اشتراک گذاری

تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست؟

در این مقاله، تفاوت کارتریج اصل و طرح را بررسی می کنیم. کارتریج طرح که با عنوان غیر اورجینال هم شناخته می شود، از نظر ظاهری بسیار شبیه نمونه اصلی است. اما کارتریج طرح، ساخته شرکت اصلی نیست و به همین دلیل، به عنوان نمونه اصلی شناخته نمی شود. کیفیت چاپ این نوع کارتریج ها معمولا پایین تر از مدل اصلی است و البته قیمت کمتری هم دارند. به همین دلیل بسیاری از افرادی که به جای شارژ کارتریج پرینتر، تصمیم به تعویض کردن آن می گیرند، از این مدل استفاده می کنند. برای آشنایی با تفاوت کارتریج اصل و طرح و مقایسه دقیق تر آنها ادامه مطلب را دنبال کنید. جهت شارژ یا تعویض کارتریج هم می توانید با نمایندگی کانن مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست؟

مهم ترین تفاوت کارتریج اصل و طرح

تفاوت اصلی کارتریج های طرح با نمونه اورجینال، در سازنده آنهاست. کارتریج اصلی را شرکت صاحب برند آن ساخته است. مثلا کارتریج هایی که برند کانن روی آنهاست، اگر در همین کمپانی تولید شده باشند، کارتریج اصلی محسوب می شوند. این در حالی است که کارتریج طرح را شرکت دیگری تولید می کند. این نوع کارتریج ها معمولا با تعویض قطعات کارتریج های کارکرده ساخته می شوند. دیگر تفاوت کارتریج اصل و طرح، در کیفیت آنهاست. کارتریج های اصلی کیفیت بیشتری دارند و مدل های غیر اورجینال، معمولا کیفیت چاپ چندان خوبی را ارائه نمی دهند. تفاوت دیگر این دو مدل، در قیمت آنهاست؛ کارتریج اصلی از آنچه که با عنوان طرح شناخته می شود، گران تر است.

بیشتر بخوانید: دلایل شناسایی نشدن کارتریج

چگونه کارتریج اصل را از طرح تشخیص دهیم؟

حالا که با تفاوت کارتریج طرح و اصل آشنا شدید، بد نیست بدانید که چطور باید این دو را از یکدیگر تشخیص دهید. اولین فاکتوری که در شناسایی کارتریج اصلی به شما کمک می کند، قیمت این قطعه است. کارتریج های اصل، گران تر هستند و مدل های طرح یا غیر اورجینال، با قیمت کمتری به فروش می رسند. ویژگی دیگر این که کارتریج اصلی، دارای یک هولوگرام است که توسط یک فناوری خاص طراحی و حک شده است؛ این هولوگرام در کارتریج طرح، کیفیت پایینی دارد. حتی می توان این برچسب ها را به راحتی از روی جعبه کنده و یا خراش داد. تاریخ تولید کارتریج هم به شما کمک می کند که نمونه اصلی را از غیر اورجینال شناسایی کنید. سری ساخت و تاریخ تولید روی جعبه با کارتریج اصل همخوانی دارد و این تاریخ باید از زمان حال عقب تر باشد.

انواع کارتریج طرح

برای آشنایی بیشتر با تفاوت کارتریج اصل و طرح، بهتر است انواع مدل های کارتریج های غیر اورجینال را بشناسید:

بر اساس کیفیت، کارتریج طرح به سه دسته تقسیم می شود:

کارتریج گرید A :

کارتریج های رده A جزو با کیفیت ترین مدل های کارتریج طرح هستند که توسط شرکت های ایرانی یا چینی طراحی شده اند و از نظر ظرفیت هم بسیار شبیه به نمونه اصلی هستند. از نظر اقتصادی بسیار به صرفه بوده و آسیب کمتری به پرینتر می زنند.

کارتریج گرید B :

دومین دسته کارتریج طرح، گرید B است که توسط شرکت های غیر سازنده اصلی طراحی شده است. برای این که قیمت این مدل پایین باشد، از کیفیت آن کاسته شده است و ظرفیت و سرعت آن نیز نسبت به گرید A کمتر است.

بیشتر بخوانید: شارژ کاریتج پرینتر کانن

کارتریج گرید C :

این نوع کارتریج ها به کاتریج های نوع Refill Cartridge معروف هستند و به نوعی می توان آنها را نمونه های بازسازی شده به شمار آورد. قطعات آن کارکرده و دست دو است و مجددا رنگ شده اند. این قطعه برای استفاده های روزمره که کیفیت چاپ اهمیتی ندارد مصرف کاربرد دارد و بهتر است که از آن استفاده نکنید.

Rate this post