اشتراک گذاری

نانو USM در لنز های کانن چیست و عملکرد آن چگونه است؟

همزمان با معرفی دوربین فوق العاده Canon EOS 80D، مهندسین خبره شرکت کانن نسخه جدیدی از لنزهای کانن مجهز به موتور نانو USM را به بازار عرضه کردند.  نانو USM در لنزهای کانن ، یک نوع جدید از موتور اولتراسونیک است که قابلیت های مشخصی را در ثبت تصاویر و فوکوس در حین فیلمبرداری برای کاربر فراهم می کند. نکته جالب دیگر در رابطه با این فناوری این است که در طراحی نانو USM در لنزهای Canon، از فرم فکتور طراحی کاملاً جدیدی استفاده شده است. در این مقاله علاوه بر تمرکز بر روی فناوری نانو USM در لنزهای کانن، به معرفی چند لنز جدید کانن که به این فناوری مجهز هستند نیز می پردازیم.

نانو USM در لنزهای کانن

فناوری نانو USM در لنزهای کانن چیست؟

موتور اولتراسونیک در لنز های کانن وظیفه جابه جایی اجزای لنز و تغییر طول لنز برای فوکوس را به عهده دارد. در فناوری نانو USM در لنزهای کانن، علی رغم استفاده از یک فرم فاکتور کاملاً جدید در طراحی، از همان اصول پایه انرژی حاصل از لرزش های اولتراسونیک در طول لنز استفاده شده است. البته در این نوع از لنز، انرژی در راستای طول لنز وارد شده و دیگر از مسیر چرخشی برای حرکت لنز استفاده نمی کند. به همین دلیل، این فناوری به نیاز های گاهاً متضاد کاربران در دو حالت عکاسی و فیلمبرداری پاسخ می دهد:

عکاسی: در حرفه عکاسی، کاربران بیشتر به دنبال یک موتور محرک سریع چالاک هستند که از پاسخ دهی بالایی برخوردار باشد و در عین حال در کمترین زمان ممکن متوقف شود تا دقیق ترین فوکوس ممکن در عکس خلق شود.

فیلمبرداری: سیستم بالا در فیلمبرداری در نهایت منجر به تصویری موج دارو غیر طبیعی می شود. فیلمبرداری عموماٌ، نیاز به سرعتی ثابت و نرم در حرکت اجزای لنز دارد که بدون استارت و توقف ناگهانی باشد. در این نوع از لنز، علاوه بر پاسخ دهی آنی در عکاسی عکس ثابت، فوکوس در زمان ضبط ویدئو نیز کیفیت بسیار بالاتری پیدا میکند.

چالش ایجاد سیستم فوکوس مشترک برای عکاسی و فیلمبرداری

چالش بزرگ مهندسین کانن در تولید فناوری نانو USM در لنزهای کانن، اختلاف نیازمندی های سیستم فوکوس در دو حالت عکاسی و فیلمبرداری بوده است. زیرا تنظیمات و نیازمندی های ثبت یک تصویر خوب با فوکوس ایده آل در این دو حالت از ثبت تصاویر بسیار متفاوت از یکدیگر است. شاید در نظر اول این ایجاد چنین شرایطی ساده به نظر برسد، اما موتور های اوتوفوکوس در لنزها بیشتر برای عملکرد ایده ال در حالت عکاسی طراحی شده اند.

یکی از بهترین نمونه ها موتور تحسین شده کانن از نوع اولتراسونیک رینگی است که عملکردی ضعیف تر را در حالت فیلمبرداری ارائه می دهد. مهندسین کانن برای حل این مشکل اقدام به تولید موتورهای STM کردند که در سال های اخیر در لنز های EF و EF-S به کار رفته است. این رویکرد تا حد زیادی مشکل فوکوس در فیلمبرداری را برطرف کرده است، اما با توجه به پیشرفت دوربین های DSLR در سال های اخیر، نیاز به سیستمی بهینه تر احساس می شد.

