اشتراک گذاری

علت پخش شدن کارتریج در پرینتر چیست؟

پخش شدن کارتریج در پرینتر یکی از مشکلاتی است که ممکن است در هنگام استفاده از پرینتر با آن مواجه شوید. این مسئله کیفیت کاغذهای چاپ شده را کاهش میدهد، زیرا لکه هایی بد منظره و نامناسب روی کاغذ به جای می گذارد. مشکل به وجود آمده را با چند راه کار ساده می توانید به راحتی حل کنید. از این رو در این مقاله از نمایندگی تعمیر پرینتر کانن قصد داریم که شما را با راه حل رفع مشکل پخش شدن جوهر چاپگر آشنا کنیم.

علت پخش شدن کارتریج در پرینتر چیست؟

دلایل پخش شدن کارتریج در پرینتر

  • استفاده از جوهرهای بی کیفیت
  • اختصاص ندادن زمان کافی برای خشک شدن جوهر
  • سازگار نبودن کاغذ و جوهر خریداری شده
  • استفاده نکردن از تثبیت کننده های موجود در بازار

رفع مشکل پخش شدن کارتریج در پرینتر

پخش جوهر ربطی به مارک چاپگر ندارد و ممکن است برای برندهای مختلف این دستگاه ایجاد شود. در ادامه بحث چند روش برای برطرف کردن مشکل پخش شدن کارتریج در پرینتر ارائه می شود.

استفاده از جوهر مرغوب و باکیفیت

یکی از اصلی‌ترین دلایل پخش شدن جوهر در مارک های گوناگون چاپگر این است که از انواع بی کیفیت جوهر استفاده می شوند. خرید جوهر اغلب هزینه زیادی را به کاربر تحمیل می کند و تعدادی از افراد برای کاهش هزینه های خود بودجه کمی را به خرید جوهر اختصاص می دهند. این امر موجب می شود که پخش شدن کارتریج اتفاق بیفتند و برگه های چاپ شده ظاهر نامطلوبی پیدا کنند.

اختصاص دادن زمان کافی برای خشک شدن جوهر

یکی از عوامل مهمی که باعث پخش شدن کارتریج می شود، اختصاص ندادن زمان کافی برای خشک شدن جوهر است. این مدت با توجه به نوع جوهر به کار رفته فرق می کند؛ زیرا بعضی از جوهرها به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند. تنها کاری که در این گونه مواقع برای رفع مشکل باید انجام دهید، این است که صبور باشید و اجازه دهید که جوهر کاملا خشک شود.

تغییر تنظیمات پرینتر

یکی دیگر از راه کارهایی که به شما در رفع مشکل پخش شدن کارتریج در پرینتر کمک می کند، تغییر تنظیمات دستگاه است. سازندگان انواع چاپگر یک سری تنظیمات پیش فرض را برای دستگاه های تولیدی خود در نظر می گیرند. این تنظیمات برای کاربردهای معمول روزانه گزینه مناسبی هستند، اما ممکن است که چندان به کار شما نیایند. برای مثال با نوع کاغذ و جوهری که استفاده می کنید، سازگاری نداشته باشند.

اگر طبق توصیه شرکت سازنده پرینتر عمل کنید و مواد مصرفی خود را متناسب با نوع دستگاه انتخاب کنید، هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آید. در صورتی که قصد دارید مواد مصرفی خود مانند جوهر و یا کاغذ را تغییر هید، بهتر است که تنظیمات چاپگر را با نوع متریال استفاده شده هماهنگ کنید.

انتخاب کاغذ و جوهر سازگار با هم

گاهی اوقات پخش شدن کارتریج در پرینتر به این دلیل ایجاد می شود که کاغذ و جوهر خریداری شده با هم سازگاری ندارند. توجه به همین نکته ساده می تواند شما را از مشکلاتی نظیر وجود لکه‎ روی کاغذ های چاپ شده برهاند. برای پیدا کردن جوهر و کاغذ سازگار بهتر است که طبق توصیه شرکت سازنده چاپگر عمل کنید. می توانید جوهر و کاغذهای مختلف را نیز امتحان کرده و بهترین گزینه را از بین آن ها انتخاب نمایید.

توصیه می شود که بعد از مدتی کاغذ مورد استفاده خود را با انواع مرغوبتر و مناسب تر جایگزین کنید. امروزه انواعی از کاغذها روانه بازار شده است که مجهز به پوشش‎های خاصی هستند. این پوشش ها باعث می شوند که که از پخش شدن جوهر جلوگیری شود و یک چاپ باکیفیت و تمیز را نصیب کاربر کند.

استفاده از تثبیت کننده ها

امروزه محصولات ثبیت کننده به وفور در بازار وجود دارند که مانع از پخش شدن جوهر می شوند. شیوه عملکرد این مواد به نحوی است که مانند یک رویه محافظ عمل کرده و جوهر روی کاغذ را می پوشانند. این کار باعث می شود که از تماس آب با جوهر پیشگیری شود. می توانید این محصولات را با قیمت مناسب خریداری کرده و برای همیشه از مشکل پخش شدن جوهر رها شوید.

استفاده از پرینتر مبتنی بر رنگدانه

پخش شدن کارتریج در پرینتر در چاپگرهای مبتنی بر جوهر رنگی بیشتر اتفاق میفتد. هنگامی که این مسئله مکررا به وجود می آید و به نوعی شما را کلافه می کند، بهتر است که با چاپگر مبتنی بر جوهر رنگی خود خداحافظی کنید و آن را با یک پرینتر مبتنی بر رنگدانه جایگزین نمایید. در این نوع پرینترها از جوهرهای حاوی رنگدانه استفاده می شود. ویژگی مهم جوهرهای حاوی رنگدانه این است که در برابر آب مقاوت مطلوبی دارند و دیگر شاهد پخش شدن جوهر نخواهید بود.

استفاده از پرینترهای لیزری برای رفع پخش شدن جوهر چاپگر

یکی دیگر از انواع چاپگر که عملکرد بسیار خوبی در زمینه چاپ دارد، پرینترهای لیزری هستند که می توانند جایگزین مناسبی برای پرینترهای جوهر افشان باشند. در این تجهیزات مشکلاتی همچون پخش شدن جوهر چاپگر و ایجاد لکه روی کاغذ به وجود نمی آید. ساختار تونر به کار رفته در این پرینترها بر اساس آب نیست، از این رو رضایت کاربران کاملا از نظر کیفیت چاپ و پخش نشدن جوهر تامین می شود.

Rate this post