اشتراک گذاری

ترفند های عکاسی در نور کم  

عکاسی در محیط کم نور یک موضوع چالش بر انگیز برای عکاسان میباشد. این موضوع برای عکاسی در ساعات طلایی یا غروب خورشید صدق نمیکند بلکه مربوط به عکاسی در محیط های بسته ی کم نور میشود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت دوربین های عکاسی و افزایش تنظیمات و قابلیت های این دستگاه ها ، تکنیک های تخصصی و عمومی زیادی وجود دارند که به ما در عکاسی در محیط های کم نور کمک ویژه ای میکنند. در این مقاله از نمایندگی کانن با ما همراه باشید تا تکنیک های این کار را بررسی کنیم.

ترفند های عکاسی در نور کم

10  تکنیک تخصصی عکاسی در نور کم

عکاسی در نور کم چالش برانگیز است ممکن است فکر کنید بهتر است تا روز بعد ، برای عکاسی منتظر بمانید. اما اگر به نور خاصی جلب شده اید، به آن وفادار بمانید و با استفاده تنظیمات و تجهیزات تصاویر مورد نظر را دریافت کنید. در اینجا ده تکنیک تخصصی برای عکاسی در محیط های کم نور شرح داده می شود.

1 . تغییر ISO برای عکاسی در نور کم

یک نکته و قاعده ی اصلی درباره ی عکاسی در نور کم این است که حدالامکان ISO دوربین خود را در پایین ترین حالت ممکن قرار دهید. بطور کلی عکاس های آماتور با افزایش ISO سعی میکنند عکس های بهتری در محیط های کم نور دریافت کنند. در صورتی که بالا بودن ISO به تصاویر خروجی شما نویز اضافه کرده و از کیفیت کلی کار میکاهد.

البته در دوربین های قدیمی تر بالا بودن این فاکتور ممکن است به شما در دریافت تصویر واضح تر کمک کند اما در دوربین های پیشرفته تر مانند دوربین های DSLR این موضوع برعکس باشد. یک نکته بسیار مهم در دوربین های قدیمی تر این است که وجود نویز در تصاویر ممکن است بهتر از تاریک بودن آن ها باشد ، زیرا شما میتوانید در فرآیند ویرایش نویز موجود در تصویر خروجی خود را از بین ببرید اما رفع کردن تاریکی تصاویر ممکن نیست.

2 . کاهش سرعت شاتر

 یکی دیگر از ترفند های عکاسی در نور کم ، کاهش سرعت شاتر میباشد ، زیرا هرچه سرعتر شاتر شما کمتر باشد نور بیشتری وارد دوربین میشود و در نتیجه تصاویر دریافتی نیز از نور مطلوبی برخوردار خواهند بود. نکته ی دیگری که در این رابطه نیاز است که مورد بررسی قرار دهید این است که سرعت شاتر دوربین خود را کمتر از 125.1 در ثانیه نکنید. زیرا در صورت کمتر شدن سرعت شاتر تصاویر خروجی بدلیل لرزش طبیعی دست تار و بی کیفیت خواهند بود. راه حل ساده برای رفع این مشکل استفاده از یک ترایپاد است. هنگام استفاده از ترایپاد میتوانید سرعت شاتر دستگاه خود را در هر میزان که مایل بودید کاهش دهید. محاسبه تعداد شات دوربین هم به شما کمک می کند، تنظیمات لازم را به درستی انتخاب کنید.

3 . اضافه کردن فلاش

 قطعا یکی از مهم ترین راهکار های عکاسی در نور کم ، استفاده از فلاش هنگام عکاسی میباشد. البته نور زیادی که فلاش در محیط های کم نور ایجاد میکند ، ممکن است عکاسی را برای شما سخت کند.

4 . استفاده از نور یا بازتابنده 

 اگر محیطی که در آن عکاس میکنید خیلی تاریک است ، استفاده از نور در محیط شما میتواند برای شما کارساز باشد. با این حال نیاز است توجه زیاد به محل قرار گیری نور خود داشته باشید زیرا با ایجاد سایه های جدید میتواند تصویر خروجی را خراب کند. بهترین محل قرار گیری نور ، قرار گیری در کنار منبع نور اصلی شما میباشد که باعث میشود سایه ی جدیدی ایجاد نکند. در نظر داشته باشید که نور ها در رنگ های متفاوتی وجود دارند و نیاز است حتما هم رنگ با منبع نور اصلی باشد زیرا عدم تطابق رنگ نور باعث اختلال در تصاویر خواهد شد. درصورتی که نور شما زیاد است استفاده از بازتابنده در کاهش میزان سطح نور کمک ویژه ای خواهد نمود.

5 . استفاده از لنز

 یکی دیگر از ترفند های عکاسی در نور کم استفاده از لنز ها میباشد که در محیط های کم نور میتواند کاملا کمک کننده باشد و تصاویر بی کیفیت و کم نور غیرقابل استفاده را به تصاویر باکیفیت و با خروجی با کیفیت تبدیل کند. بیشتر لنز ها میتوانند به تنظیمات 2.8f ارتقا پیدا کنند. و این به معنی بیشتر شدن نور در تصاویر دریافتی میباشد. و همچنین این امکان را برای شما فراهم میسازد که با بالا بردن سرعت شاتر تصویر واضح و بدون لرزشی را داشته باشید.

