اشتراک گذاری

آیا به شارژ اولیه باتری دوربین های عکاسی کانن نیاز است؟

در دستگاه های الکترونیکی، همیشه بحث شارژ اولیه باتری دستگاه های الکترونیکی مطرح می شود. معمولا برای هر دستگاهی از جمله گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و دوربین های عکاسی یک مدت زمان مشخص برای شارژ اولیه باتری تعیین می شود و در زمان خرید این دستگاه ها، فروشنده روی این شارژ اولیه تاکید می کند. در خصوص دوربین های عکاسی نیز همین مساله مطرح می شود. اهمیت شارژ اولیه باتری دوربین عکاسی کانن در بهبود کارایی و بازدهی بیشتر این دستگاه ها در نظر گرفته می شود.

برای عکاسان میزان شارژ بیشتر باتری دوربین عکاسی بسیار مهم است و آن ها این امر را تا حدود بسیار زیادی به همین شارژ ابتدایی باتری دوربین مربوط می دانند. تکنیک ها و ترفند های متعددی نیز وجود دارد که می تواند در کنار این شارژ اولیه باتری دوربین عکاسی کانن، موجب افزایش کارایی و بازدهی باتری شود.

شارژ اولیه باتری دوربین

آیا شارژ اولیه باتری دوربین کانن برای تمام دوربین ها لازم است؟

 اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا هنوز هم به این شارژ اولیه نیاز است؟ چقدر این شارژ اولیه اهمیت دارد و مدت زمان شارژ اولیه باتری دوربین چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید به بررسی ماهیت باتری های مورد استفاده در دستگاه های الکترونیکی و هوشمند اشاره کرد. در گذشته باتری هایی که در این دستگاه ها مورد استفاده قرار می گرفت، از نوع باتری های نیکل – کادمیومی بودند. این باتری ها برای عملکرد بهتر به یک شارژ اولیه هشت تا 12 ساعتی نیاز داشتند.

اما امروزه در اکثر دستگاه های الکترونیکی از جمله دوربین های کانن از باتری های لیتیومی استفاده می شود که ماهیت و عملکردی کاملا متفاوت دارند. آن ها بسیار قوی تر، کارامد تر و با بازدهی بالاتر هستند. از این رو دیگر نیازی به شارژ اولیه طولانی مدت باتری در دوربین ها وجود ندارد. از این رو برای تعیین این مدت زمان شارژ ابتدایی باتری دوربین کانن، باید نوع باتری به کار رفته در دستگاه را در نظر گرفت.

مدت زمان شارژ اولیه باتری دوربین کانن بر اساس نوع باتری

در دوربین های کانن با توجه به مدل، سال ساخت و تکنولوژی ساختی که دارند، از انواع باتری های متفاوت استفاده شده است. باتری های لیتیومی، باتری های نیکل – کادمیومی، باتری های قلمی و باتری های لیتیوم پلیمری از جمله باتری های به کار رفته در دوربین های دیجیتالی کانن هستند. از این رو بسته به نوع باتری مشخص می شود که آیا شارژ اولیه باتری دوربین کانن نیاز است یا نه و اگر نیاز است این مدت زمان باید چقدر باشد.

میزان شارژ اولیه در باتری های قلمی در دوربین کانن

برخی از انواع دوربین های کانن دارای باتری هایی هستند که آن ها را با نام باتری های قلمی یا نیم قلمی می شناسند. این باتری ها از جنس نیکل متال هیدرید هستند. اگر باتری های مورد استفاده در دوربین کانن مورد  نظر از این نوع باشند، در این صورت نیازی به شارژ اولیه باتری دوربین وجود ندارد و این باتری ها را با نام باتری های always ready نیز می شناسند. شرکت سازنده دوربین ها، در همان زمان ساخت به صورت کامل این باتری ها را شارژ کرده و آن ها می توانند بین 6 تا یک سال کارایی داشته باشند و شارژ مورد نیاز دوربین را فراهم کنند. می توان آن ها را در صورت ضعیف شدن با یک نمونه جدید تعویض کرد.

