اشتراک گذاری

دوربین کانن بخریم یا نیکون؟ بهترین دوربین کدام است کانن یا نیکون؟

گیر کردن بین دو راهی خیلی سخت و دشوار است به ویژه زمانی که تصمیم دارید محصولی را خریداری کنید اما در انتخاب بین دو برند مطرح گیر می‌کنید. این داستان برای خیلی از کاربرانی که تصمیم دارند دوربین بخرند پیش می‌آید چرا که در حال حاضر مطرح‌ترین و بهترین برندهای تولید کننده دوربین عکاسی و فیلمبرداری، برندهای کانن و نیکون هستند. از آن جایی که هر یک از دوربین‌های کانن و نیکون فوق‌العاده هستند کاربران بین انتخاب دوربین کانن یا نیکون گیر می‌کنند و این پرسش دائم در ذهنشان تکرار می‌شود که دوربین کانن بخریم یا نیکون؟

اگر می‌توانستیم در یک کلمه به این پرسش پاسخ دهیم خیلی خوب بود اما از آن جایی که هر یک از این دوربین‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند باید هر یک از دوربین‌های کانن و نیکون را بررسی کنیم تا بتوانیم به این پرسش پاسخ دهیم. پس ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با بررسی هر یک از این دوربین‌ها و مقایسه آن‌ها با یکدیگر به این نتیجه برسید که هر کدام از دوربین‌های کانن و نیکون از چه نظر نسبت به یکدیگر برتری دارند.

دوربین کانن بخریم یا نیکون

متخصصان نمایندگی کانن آماده ارائه خدمات تعمیر دوربین به شما مشتریان گرامی هستند. برای اطلاعات بیشتر با شماره 54114-021 یا 62948-021 تماس بگیرید.

کیفیت عکس دوربین کانن بهتر است یا نیکون؟

مهم‌ترین پارامتری که باید در پاسخ به سوال «دوربین کانن بخریم یا نیکون؟» به آن بپردازیم، کیفیت عکس دوربین است. همانطور که می‌دانید مهم‌ترین مسئله برای عکاسان حرفه‌ای بالا بودن کیفیت عکس است. ابعاد سنسور دوربین و همچنین کیفیت لنز به کار برده شده در دوربین از عواملی هستند که کیفیت عکس در دوربین را تعیین می‌کنند. در مورد اندازه سنسورها باید بگوییم که با دو اندازه APS-C و فول فریم برای دوربین‌های DSLR روبه‌رو هستیم.

اگر بخواهیم کلی به اندازه سنسورها در دوربین‌های DSLR گران قیمت و ارزان قیمت نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که اندازه سنسورهای ارزان‌ترین دوربین‎‌های DSLR مانند اندازه سنسورهای گران‌ترین دوربین‌های DSLR است. بنابراین نتیجه می‌گیریم که با وجود واضح‌تر بودن و با کیفیت‌تر بودن عکس در دوربین DSLR نسبت به یک دوربین خانگی، زمانی که نور مناسبی برای عکاسی وجود داشته باشد و از یک لنز مشابه در دوربین کانن و دوربین نیکون استفاده شده باشد تفاوت چشم‌گیری بین کیفیت عکسی که در هر یک از این دوربین‌ها به ثبت می‌رسد، وجود ندارد.

کیفیت فیلم‌برداری دوربین کانن بهتر است یا نیکون؟

  • برنده: دوربین کانن

اگر مدل‌های بالارده و گران قیمت دوربین کانن را با مدل‌های بالارده دوربین نیکون مقایسه کنیم می‌بینیم که کیفیت فیلم‌برداری در هر دو دوربین به یک اندازه است. اما اگر از همان ابتدا به مدل‌های ارزان قیمت دوربین کانن نگاهی بیاندازید، می‌بینید که دوربین‌های کانن از همان اول قبل از اینکه دوربین‌های نیکون بتوانند در زمینه کیفیت فیلم‌برداری حرفی برای گفتن داشته باشند از تنظیمات و آپشن‌هایی برخوردار بوده‌اند که کاربران می‌توانستند با استفاده از آن‌ها کیفیت فیلم‌برداری با این دوربین‌‌ها را به صورت چشم‌گیری افزایش دهند.

بنابراین مدل‌های گران قیمت و بالارده دوربین‌های کانن و نیکون از نظر کیفیت فیلم‌برداری با یکدیگر تفاوتی ندارند اما مدل‌های ارزان قیمت دوربین‌های کانن و نیکون از نظر کیفیت فیلم‌برداری با یکدیگر متفاوت هستند. به گونه‌ای که کیفیت فیلم‌برداری مدل‌های ارزان قیمت دوربین کانن از مدل‌های ارزان قیمت دوربین‌ نیکون بیشتر است.

لوازم جانبی کدام یک بهتر است کانن یا نیکون؟

  • برنده: هر دو

یکی دیگر از مهم‌ترین پارامترهایی که باید در پاسخ به پرسش “دوربین کانن بخریم یا نیکون؟” مورد بررسی قرار دهیم لوازم جانبی هر یک از دوربین‌های کانن و نیکون است. نمی‌توان گفت که لوازم جانبی دوربین کانن بهتر است یا دوربین نیکون. در این مورد هیچ یک از دوربین‌های کانن و نیکون نسبت به دیگری برتری ندارند چرا که بخش عمده‌ای از لوازم جانبی هر یک از این دوربین‌ها توسط برندهایی غیر از کانن و نیکون تولید می‌شوند. برای مثال لنزهای دوربین‌های کانن و نیکون توسط برندهای مطرح و شناخته شده‌ای مانند: تامرون و سیگما تولید می‌شوند.

