اشتراک گذاری

همه چیز درباره اتصال میکروفون به دوربین عکاسی

اتصال میکروفن به دوربین عکاسی در مواردی که میکروفن دوربین آسیب دیده و یا نیاز به ضبط باکیفیت تر صدا باشد، کاربرد بسیار زیادی دارد. تقریبا بیشتر محتواهای ویدئویی نیاز به کیفیت صدایی دارند که میکروفن دوربین آن را پشتیبانی نمی کند. به همین دلیل بیشتر دوربین های عکاسی به درگاه های مخصوصی برای اتصال میکروفن هم مجهز شده اند که معمولا جک 3.5 میلی متری است.

اما چطور می توان به دوربین عکاسی، میکروفن وصل کرد؟ این کار بسیار ساده است؛ اما نکات و  ترفندهایی دارد که اطلاع از آنها به هرچه بهتر انجام شدن مراحل آن کمک می کند. در ادامه، مراحل و نکات مهم اتصال میکروفن به دوربین عکاسی را به شما آموزش می دهیم. چنانچه نیاز به خدمات تخصصی و یا مشاوره رایگان با نمایندگی کانن در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

اتصال میکروفون به دوربین عکاسی

درگاه‌های اتصال میکروفون به دوربین عکاسی

اگر می خواهید به دوربین عکاسی خود میکروفن وصل کنید، باید این کار را به کمک درگاه های مخصوص انجام دهید. البته کارشناسان تعمیر دوربین کانن عنوان می کنند که هیچ اجباری برای استفاده از درگاه خروجی مخصوص میکروفن در دروبین وجود ندارد.

اما بیشتر دوربین ها دارای جک 3.5 میلی‌متری هستند که اتصال میکروفن به دوربین عکاسی را امکان پذیر می کند. به عنوان مثال دوربین عکاسی کانن Canon 850D و Canon 6D Mark II به این خروجی مجهز شده اند؛ همچنین مدل های دیگری هم هستند که از این درگاه برخوردار بوده و می توانید از آنها برای وصل کردن میکروفن هم استفاده کنید.

اتصال میکروفن بی سیم به دوربین عکاسی

اتصال میکروفن به دوربین عکاسی به صورت بی سیم هم انجام می شود. بنابراین اگر دوربین شما درگاه خروجی ندارد، نگران نشوید؛ کافی است دستگاه از بلوتوث و وای فای پشتیبانی کند تا بتوانید اتصال را به شکل بی سیم انجام دهید. میکروفن های زیادی در بازار هستند که قابلیت اتصال بی سیم دارند و می توان آنها را بدون نیاز به کابل و سیم به دوربین وصل کرد.

وصل کردن میکروفن به دوربین عکاسی با مبدل های XLR

اگر دوربین شما جک 3.5 میلیمتری ندارد یا میکروفن شما از نوع XLR است، می توانید برای اتصال میکروفن به دوربین عکاسی از مبدل استفاده کنید. کابل آداپتور میکروفون XLR به 3.5 میلی متری که با عنوان TRRS هم شناخته می شود، به شما کمک می کند که اتصال را بدون دردسر انجام دهید.

نحوه اتصال میکروفون به دوربین با جک 3.5 میلی‌متری

برای اتصال میکروفن به دوربین عکاسی، بهتر است ابتدا میکروفون را به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کرده و از روی تنظیمات سطح صدا را روی محدوده 50 تا 80 تنظیم کنید؛ با این کار صدا دچار کلیپینگ نخواهد شد. در گام بعدی، میکروفون را به دوربین عکاسی متصل کنید و از روی تنظیمات دوربین عکاسی در قسمت Recording audio، شدت صدا gain را روی محدوده امن سِت کنید. به این ترتیب دیگر نگرانی بابت قطع شدن صدا و یا ایجاد نویز در آن نخواهید داشت.

پس از اجرا کردن این مراحل، سوکت انتهایی کابل میکروفن را به جک 3.5 میلی متری وصل کنید. سپس میکروفن را روشن کرده و کلید دوربین را نیز روی حالت میکروفن تنظیم کنید. در نهایت مطابق با گزینه هایی که در نمایشگر دوربین نمایش داده می شوند پیش بروید تا اتصال انجام شود.

2/5 (3 امتیاز)