اشتراک گذاری

مهم ترین نکات عکاسی در ساحل

عکاسی در ساحل ، یکی از سبک های پرطرفدار عکاسی است. عکاس های حرفه ای از ترکیب موج و صخره و ساحل و حتی  معماری ساختمان های ساخته شده در این محیط، سوژه های نابی پیدا کرده و عکس های فوق العاده ای ثبت می کنند. حضور مردم و مسافرانی که برای گذراندن تعطیلات به ساحل می روند هم جذابیت های خاص خود را دارد. در عین حال، کاربران عادی هم در سفر به ساحل و گذران اوقات فراغت، به عکاسی از ساحل علاقه نشان می دهند. برخی به دنبال ثبت لحظات خوششان هستند و برخی هم برای صفحات مجازی شان عکاسی می کنند. در این مقاله، نکات عکاسی در ساحل را به شما آموزش می دهیم تا بهترین عکس ها را از این فضای دلنشین ثبت کرده و در صورت تمایل، آنها را منتشر نمایید.

عکاسی در ساحل

بهترین ترفندهای عکاسی در ساحل

آیا می دانید که تنها با رعایت کردن چند نکته و ترفند ساده، می توانید عکس هایی رویایی از ساحل بگیرید؟ حتی اگر بهترین دوربین کانن یا دیگر برندها را داشته باشید، باید نکاتی را در مورد نور، ترکیب المان های موجود در ساحل، عکاسی از آب و شن ، عکاسی در شب و … بدانید تا بتوانید عکس های خوبی بگیرید. در زیر، چند مورد از بهترین ترفندهای عکاسی از ساحل را به شما آموزش می دهیم تا در این زمینه پیشرفت کرده و بهترین عملکرد را داشته باشید.

ساعت طلایی عکاسی در محیط ساحلی

یکی از مهم ترین نکات هنگام عکاسی از طبیعت و به ویژه ساحل، در نظر گرفتن ساعت عکاسی است. نور در ساعات مختلف روز متغیر است و همین مسئله، کیفیت و وضوح عکس را تحت تاثیر قرار می دهد. جالب است بدانید که بلافاصله بعد از طلوع و کمی قبل از غروب آفتاب با عنوان ساعات طلایی عکاسی در ساحل شناخته می شوند. حتی تصور نور زرد و نارنجی که در این ساعات بر سطح دریا تابیده می شود هم اعجاب انگیز و زیباست. نکته دیگر این که در این ساعت ها، سایه هایی طولانی در اخیتارتان هستند  که بافت شن و ماسه را نیز افزایش می دهند.

دوری از شلوغی ساحل

ساحل دریا معمولا مکان شلوغی است و افراد زیادی در آن حضور دارند. بهتر است تا حد امکان، از شلوغی ساحل دور باشید و مکان های خلوت تر را برای عکاسی انتخاب کنید. البته این بدان معنا نیست که به طور کلی از حضور مردم صرف نظر کنید؛ با در نظر گرفتن حریم شخصی افراد، بد نیست که انسان ها را نیز به عنوان یکی از ارکان و المان های عکاسی در ساحل، مد نظر داشته باشید.

عکاسی از جزئیات

عکاسی در ساحل، تصور عکاسی واید و مناظر زیبا را در ذهن ایجاد می کند. حال اگر شما به جای قاب های تکراری، به جزئیات توجه کنید، نتیجه ای فوق العاده را رقم خواهید زد. درواقع تنها با تغییر پرسپکتیو، قادر به ثبت کردن تصاویری منحصر بفرد خواهید بود. سنگ‌، صدف، ردپا و قلعه‌ های شنی منحصر به فرد و… کادرهایی جذاب را برای شما رقم خواهند زد.

بازی با سرعت شاتر

بازی با سرعت شاتر، نکته بسیار مهم عکاسی در ساحل و دیگر سبک های عکاسی است. این کار، به ویژه هنگام عکاسی از آب، به شما کمک می کند که افکت هایی متفاوت به عکس ها بدهید. استفاده از سرعت شاترهای سریع باعث فریز شدن موج‌ ها می شود تا موج خروشان درحال حرکت به سمت ساحل را به شکلی جادویی ثبت کنید. نوردهی طولانی هم برای خلق تصاویر نرم و ابریشمی از آب به شما کمک می کند.

ثابت کردن سه پایه

یک ترفند موثر برای عکاسی در ساحل، ثابت کردن سه پایه است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در ساحل، باد می وزد و تنظیم سه پایه و ثابت نگه داشتن آن روی شن، کار چندان راحتی نیست. با این حال اگر بتوانید سه پایه را ثابت کنید، عکس هایی به مراتب بهتر و با کیفیت تر را ثبت خواهید کرد. برای نگه داشتن سه پایه می توانید آن را با کیسه های شن و ماسه، سنگین کنید.

استفاده از فلاش

راجع به استفاده از فلاش برای عکاسی در ساحل، نظرات متفاوتی وجود دارد. بیشتر عکاس ها معتقدند که استفاده از فلاش، کیفیت نهایی کار را افزایش می دهد. استدلال این گروه این است که وقتی نور ضعیف ‌تر است، فلاش به نوردهی بهتر عکس کمک می‌ کند. همچنین زمانی که سایه‌ های زیادی داخل صورت سوژه است، می ‌توان از آن به عنوان نور پرکننده استفاده کرد. مثلا وقتی خورشید به صورت عمودی می تابد، ابروها و بینی سوژه، باعث ایجاد سایه هایی در صورت او می شوند. با استفاده از فلاش می توان این مشکل را حل کرد.

استفاده از فیلتر پلاریزه

یک پیشنهاد دیگر برای افزایش کیفیت عکاسی در ساحل، استفاده از فیلتر پلاریزه است. این فیلتر مثل فیلتر UV به لنز وصل شده و بازتاب‌هایی را که ممکن است باعث کاهش کنتراست و شدت رنگ تصاویر شما شوند، از بین می برد. کافی است لنز را وصل کرده و حلقه را بچرخانید تا تنظیم شده و نور بازتاب یافته به صورت کامل از بین برود. البته به یاد داشته باشید عکس هایی که با فیلتر پلاریزه ثبت می کنید، کمی تیره تر از عکس های عادی هستند.

پیشنهاد نویسنده:ریتم در عکاسی چیست و چگونه باید آن را ایجاد کنیم ؟

عکاسی ضد نور در ساحل

ممکن است هنگام عکاسی در ساحل، بخواهید عکاسی ضد نور را نیز تجربه کنید. در ساحل، فضای باز زیادی وجود دارد و به همین دلیل، یکی از بهترین لوکیشن‌ ها برای عکاسی با نور تابیده شده از پشت است. این کار به ویژه وقتی خورشید به افق نزدیک است، بسیار راحت تر خواهد بود. کافی است سوژه مورد نظرتان را بین دوربین و خورشید قرار دهید و نوردهی صحنه را براساس روشن ‌ترین بخش تصویر انجام دهید.

بازی با وایت بالانس

به عنوان آخرین ترفند عکاسی در ساحل، باید به بازی با وایت بالانس اشاره کنیم. در این حالت می توانید ضمن بازی کردن با رنگ ها، احساس بهتری در عکس های خود ایجاد کنید. اکثر نرم‌افزارهای ادیت عکس موجود در بازار، قابلیتی برای این کار دارند. با این اپ ها، عکس ها را سردتر یا گرم تر کرده و به این ترتیب، تاثیرگذاری آنها را چند برابر کنید.

Rate this post