اشتراک گذاری

آموزش عکاسی hdr با دوربین کانن

اگر دوست دارد که با دوربین خود عکس های اچ دی آر بگیرید، ادامه مقاله را دنبال کنید. در ادامه، ضمن آموزش عکاسی hdr با دوربین کانن ، نکات مهمی را در این مورد به شما ارائه می دهیم تا تجربه بهتر و لذت بخش تری از این سبک عکاسی داشته باشید. به عنوان مقدمه بد نیست بدانید که عکاسی HDR، برای برقراری تعادل بین نقاط تیره و روشن تصاویر کاربرد دارد. تقریبا با بیشتر دوربین های جدید می توان عکس اچ دی آر ثبت کرد. اما چطور؟ در ادامه، روش ها و مراحل عکاسی hdr با دوربین کانن را به شما آموزش می دهیم.

عکاسی hdr با دوربین کانن

نحوه عکاسی hdr با دوربین کانن

برای گرفتن عکس های اچ دی آر با دوربین های کنون، مراحل مشخصی وجود دارد. پیش از هر چیز، باید بدانید که استفاده از سه پایه، کیفیت کار شما را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. گام بعدی، توجه به نورپردازی محیط و فوکوس های انتخابی است که در ادامه، توضیحات بیشتر و کامل تری راجع به آنها به شما می دهیم. در مجموع، عکاسی hdr با دوربین کانن به ترتیب زیر انجام می شود:

بیشتر بخوانید: ترفندهای عکاسی از طبیعت

مرحله اول: انتخاب فریم و تنظیم سه پایه

برای گرفتن یک عکس اچ دی آر با دوربین canon، باید اول فریم مورد نظرتان را انتخاب کنید. نکته مهم در این مرحله این است که سوژه باید کاملا ثابت باشد. عکاسی hdr برای سوژه های در حال حرکت، اصلا کاربردی نیست. پس از یافتن فریم و قاب بندی مورد نظر، دوربین را بر روی سه پایه نصب کرده و آن را ثابت کنید.

مرحله دوم از عکاسی hdr با دوربین کانن: تعیین تعداد شات ها

در ادامه مراحل عکاسی hdr با دوربین کانن، باید تعداد شات هایی را که می خواهید از سوژه بگیرید، مشخص کنید. شرایط صحنه، تاثیر بسیار زیادی در این زمینه دارد و باید بدانید که تصاویری با کنتراست بالا، به تعداد شات بیشتری نیاز دارند. اما هر چه تعداد عکس ‌‌های ترکیب شده در عکاسی HDR بیشتر باشد، احتمال مصنوعی شدن یا به اصطلاح فنی، اُور پراسید (Over Processed) شدن عکس نهایی بیشتر است.

تعداد ایده آل شات برای عکاسی اچ دی آر، سه شات است؛ شات اول با نوردهی به بخش‌‌های روشن ‌‌تر، شات دوم، نوردهی به بخش‌‌های تاریک ‌‌تر و شات آخر، نوردهی متناسب و برابر به هر دوی این بخش‌ ها.

مرحله سوم: تعیین شرایط نوردهی

مرحله بعدی برای عکاسی hdr با دوربین کانن، تعیین شرایط نوردهی است. میزان باز و بسته بودن و ثبوت تنظیمات دیافراگم شما در عکاسی HDR که بصورت پیوسته صورت می‌‌ گیرد، تا حد زیادی تعیین کننده کیفیت نهایی تصاویر ثبت شده است. تغییر در میزان گشودگی دیافراگم، به معنی تغییر در میزان شفافیت تصویر است. اگر دوربین شما فاقد امکان AEB است، باید خودتان به فکر ثابت نگه داشتن دیافراگم و تعیین شرایط نوردهی باشید. بیشتر عکاسی ‌‌های اچ دی آر لند اسکیپ با تنظیمات دیافراگم f/11 و یا بیشتر به ثبت می ‌‌رسند.

مرحله چهارم: تنظیمات فوکوس در عکاسی اچ دی آر

یکی از مهم ترین بخش ها در عکاسی hdr با دوربین کانن، مربوط به تنظیمات فوکوس است. فوکوس هم باید در این سبک عکاسی، ثابت باشد؛ در غیر این صورت، تصویری با ویژگی های فوکوس استکینگ (Focus Stacking) ثبت خواهد شد. کافی است فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید تا عکس هایی بهتر و زیباتر را ثبت نمایید.

اگر با این کار آشنایی ندارید، فوکوس اتوماتیک به شما کمک می کند که بهتر عمل کنید. بهترین کار این است که با فوکوس اتوماتیک، نقطه‌‌ی فوکوس را انتخاب کرده و برای عکاسی اچ دی آر، بلافاصله با استفاده از دکمه روی لنز، وضعیت فوکوس را به حالت دستی برگردانید. همچنین باید تا پایان عکاسی، وضعیت فوکوس را تغییر ندهید.

مرحله پنجم: گرفتن شات‌‌های عکاسی HDR

حالا به مرحله اصلی عکاسی hdr با دوربین کانن، یعنی گرفتن شات ها می رسیم. ریموت و سلف تایمر (self-timer) گزینه هایی هستند که به شما در هرچه بهتر ثبت کردن شات ها کمک می کنند. با استفاده از این قابلیت ها، میزان لرزش در هنگام عکاسی به حداقل می رسد و به این ترتیب، وضوح تصاویر نهایی، بیشتر خواهد شد. در صورتی که AEB را فعال کرده باشید، دوربین شما بلافاصله چندین عکس ثبت می کند. اگر هم فاقد این امکان هستید، باید به صورت دستی از یک صحنه چند عکس با سرعت شاتر مختلف تهیه کنید.

آخرین مرحله از عکاسی hdr با دوربین کانن : ادغام تصاویر 

در آخرین مرحله عکاسی hdr با دوربین کانن، باید تصاویر ثبت شده را با یکدیگر ادغام کنید. بسته به نرم افزاری که انتخاب می کنید، مراحل انجام این کار متفاوت است. دو نرم‌‌افزار فتو ماتیکس و لومینس، برای عکاسی HDR و ادغام و  عکس ها و ایجاد هماهنگی بین آنها معرفی شده اند. نرم ‌‌افزار فتوشاپ نیز بخشی اختصاصی برای عکاسی اچ دی آر دارد. در صورت استفاده از فتوشاپ، مسیر File > Automate > Merge to HDR را در آن طی کنید. در این بخش باید عکس‌‌های مربوط به عکاسی HDR تان را انتخاب کنید تا نرم افزار، فرآیند تبدیل آنها به یک عکس را شروع کند.

5/5 (1 امتیاز)