اشتراک گذاری

آیا مگاپیکسل در انتخاب دوربین اهمیت دارد؟

اهمیت مگاپیکسل در دوربین، آنطور که تصور می کنید بالا نیست! اگرچه این عدد نشان دهنده رزولوشن سنسور بوده و بالا بودن آن به معنی افزایش کیفیت و وضوح عکس هاست، با این حال اهمیت آن در سالهای اخیر کمتر شده است. اما بسیاری از تولیدکنندگان دوربین، همچنان روی این ویژگی مانور می دهند و بسیاری از کاربران هم تصور می کنند که مگاپیکسل دوربین، نقش اصلی را در کیفیت عکاسی آن ایفا می کند.

 این درحالی است که شرکت هایی مثل اپل، از دوربین های 12 مگاپیکسلی در گوشی های هوشمند استفاده می کنند که کیفیت عکس آنها از بسیاری از دوربین های دارای مگاپیسکل بالا، بیشتر است. در ادامه این مقاله، اهمیت مگاپیکسل در دوربین را بررسی می کنیم تا تمام پرسش ها و ابهامات شما در این زمینه برطرف شوند. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی تخصصی تر، می توانید با تیم تعمیر دوربین در نمایندگی کانن مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

آیا مگاپیکسل در انتخاب دوربین اهمیت دارد؟

علت اهمیت مگاپیکسل در دوربین چیست؟

پیش از صحبت در مورد رزولوشن دوربین و اهمیت آن، بد نیست تعریفی از مگاپیکسل داشته باشیم. پیکسل، نام نقاطی از داده های بصری در تصویر است که میلیون‌ ها عدد را در خود جای داده اند. هرچه تعداد مگاپیکسل‌ ها بیشتر باشد، تصاویر ثبت شده بهتر شده یا قابلیت انعطاف در عکسبرداری بیشتر می ‌شود. پس دلیل اصلی اهمیت مگاپیکسل در دوربین، این مسئله است. با این حال، به ویژه در گوشی های هوشمند، کیفیت عکاسی بیشتر به اندازه پیکسل ها مربوط است. جالب است بدانید بیشتر گوشی هایی که از مگاپیکسل های بالا (108 و …) بهره می برند، درواقع دارای یک سنسور 12 هم مگاپیکسلی هستند و بار اصلی وضوح و رزولوشن، روی دوش نرم افزار است.

مگاپیکسل مهم تر است یا سنسور؟

نکته جالب توجه در مورد اهمیت مگاپیکسل در دوربین، این است که سنسور مهم تر بوده و تاثیر بیشتر بر کیفیت و وضوح عکس ها دارد. درواقع این سنسور دوربین است که عملکرد آن را نشان می ‌دهد؛ نه تعداد مگاپیکسل. در گوشی های هوشمند، نرم افزار هم به کمک نرم افزار می آید. مثلا در گوشی گلکسی اس ۲۰ اولترا، سایز سنسور ۹.۵ در ۷.۳ میلی متر است و این ویژگی، بیشتر از 108 مگاپیکسلی بودن دوربین، موجب افزایش کیفیت عکس ها شده است. حتی می توان گفت که برگ برنده دوربین های حرفه ای در مقابل دوربین موبایل هم همین اندازه سنسور است.

مگاپیکسل چه زمانی به کار می ‌آید؟

حالا که با اهمیت مگاپیکسل در دوربین آشنا شدید و دانستید که اندازه سنسور از مقدار مگاپیکسل آن مهم تر است، بد نیست بدانید که این فاکتور، دقیقا چه زمانی به کار می آید؟ اگرچه مگاپیکسل معیار خوبی برای سنجش عملکرد کلی دوربین نیست، نمی توان آن را بی اهمیت دانست و به طور کلی نادیده گرفت. می توان گفت دوربین هایی که مگاپیکسل بالاتری دارند، برای عکاسی از فاصله دور مناسب تر هستند. با این حال این ویژگی زمانی کاربرد و نقش اصلی اش را نشان می دهد که اندازه حسگر و نرم افزار به کمک آن بیایند. وقتی سنسور به اندازه کافی بزرگ باشد و نرم افزار هم قدرت ایجاد هماهنگی را داشته باشد. البته این نکته را هم نباید نادیده گرفت که مگاپیکسل بیشتر در دوربین، به معنی ثبت بهتر جزئیات است.

Rate this post