شده باشد. پس بد نیست که از سالم بودن کابل برق و پریز هم مطمئن شوید. پیشنهاد می دهیم برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، از محافظ برق برای ویدئو پروژکتور خود استفاده کنید.

خرابی مین برد و برد پاور

مهم ترین دلیل خاموشی پروژکتور، خرابی و از کار افتادن مین برد و برد پاور است. ویدئو پروژکتورها در حین کار و بخصوص در صورت کار برای ساعت های طولانی، حرارت زیادی تولید می کنند. این حرارت زیاد، در کنار عاملی مانند نوسانات برق، بعضا به مدار تغذیه یا مین برد فشار وارد کرده و موجب سوختن یا خرابی آنها می شود. در این صورت باید به یک مرکز معتبر تعمیر پروژکتور مراجعه کنید تا دستگاه به صورت تخصصی، عیب یابی و ترمیم شود. معمولا مشکل با تعمیر یا تعویض برد پاور و مین برد، برطرف می شود.

حرارت بالای لامپ ویدئو پروژکتور

گاهی پروژکتور، تنها به دلیل افزایش دمای لامپ، خاموش می شود. در بخش های قبل اشاره کردیم که اگر دمای پروژکتور به صورت غیر عادی افزایش پیدا کند، برای محافظت از لامپ، دستگاه خاموش می شود. عوامل دیگری همچون وجود گرد و غبار و استفاده طولانی مدت هم باعث افزایش حرارت لامپ و خاموش شدن دستگاه می شوند.

مسدود شدن فیلتر های پروژکتور

خاموش شدن پروژکتور، گاهی ناشی از انسداد فیلترهای گرد و غبار این دستگاه است. اگر این فیلترها بسته شوند و گرد و خاک وارد دستگاه شود، گردش هوا به درستی انجام نمی شود. در نتیجه، دمای داخل دستگاه افزایش یافته و لامپ در معرض آسیب دیدگی قرار می گیرد. در این شرایط، پروژکتور خاموش می شود و این اتفاق، تا وقتی که محفظه ها را تمیز کنید، تکرار می شود.

بیشتر بخوانید: چرا تصویر پروژکتور کانن تار است؟

رفع مشکل خاموش شدن ویدئو پروژکتور کانن

با توجه به دلیل خاموش شدن پروژکتور، روش های مختلفی برای حل کردن این مشکل وجود دارد. پیش از هر چیز بهتر است فیلترهای دستگاه را هر چند ماه یکبار تمیز کرده و در صورت نیاز، آنها را تعویض نمایید. همچنین همیشه از محافظ برای وصل کردن پروژکتور به برق استفاده کنید تا نوسانات برق روی آن تاثیر نگذارند.

اما برای حل مشکل خاموش شدن ویدئو پروژکتور، بهتر است از یک تعمیرکار حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید. تکنسین های تعمیرات پروژکتور ضمن تعمیر یا تعویض قطعاتی همچون برد اصلی، پاور و لامپ، مسئله را به صورت ریشه ای حل می کنند. گاهی نیازی به تعویض قطعات داخلی نیست و مشکل با تعویض کابل برق، برطرف می گردد.

 

4/5 (3 امتیاز)