اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • نحوه محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی و بررسی عملکرد آن

نحوه محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی و بررسی عملکرد آن

یکی از کارهای ضروری که عکاسان باید برای حفظ و نگهداری دوربین های عکاسی شان انجام دهند، محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی است. تعداد شات دوربین در واقع تعداد بارهایی است که پرده شاتر در دوربین عکاسی باز و بسته می شود تا یک عکس بگیرد. بنابراین هر شات مساوی با یک بار عکس گرفتن است. با این کار کاربران می توانند تعیین کنند که چه مدت زمانی از کارکرد دستگاه می گذرد و دوربین عکاسی چقدر کار کرده است.

در نتیجه با تعیین تعداد شات دوربین عکاسی و بررسی عملکرد شاتر می توانند برای سرویس آن اقدام کنند. سیستم شاتر در واقع بخش مکانیکی دوربین عکاسی است و قطعا بعد از گذشت مدت زمانی عملکرد آن دچار مشکل می شود. در نتیجه برای افزایش بازدهی دوربین عکاسی باید با سرویس به موقع شاتر کارکرد آن را بهبود بخشید. با بررسی عملکرد شاتر و میزان کارکرد آن می توان مشخص کرد که چه زمانی به سرویس دوربین نیاز است. در این جا به بررسی ضرورت محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی و شیوه های انجام این کار می پردازیم.

نحوه محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی

چرا محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی ضرورت دارد؟

همان طور که گفته شد شاتر جزو قطعات مکانیکی در دوربین های عکاسی است. این قطعه در هر دوربین بسته به مدل و برندی که دارد یک عمر مفید مشخص دارد و بعد از یک تعداد شات مشخص عمر مفید آن به پایان می رسد. با نزدیک شدن به پایان عمر مفید شاتر، عملکرد آن افت می کند.

زمانی که شاتر ضعیف می شود و عمر مفید آن به اتمام می رسد، عکاسی کردن با دوربین به مشکل بر می خورد و نمی توان با دوربین عکاسی کرد. بنابراین باید با محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی، عملکرد شاتر را بررسی کرد تا بتوان در زمان مناسب آن را سرویس و تعمیر کرد. یکی دیگر از زمان هایی که به برآورد و تعیین تعداد شات دوربین عکاسی نیاز است زمانی است که قصد خرید یک دوربین دست دوم را داشته باشید. برای این منظور با تعیین عمر شاتر می توان میزان کارکرد آن را بررسی کرد.

بررسی عمر مفید شاتر به صورت آنلاین

در اولین اقدام قبل از محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی باید عمر مفید شاتر را در هر دوربین تعیین کرد. برای تعیین این مهم می توان با جست و جوی نام و مدل دوربین در اینترنت یا وب سایت سازنده آن، عمر مفید شاتر را تعیین کرد. نکته مهم این که حتی گاهی اوقات این عدد با واقعیت فرق دارد و ممکن است عمر آن کمتر یا حتی گاهی نیز بیشتر باشد. با تعیین عمر مفید شاتر می توان بعد از محاسبه این که هر تعداد عکس گرفته شده با دوربین چند شات است و چقدر از عمر شاتر گذشته در خصوص آن تصمیم گرفت.

محاسبه کارکرد شاتر در دوربین های کانن

اگر از کاربران دوربین های کانن باشید روش های معمول برای بررسی کارکرد شاتر تنها در خصوص برخی از مدل های 1DX کاربرد دارد. برای سایر مدل ها جهت محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی می توان از روش های زیر استفاده کرد:

ارزیابی عملکرد شاتر با نرم افزار

استفاده از نرم افزارهای اختصاصی برای ارزیابی و بررسی عملکرد شاتر؛ در این خصوص می توان از دو نرم افزار اختصاصی شرکت آستروجارگون برای بررسی عملکرد شاتر استفاده کرد. این نرم افزارها هم برای کاربران مک و هم ویندوز وجود دارند. کاربران می توانند با نصب نرم افزار روی سیستم، دوربین را به وسیله کابل مخصوص آن به لپ تاپ وصل کرده و با اجرای نرم افزار محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی کانن خود را انجام دهند.

محاسبه شات دوربین عکاسی کانن با نرم افزار Magic Lantern

سومین روشی که برای تعیین تعداد شات دوربین عکاسی کانن وجود دارد، استفاده از نرم افزار Magic Lantern است. این نرم افزار به صورت مستقیم روی دوربین نصب می شود و مانند یک پلاگین به کاربران برای ارزیابی عملکرد شاتر کمک می کند.

 این نرم افزار در واقع روی کارت حافظه دوربین نصب می شود و می توان با آن کارهای مختلفی را انجام داد که یکی از آنها دسترسی به تعداد عکس هایی است که با دوربین مورد نظر گرفته شده است. نکته مهم در خصوص استفاده از این روش و کار با چنین نرم افزارهایی این است که با نصب شان روی دوربین ممکن است امنیت و سلامت دستگاه نیز به خطر بیفتد و معمولا نصب آنها مساوی با خارج شدن دوربین از گارانتی شرکتی است.

محاسبه شات دوربین عکاسی کانن با نرم افزار Magic Lantern

محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی از طریق وب سایت

یکی دیگر از روش هایی که می توان با آن عملکرد شاتر و تعداد عکس های گرفته شده را برآورد کرد، کمک گرفتن از یک سری سایت هایی است اختصاصا تعداد شات دوربین ها را محاسبه می کنند. این سایت ها انواع زیادی دارند و برخی از آنها از دوربین های کانن نیز پشتیبانی می کنند.

برای استفاده از آنها کافی است یکی از عکس های گرفته شده با دوربین را در سایت آپلود کرده تا به این ترتیب اطلاعات نظیر تعداد شات آن ارائه شود. عکس آپلود شده باید حتما فرمت خام داشته باشد. به این ترتیب می توان از طریق این سایت ها نیز محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی را انجام داد.

تعیین تعداد شات دوربین عکاسی با استفاده از اطلاعات EXIF

در نهایت بهترین و حرفه ای ترین روشی که برای محاسبه تعداد شات دوربین عکاسی وجود دارد، استفاده از اطلاعات اگزیف است. این روش در دوربین های جدیدتر و حرفه ای تر کاربرد دارد و می توان آن را از آخرین عکس گرفته شده با دوربین دریافت کرد. این اطلاعات که در واقع شامل مشخصات و فاکتورهای مختلف زمان عکاسی است، در کنار اطلاعات پیکسل های عکس ها در قالب یک فرمت ذخیره سازی استخراج می شوند و می توان با بررسی آنها تعداد شات دوربین را نیز برآورد کرد.

البته که این اطلاعات کاربردهای زیادی دارد و می توان برای آشنایی کامل با آنها از مقاله ” اگزیف عکس برای چه مواردی کاربرد دارد؟ ” کمک گرفت. از برنامه هایی نظیر فتوشاپ می توان برای استخراج اطلاعات اگزیف عکس ها استفاده کرد. با این حال اگر هدف صرفا دسترسی به تعداد شاتر دوربین عکاسی باشد باید از یک سری برنامه های اختصاصی جهت استخراج این اطلاعات بهره برد. یکی از این برنامه ها که با دوربین های کانن نیز کار می کند، نرم افزار Free Shutter Count است.

تعیین تعداد شات دوربین عکاسی با استفاده از اطلاعات EXIF
5/5 (1 امتیاز)