اشتراک گذاری

آموزش کالیبره کردن پرینترهای لیزری

یکی از آموزش هایی که کاربران دستگاه های پرینتر لیزری به آن نیاز دارند، آموزش کالیبره کردن پرینتر لیزری است. با کالیبراسیون پرینترهای لیزری می توان کیفیت رنگ این دستگاه ها را مطابق استانداردی که کارخانه تعیین کرده است تنظیم کرد. به این ترتیب رنگ های دستگاه کیفیت و دقت بیشتری پیدا می کنند.

در واقع معمولا این کار برای پرینترهایی با چاپ رنگی کاربرد دارد تا طیف رنگ های مورد استفاده در چاپگر دقیقا همان چیزی شود که مد نظر است. در این آموزش با ما همراه باشید تا با نحوه کالیبره کردن پرینتر لیزری بیشتر آشنا شویم.

آموزش کالیبره کردن پرینتر لیزری

روش های کالیبره کردن پرینتر لیزری

با توجه به این که چه روشی برای کالیبراسیون پرینترهای لیزری مناسب تر است، می توان از دو روش برای انجام این کار استفاده کرد. روش های کالیبره کردن پرینتر لیزری شامل دو روش زیر می شود:

  • کالیبراسیون دستی چاپگرهای لیزری
  • کالیبراسیون اتوماتیک پرینترهای لیزری

در ادامه به صورت کامل جزئیات هر یک از این روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

کالیبراسیون دستی پرینتر لیزری

در برخی مواقع باید برای کالیبره کردن پرینتر لیزری از روش دستی استفاده کرد. معمولا زمانی که کارتریج در پرینترهای لیزری شارژ شده است، باید این دستگاه ها را به روش دستی کالیبره کرد. معمولا در این شرایط اگر کالیبراسیون دستی برای پرینترها انجام نشود عملکرد آنها کیفیت لازم را ندارد.

در روش دستی برای کالیبراسیون پرینترهای لیزری باید وارد منوی چاپگر مورد نظر شده و در آن جا بخش تنظیمات یا SYSTEM SETUP را انتخاب نمایید. در این جا گزینه هایی وجود دارد که برای کالیبره کردن دستگاه باید گزینه Print Quality را انتخاب کرد. به این ترتیب می توان پرینتر را به صورت دستی کالیبره کرد تا به کیفیت مد نظر در پرینت ها دست یافت.

کالیبراسیون اتوماتیک پرینترهای لیزری

در روش اتوماتیک برای کالیبره کردن پرینتر لیزری، کالیبراسیون به صورت اتوماتیک انجام می شود و این مورد توسط کارخانه سازنده در نظر گرفته شده است. در واقع سازندگان این دستگاه ها پرینترها را به نحوی ساخته اند که در زمانی که روشن هستند به صورت خودکار در بازه های زمانی 48 ساعته کالیبره شوند. در نتیجه نیازی نیست که دستگاه ها را به صورت دستی کالیبره کنند. در مواردی که تعویض کارتریج انجام شده باشد دستگاه به صورت خودکار کالیبره می شود.

چرا کالیبره کردن چاپگر لیزری ضرورت دارد؟

همانطور که گفته شد، کالیبراسیون پرینترهای لیزری به منظور افزایش کیفیت رنگی این دستگاه ها و استانداردسازی عملکرد آنها ضرورت دارد. اگر کالیبره کردن پرینتر لیزری چه به صورت دستی و چه به صورت اتوماتیک انجام نگردد، ممکن است کیفیت رنگ ها مناسب نباشد و رنگ ها در چاپ کم رنگ تر یا پررنگ تر باشد. در مواردی هم ممکن است با کالیبره نکردن دستگاه، خصوصا بعد از شارژ کردن کارتریج پرینتر، در متن ها یا عکس هایی که چاپ شده اند سایه بیفتد و رنگ آنها کیفیت و وضوح لازم را نداشته باشد.

در نتیجه با کالیبره کردن می توان رنگ ها را طبیعی تر و با کیفیت تر نمایش داد. بسته به این که کارتریج به شارژ شدن نیاز دارد یا باید آن را تعویض کرد، باید برای استاندارد کردن رنگ ها از روش های کالیبراسیون دستی یا اتوماتیک برای پرینترهای لیزری استفاده کرد. با گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر می توان زمان نیاز به شارژ یا تعویض کارتریج را تعیین کرد.

3/5 (2 امتیاز)