به همین دلیل در جستجو برای پاسخ به لاین چالش، شرکت کانن به فناوری نانو USM در لنزهای کانن دست پیدا کرد. این فناوری نتایج درخشانی را در همراهی با فناوری های جدید دوربین کانن 80D ثبت کرده است. نرمی حرکت و ایجاد فوکوس در فیلمبرداری با فناوری نانو USM در لنزهای کانن، تصویری بدون موج و ایده ال را در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر این حرکت اجزای لنز در تمام طول مدت فیلمبرداری تا حد زیادی بی صدا است.

استفاده از   Nano USM در لنز های کانن تنها با بدنه های پیشرفته

خبر بد در رابطه با فناوری نانو USM در لنزهای کانن این است که برای استفاده از این موتور فوق العاده باید از بدنه دوربین های پیشرفته استفاده کنید که از سیستم Hybrid AF  و Dual Pixel CMOS AF کانن پشتیبانی کند. برای مثال می توان به این مدل ها اشاره کرد:

  • EOS Rebel T4i (650D)
  • EOS Rebel T5i (700D)
  • EOS Rebel T6i (750D); EOS Rebel T6s (760D)
  • EOS 70D (Dual Pixel CMOS AF)
  • EOS 80D (Dual Pixel CMOS AF)
  • EOS 7D Mark II (Dual Pixel CMOS AF)
  • EOS M; EOS M2; EOS M3; EOS M10 (with Mount Adapter EF–EOS M)
Nano USM در لنز های کانن

فناوری نانو USM در لنزهای کانن چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر فناوری نانو USM در لنزهای کانن، بهتر است اول به سراغ موتورهای رینگی USM برویم. این موتورها از دو رینگ کاملاً جدا از هم تشکیل شده اند که با کمک فشار فنر در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. یکی از سطحی صاف و دیگری از سطحی دندانه دار استفاده می کند که در برخورد با رینگ دیگر است. هنگامی که ولتاژ مشخص به استاتور یا رینگ دندانه دار منتقل می شود، با حرکتی موجی شکل که از لرزش حاصل می شود، شروع به حرکت میکند. رینگ مقابل نیز در جهت مخالف رینگ دندانه دار و بر اثر تماس رینگ دندانه دار شروع به حرکت میکند.

در فناوری نانو  USM، حرکت بر اثر لرزش با ارسال جریان در سطحی بسیار دقیق  به یک فلت سرامیکی ولتاژ ایجاد می شود که همانند تصویر زیر به موتور متصل است. نوار بلند که مبنای فناوری نانو US<M را تشکیل می دهد، یک بدنه فلزی با خاصیت انعطاف پذیری است. متناسب با جریان ورودی دو حالت از لرزش در این موتور شکل میگیرد. و بر اساس همین لرزش ها نوار فلزی منعطف وضعیت انبساطی و یا انقباضی پیدا می کند. این انبساط و انقباض در اندازه های بسیار دقیق و در دو جهت مجزا شکل میگیرد. برآمدگی های موجود در صفحه فلزی، حرکت لرزشی را به حرکتی خطی تبدیل می کند و در نتیجه اجزای لنز با استفاده از رک ها و میله های هدایت کننده به جلو و عقب حرکت می کنند.

نانو USM در لنزهای کانن

لنز های مجهز به فناوری نانو USM در لنزهای کانن

از فناوری نانو USM در لنزهای کانن، برای اولین بار در لنزهای سری EF-S 18–135mm f/3.5–5.6 IS USM مورد استفاده قرار گرفت. لنز های The EF-S 18–135mm f/3.5–5.6 IS USM lens از دیگر محصولات کانن با این فناوری هستند. یکدیگر از نکات جالب در رابطه با این فناوری، استفاده از آن در لنزهایی با عناصر کامپکت است که بواسطه فرم فاکتور جدید، با راحتی بیشتری امکان پذیر شده است.

نانو USM در لنزهای Canon
4.5/5 (2 امتیاز)