6 . تثبیت تصاویر در نور کم

 بسیاری از بنز های تثبیت کننده به شما کمک میکنند که تصاویر بدون لرزش داشته باشید. این ترفند عکاسی در نور کم به شما کمک میکند تا با استفاده از لنز های VR ( تثبیت کننده ) بتوانید نور مورد نظر را داشته باشید و بدون لرزش از سوژه ی مورد نظر خود عکاسی کنید. تثبیت تصویر بر اساس لنز به کار رفته میباشد و دارای یک عنصر شناور است که توسط ریموت الکترونیکی کنترل میشود. این راهکار به شما کمک میکند تا با کاهش سرعت شاتر دوربین خواهد نور بیشتری در محیط های کم نو داشته باشید.

 7. عکاسی در فرمت RAW

عکاسی در فرمت RAW به شما کمک میکند که در ویرایش تصاویر از امکانات بیشتری برخوردارد شوید و این موضوع درمحیط های کم نور نیز صدق میکند. در فایل های RAW دوربین شما جزئیات بیشتری نصب به فایل های JPEG نگه داری میکند. وجود جزئیات بیشتر کیفیت عکس را در بخش ویرایش بالاتر میبرد.

8 . ویرایش توسط برنامه های تخصصی

 یکی از اصلی ترین ترفند های عکاسی در محیط های کم نور استفاده از برنامه های ویرایش یا ادیت پس از عکاسی میباشد. برنامه های ویرایش عکس ها به شما کمک میکنند تا با استفاده از جزئیات موجود تصویر خروجی خود بهبود بخشیده و تصاویر با نور استاندارد داشته باشید. در ادیت شما قادر به تنظیم نور ، سایه ها و نویز تصاویر خواهید بود.

ویرایش تخصصی عکس

9 . پیدا کردن نقطه ی فوکوس

 یکی از مشکلات عکاسی در نور کم پیدا نکردن یا اشتباه در فوکوس کردن دوربین میباشد. علت این اتفاق این است که بدلیل کم بودن نور و لرزش های دست ، سوژه ی عکاس به درستی در تنظیمات فوکوس خودکار پیدا نمیشود و این موضوع باعث میشود تا تصاویر دریافتی تماما تار یا کم نور باشند. جهت رفع این مشکل باید دوربین خود را روی ترایپاد قرار داده و به منعکس کردن نور روی سوژه ، فوکوس دقیق را داشته باشید و تنظیمات فوکوس از حالت خودکار به حالت دستی مشکلات عوض شدن یا تغییر فوکوس را رفع کنید.

این مقاله را از دست ندهید: آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

10 . تنظیمات رنگ برای عکاسی در نور کم

 یک عنصر مهم دیگر که نیاز است به آن توجه ویژه ای داشته باشید ، دمای نور تصویر میباشد که در محیط های کم نور باز ممکن است کار را برای شما در دریافت تصاویر مشکل کند. جهت رفع این موضوع میتوانید یا از طریق تنظیمات خود دوربین عکاسی دمای رنگ محیط را تنظیم نمایید و هم میتوانید از این اقدام را از طریق برنامه های ویرایش و ادیت عکس برطرف کنید.

موارد عمومی برای عکاسی در محیط های با نور کم

10 مورد تخصصی عکاسی در نور کم که برای شما عنوان شد میتوانند در همه ی دوربین ها صادق نباشند و معمولا با رعایت چند مورد از آنها میتوانید تصاویر باکیفیتی در نور کم نیز دریافت کنید. اما موارد عمومی نیز وجود دارند که باید آن ها را رعایت نمایید. این موارد عبارت اند از :

  • استفاده از دوربین با عملکرد و کیفیت بالا : دوربین های با کیفیت و مجهز به سنسور و حسگر های حساسیت با نور باعث میشوند که بتوانید حتی در کم نور ترین محیط ها نیز تصویر خوبی داشته باشید.
  • استفاده از لنز با دیافراگم باز : باز بودن دیافراگم لنز باعث میشود که نور بیشتری به دوربین وارد شود ، عمق میدانی کمتری داشته باشید و در نتیجه تصاویر شفاف ترین در نور کم دریافت کنید.
  • استفاده از حالت دستی یا Manual Mode : در دوربین هایی که قابلیت تنظیم دستی دارند ، میتوانید با تنظیمات سرعت شاتر ، دیافراگم و ISO تصویر روشن تری را دریافت کنید.
  • تنظیمات تعادل سفیدی یا White Balance : بسته به نوع نور موجود ( طبیعی یا مصنوعی ) تنظیمات تعادل سفیدی را تغییر دهید تا رنگ ها زنده تر باشند.

اکنون که نکته های تنظیمات دوربین در عکاسی در نور کم را دارید، میتوانید مجموعه ای از انتخاب ها را داشته باشید تا حداکثر از محیط عکاسی در نور کم خود بهره بری کنید و همچنین ایده های جدیدی را ایجاد کنید.

5/5 (1 امتیاز)