اشتراک گذاری

تونر دستگاه کپی چیست؟

در این مقاله تمامی اطلاعات لازم را در خصوص تونر و کارکردهای آن توضیح می دهیم. اگر از کاربران دستگاه فتوکپی باشید حتماً با اصطلاح تونر برخورد داشته اید. این کلمه را از زبان تعمیرکاران، فروشندگان و یا در میان دوستان و آشنایان خود شنده اید اما دقیقا نمی دانید که کارکرد آن چیست و دقیقاً به چه بخشی از دستگاه اشاره دارد. تونر در واقع نوعی پودر است که با فشردگی و غلظت زیاد، در کارتریج دستگاه کپی ذخیره می شود.

به عبارت دیگر، تونر همان پودری است که به جای جوهر در کارتریج دستگاه فتوکپی قرار می گیرد. تونر در زمان چاپ و پرینت، بر روی کاغذ ریخته می شود و تصویر اسناد را بر روی آن ایجاد می کند. در دستگاه های رنگی از تونرهای با رنگ های قرمز، زرد، آبی و مشکی استفاده می شود و در دستگاه های سیاه و سفید تنها از تونر مشکی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین همانند کارتریج های جوهری که زمانی تمام میشوند و نیاز به شارژ دارند، تونر نیز پس از تمام شدن نیاز به شارژ دارد. در ادامه در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تونر دستگاه کپی

مشخصات و ترکیب تونر دستگاه کپی

تونر شامل ترکیبات پودر کربن، پلیمرهای خاص، پلی‌استر، رزین و اکسید آهن است. این عناصر تشکیل دهنده تونر دستگاه کپی هستند و از رنگ های متفاوتی برخوردار می باشند. تونرها از نوع پلاستیک با بار منفی هستند. از طرف دیگر تونر ها را باید رنگدانه هایی با ذرات پلاستیکی دانست. امروزه کمپانی های بزرگی در زمینه ساخت تونر فعالیت دارند که در این زمینه HP، Canon، Toshiba و Xerox  از بقیه شناخته شده تر هستند.

شارژ کارتریج تونر دستگاه کپی

زمانی که تونر موجود در کارتریج دستگاه کپی تمام شود باید آن را مجدداً شارژ کنید. شارژ کردن تونر یعنی پر کردن مجددا کارتریج از تونر. زمان که تونر تمام شود، دستگاه پیغامی مبنی بر اتمام تونر نمایش می دهد. همچنین کم رنگ شدن چاپ و یا افت کیفیت چاپ نیز نشانه هایی از تمام شدن تونر دستگاه کپی است. بسته به نوع دستگاه که سیاه و سفید یا رنگی باشد باید تونر متناسب در کارتریج ها ریخته شود. معمولاً سازندگان دستگاه کپی توصیه می کنند تونر و کارتریج با هم تعویض شوند. اما راه دوم که از نظر اقتصادی به صرفه تر است، شارژ تونر دستگاه کپی است. در این روش نیازی به تعویض کارتریج نیست و تنها تونر جدید درون کارتریج ریخته می شود.

هزینه شارژ تونر دستگاه کپی

هزینه شارژ تونر بستگی به پارامترهای مختلفی دارد. از جمله پارامترهای مهم جنس تونر و تعداد کارتریج ها است. قیمت تونر با توجه به نوع آن و برند مورد نظر، متفاوت است. در این زمینه دو نوع تونر قابل تفکیک هستند: تونرهای شرکتی و تونرهای فرعی. تونرهای شرکتی، همانطور که از نام آن پیداست، اصلی و مرغوب هستند. این تونرها معمولاً همراه با کارتریج فروخته می شوند. قیمت این نوع تونر دستگاه کپی بالا است. نوع دیگری از تونرها که قیمت پایین تری دارند توسط تولیدکنندگان فرعی ساخته شده و در بسته های مختلف عرضه می شوند. در این نوع تونرها نیازی به خرید کارتریج نیست و کاربر هزینه کمتری را متقبل می شود.

نمایندگی تعمیر دستگاه کپی کانن

نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی کانن ارائه دهنده تخصصی ترین خدمات به کاربران است. این مرکز با بيش از دو دهه تجربه در زمينه ي تعمير انواع ماشین های اداری و لوازم الکترونیکی و با بهره گيري از کادری متخصص و تجهیزاتی پیشرفته آمادگي پاسخگویی به تمامی سوالات و درخواست های شما کاربران گرامی می باشد. آنچه اين مجموعه را از سایر مراکز تعمیراتی جدا می کند، تسلط کامل تکنسين ها به آخرين متدهای تعمير انواع دستگاه کپی کانن، بهره مندی از تجهیزات روز، بهره گيري از قطعات اورجینال و هزینه مناسب تعمیرات است. تعمیر مین برد دستگاه کپی، تعمیر یونیت لیزر، تعمیر یونیت اسکن، تعویض دولوپر، تعمیر کارتریج، تعویض درام، تعمیر بلید، تعمیر تاچ پنل و… از تخصصی ترین خدمات این مجموعه هستند.

2/5 (1 امتیاز)