خدمات تخصصی نمایندگی کانن: تعویض لنز دوربین کانن

دوربین کانن خوش دست‌تر است یا دوربین نیکون؟

  • برنده: هر دو

در این مورد هم تفاوت چندان زیادی بین دوربین‌های کانن و نیکون وجود ندارد. در واقع دوربین کانن دارای یک کنترلر کوچک برای دسترسی راحت‌تر در پشت دوربین، دارای یک کنترلر در نزدیکی دکمه شاتر و دارای یک اشاره‌گر چند منظوره جهت تنظیم سریع و ساده نقطه فوکوس خودکار است. در مقابل، دوربین نیکون دارای دو کنترلر یکی در بالای دوربین و دیگری در پشت دوربین است علاوه‌بر این یک کنترلر چند منظوره هم در پشت دوربین نیکون قرار گرفته است.

دکمه‌های باز کردن لنز، تنظیم فوکوس، تنظیم زوم و همچنین جبران نوردهی نیز در یک طرف دوربین نیکون قرار دارند. اگر از دوربین کانن استفاده می‌کردید اما پس از مدتی یک دوربین نیکون خریداری کرده‌اید، احتمال اینکه احساس کنید دوربین نیکون خوش دست نیست وجود دارد چرا که از دوربین کانن به دوربین نیکون کوچ کرده‌اید. اما در کل این دو دوربین تفاوت آنچنان زیادی در خوش دست بودن نسبت به یکدیگر ندارند.

راهنمای خرید دوربین کانن ؛ نکات حائز اهمیت هنگام خرید دوربین کانن

همانطور که مشاهده کردید در مقایسه بین دوربین کانن و دوربین نیکون که در این مطلب به آن پرداختیم تفاوت آنچنان زیادی بین این دو دوربین وجود نداشت و در اکثر موارد عملکرد و کارایی آن‌ها با یکدیگر برابر بود. بنابراین در پاسخ به این سوال که دوربین کانن بخریم یا نیکون؟ باید بگوییم که هر کدام از این دوربین‌ها ویژگی‌های و آپشن‌های مختص خود را دارند و در جزئیات مانند طراحی و قرارگیری دکمه‌ها با یکدیگر متفاوت هستند.

از این‌رو فرقی نمی‌کند که کدام یک از این دوربین‌ها را برای خرید انتخاب می‌کنید منتهی باید به سلیقه و راحتی خود در به دست گرفتن هر یک از این دوربین‌ها توجه کنید و بر این اساس دوربین مورد نیاز خود را خریداری کنید. در صورتی که تمایل دارید یک دوربین کانن خریداری کنید بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

رزولوشن

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب دوربین عکاسی رزولوشن آن است. نمی‌توان رزولوشن دوربین را در کیفیت عکسی که گرفته می‌شود انکار کرد منتهی رزولوشن دوربین در مقابل سایر عواملی که در ایزوهای بالا برای کاهش نویز مورد استفاده قرار می‌گیرند چندان اهمیتی ندارد. بنابراین رزولوشن بالا تنها عامل تعیین کننده کیفیت عکس نیست بنابراین حتماً نباید دوربین خیلی گران قیمت با رزولوشن بسیار بالا خریداری کنید.

اندازه سنسور

 تصویر بر روی آن ایجاد می‌شود از این‌رو اندازه سنسور اهمیت بسیار زیادی در کیفیت تصویر دارد. چرا که هر چقدر سنسور دوربین بزرگتر باشد نور بیشتری جمع می‌کند و نویز تصویر را کاهش می‌دهد درنتیجه می‌توانید عکسی با کیفیت بسیار بالا ثبت کنید. علاوه‌بر این هر چقدر سنسور دوربین بزرگتر باشد سرعت عکاسی نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر بودجه کافی برای خرید دوربین دارید سعی کنید که دوربینی بخرید که اندازه سنسور آن بزرگ باشد. اگر تمایل دارید که در زمینه عکاسی به صورت حرفه‌ای کار کنید حتماً به دوربینی نیاز خواهید داشت که دارای سنسور بزرگتری باشد.

این مطلب کاربردی را از دست ندهید: راهنمای خرید دوربین عکاسی

لنز

تمامی عکاسان حرفه‌ای می‌دانند که برای گرفتن عکس در شرایط مختلف به لنزهای مختلفی هم نیاز است. برای مثال زمانی که تصمیم دارید از یک گل عکس بگیرید به لنز زوم نیاز دارید و زمانی که می‌خواهید از یک قله در فاصله زیاد عکس بگیرید به یک لنز واید نیاز دارید. از این‌رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که سعی کنید دوربینی با قابلیت تعویض لنز خریداری کنید تا در شرایط مختلف به راحتی بتوانید لنز دوربین خود را تعویض کرده و عکس‌های زیباتری ثبت کنید.

طراحی بدنه

طراحی بدنه نیز یکی دیگر از مهم‌ترین معیارهایی است که هنگام خرید دوربین حتماً باید به آن توجه کنید چرا که طراحی بدنه و ابعاد دوربین در خوش دست بودن آن تاثیر بسزایی دارند. خوش دست بودن دوربین نیز در گرفتن عکس‌هایی با کیفیت بالا که باید همراه با تمرکز و دقت ویژه باشند تاثیرگذار است. توجه داشته باشید که نحوه چیدمان دکمه‌های دوربین باید به گونه‌ای باشد که شما به راحتی بتوانید به هر یک از آن‌ها دسترسی داشته باشید. به این ترتیب در این مورد اگر بر سر دوراهی خرید دوربین کانن یا نیکون مانده اید، هر کدام را از نظر ظاهری هم بررسی کنید.

4/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سه × 2 =