اشتراک گذاری

علت و راهکارهای جلوگیری از لرزش لنز دوربین

اگر هنگام عکاسی متوجه شدید که عکس های شما تار شده یا تصاویر بی کیفیت و محو هستند، احتمالا یکی از دلایل آن لرزش لنز دوربین است. برای اینکه عکس هایی که با دوربین تان می گیرید کیفیت و وضوح لازم را داشته باشند، آنگونه که از دوربین عکاسی خود انتظار دارید، باید از روش هایی برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین استفاده کنند. اما برای اینکه بتوان از لرزش لنز دوربین عکاسی جلوگیری کرد ابتدا باید دلایل بروز این حالت را دانست.

سپس بر اساس این دلایل از روش هایی برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین جلوگیری کرد. معمولا اصلی ترین دلایل تار شدن عکس ها بی کیفیت بودن لنز دوربین عکاسی، کم بودن دقت فوکوس آن، سنگین بودن لنز و دوربین عکاسی، نوردهی نامناسب و مواردی از این دست است. با توجه به این دلایل در این مقاله با ما همراه باشید تا بر اساس دلایل لرزش لنز دوربین، با روش های جلوگیری کردن از بروز این مشکل آشنا شویم. برای دریافت راهنمایی تخصصی تر هم می توانید با نمایندگی کانن در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

جلوگیری از لرزش لنز دوربین

روش های جلوگیری از لرزش لنز دوربین

با توجه به دلایلی که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، در بیشتر مواقع لرزش لنز دوربین به خود دوربین عکاسی بر می گردد و گاهی نیز به تنظیمات نامناسب. مهارت داشتن در استفاده از دوربین و لنز آن نیز اهمیت دارد. به همین جهت می توان از روش ها و ترفندهای زیر برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین استفاده کرد:

  • استفاده از بهترین سرعت شاتر در دوربین
  • بررسی لنز
  • رعایت فاصله کانونی مناسب
  • استفاده از لرزشگیر تصویر
  • افزایش سرعت شاتر
  • استفاده از سه پایه دوربین
  • استفاده از حالت عکاسی پشت سرهم
  • فعال سازی تنظیمات فوکوس خودکار

استفاده از بهترین سرعت شاتر در دوربین

سرعت شاتر دوربین تعیین می کند که چه میزان نوری در زمان عکاسی به حسگر تصویر می تابد. به همین دلیل باید در زمان عکس گرفتن نور کافی برای عکاسی وجود داشته باشد. اگر میزان نور در فضای عکاسی کم باشد، مانند زمانی که خورشید در حال غروب کردن است، احتمال اینکه عکس ها در زمان عکاسی تار و محو شوند بیشتر است. برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین عکاسی بهترین کار استفاده از بهترین سرعت شاتر در دوربین است. علاوه بر این بهتر است به فاصله کانونی مناسب با توجه به سرعت شاتر توجه کنید.

چک کردن لنز دوربین

همانطور که پیش از این هم گفته شد یکی از اصلی ترین دلایل تار شدن عکس ها، نامناسب بودن یا بی کیفیت بودن لنز دوربین است. برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین خود ابتدا مطمئن شوید که یک لنز با کیفیت را استفاده می کنید. دوم به نوع لنز نیز توجه کنید. برای مثال هر چه لنز کوتاه تر باشد نگه داشتن آن آسان تر است.

هر چه لنز مورد استفاده بزرگتر و قطورتر باشد به دلیل بزرگ نمایی بیشتری که دارد لرزش ها را نیز چند برابر نشان می دهد. در نتیجه انتخاب لنز مناسب قطعا به یک عکاسی بهتر و با کیفیت تر کمک می کند. از طرفی نیز گاهی ممکن است به دلیل مشکل لنز دوربین دیجیتال و خرابی لنز تصاویر کیفیت و وضوح لازم را نداشته باشند و به این ترتیب به تعمیر یا تعویض آن نیاز باشد.

رعایت فاصله کانونی مناسب

مورد مهم بعدی که باید برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین آن را رعایت کنید، رعایت فاصله کانونی مناسب است. این مورد خصوصا با توجه به نوع دوربین اهمیت دارد و باید تعیین شود. با انتخاب یک فاصله کانونی موثر، علاوه بر به دست آوردن میدان دید بهتر می توان به عکس های واضح تر و با کیفیت تر نیز دست یافت.

استفاده از لرزشگیر

ترفندی هوشمندانه برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین استفاده از لنز لرزش گیر است. خصوصا اگر لرزش دست و عدم توانایی در گرفتن مناسب دوربین دلیل تار شدن عکس ها باشد. کار این لنزها خنثی کردن حرکت لنز است و اینکار را با کمک حسگرهای ژیروسکوپی انجام می دهند. این حسگرها محور لرزش در لنز دوربین را تشخیص می دهد و موقعیت های داخلی لنز را در حالتی پایدار تنظیم می کند. به این ترتیب مانع لرزش لنز در دوربین عکاسی می شود.

بالا بردن سرعت شاتر

برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین بهتر است از سرعت های بالاتر شاتر در دوربین استفاده کنید. این ترفند به افزایش کیفیت عکس ها کمک می کند و مانع تار شدن آنها می شود. سرعت شاتر به معنی مدت زمان باز بودن شاتر است. زمانی که شما سرعت های بالاتر شاتر را انتخاب می کنید، حرکت در عکس ها را متوقف خواهید کرد. به این ترتیب می توانید تصاویری واضح تر و با کیفیت تر داشته باشید.

ثابت نگه داشتن دوربین

کم کردن حرکت دست ها و ثابت نگه داشتن شان تا جای ممکن از دیگر توصیه هایی است که می تواند به جلوگیری از لرزش لنز دوربین عکاسی کمک کند. معمولا بسیاری از افراد در زمان عکاسی دستانشان می لرزد و همین موجب تار شدن عکس ها می شود.

برای جلوگیری از این حالت و به نوبه آن جلوگیری از لرزش لنز دوربین بهتر است با هر دو دست دوربین را نگه داشته و عکاسی کنید. حتی می توانید دست ها را به یک سطح تکیه دهید تا تعادل شان بیشتر شود. حتی بهتر است برای افزایش کیفیت و وضوح عکس ها تا جای ممکن در زمان عکس گرفتن از حرکات اضافه نیز خودداری کنید.

استفاده از سه پایه دوربین

سه پایه گزینه کاربردی دیگری است که می تواند به ثبات دست ها هنگام عکاسی کمک کرده و به دنبال آن مانع لرزش لنز دوربین شود. در واقع سه پایه به دوربین ثبات می دهد و میزان حرکات اضافی آن را کمتر می کند. به این ترتیب با جلوگیری از لرزش لنز دوربین، می توان عکس های واضح تری گرفت.

عکاسی پشت سرهم

اگر سوژه ای که در حال عکس گرفتن از آن هستید متحرک است برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین و تار شدن عکس ها بهتر است حالت عکاسی پشت سر هم را امتحان کنید. خصوصا اگر یک عکاس ورزشی باشید استفاده از این ترفند می تواند به شما برای گرفتن عکس هایی واضح تر و با کیفیت تر کمک زیادی کند.

فعال کردن تنظیمات فوکوس خودکار

از دیگر کارهایی که می توانید برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین خود انجام دهید، استفاده از حالت فوکوس خودکار است. خبر خوب اینکه در حال حاضر در اکثر دوربین ها چندین حالت مختلف AF وجود دارد که می توان با انتخاب هر یک بر اساس نوع سوژه و شرایط عکاسی، عکس های بسیار واضح تر و با کیفیت تری گرفت.

4/5 (1 امتیاز)