شارژ اولیه باتری دوربین

باتری های نیکل – کادمیومی و میزان شارژ اولیه مورد نیاز

برخی از باتری های مورد استفاده در دوربین های عکاسی، از جمله برند کانن از نوع نیکل – کادمیومی بودند. البته این باتری در دستگاه های قدیمی تر بیشتر کاربرد داشتند و امروزه استفاده از آن ها در اکثر دستگاه ها منسوخ شده است. در این باتری ها به شارژ اولیه باتری دوربین عکاسی نیاز است.

مدت زمان شارژ ابتدایی باتری دوربین عکاسی نیز 12 ساعت بوده و باید ابتدا شارژ باتری تخلیه شود و سپس باتری برای مدت زمان 12 ساعت در شارژ بماند. دستگاه هایی که از این دست باتری ها در آن ها استفاده شده است باید در هر بار شارژ شدن به صورت کامل تا 100 درصد شارژ شوند. به این ترتیب سلول های به کار رفته در باتری دستگاه آسیب نمی بینند و از بین نمی روند.

شارژ اولیه در باتری های یون لیتیومی

نسل دوم باتری های به کار رفته در اکثر دستگاه های الکترونیکی، باتری های یون لیتیومی هستند. از این باتری ها در گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ، دوربین های عکاسی و دوربین های فیلم برداری استفاده می شود. در خصوص این باتری ها نیز باور ها بر این است که نیازی به شارژ اولیه باتری دوربین وجود ندارد.

با این حال برخی کاربران هنوز هم باتری های لیتیومی را به مدت 12 ساعت شارژ اولیه می کنند. نکته مهم در خصوص استفاده از این باتری ها این است که باید در زمانی که شارژ باتری روی ده درصد قرار گرفت، حتما آن را به شارژر وصل کرد و اجازه داد شارژ آن تا 100 درصد کامل شود. معمولا شارژ کردن ناقص می تواند موجب خرابی این باتری ها و کاهش طول عمر مفیدشان شود.

باتری های لیتیومی پلیمری به شارژ اولیه نیازی ندارند!

در نهایت جدید ترین نسل باتری های به کار رفته در دستگاه های الکترونیکی و دوربین های عکاسی کانن، باتری های لیتیومی پلیمری هستند. این باتری ها به هیچ عنوان به شارژ اولیه 12 ساعته نیازی ندارند و در صورتی که باتری دوربین عکاسی از این نوع باشد، نیازی به شارژ اولیه باتری دوربین عکاسی کانن وجود ندارد. در کل این باتری ها بهترین نمونه هستند و هیچ گونه محدودیتی در استفاده کردن از آن ها وجود ندارد. این باتری ها نه به شارژ شدن کامل نیاز دارند و نه لازم است حتما شارژ آن ها کاملا تخلیه شود. در هر زمانی می توان آن ها را به شارژ متصل کرد یا از شارژ جدا کرد.

دیگر به شارژ اولیه باتری دوربین نیازی نیست!

در نهایت به نظر می رسد که دیگر چندان بحث شارژ اولیه باتری دوربین عکاسی کانن یا هر دستگاه الکترونیکی دیگری اهمیت ندارد و این یک باور عامیانه و جا مانده از قبل است. امروزه پیشرفت فناوری این امکان را به کاربران می دهد تا دستگاه هایی با کارایی بسیار بالاتر داشته باشند و هدف اصلی نیز راحت کردن استفاده از دستگاه های مختلف است. برای بهبود کارایی دستگاه ها از جمله دوربین های کانن می توان رویکرد های دیگری را امتحان کرد.

برای مثال می توان با کمک گرفتن از راهنمای خرید دوربین عکاسی، یک دوربین مناسب با کارایی و طول عمر باتری بهتر را خریداری کرد. مراکز تعمیراتی معتبر و تخصصی نیز می توانند بهترین سرویس ها را برای تعمیر و نگهداری دوربین های کانن ارائه دهند تا به این ترتیب عمر و دوام کلی دستگاه افزایش یابد. مرکز سخت افزار ایران، یک مرکز تعمیراتی معتبر است که تعمیرات حرفه ای دوربین های عکاسی و فیلمبرداری کانن را ارائه می دهد.

Rate this post